Viborg FF havde spenderbukserne på, da de i januar hentede Paulinho ind som afløser for Jay-Roy Grot.
Den portugisiske angriber har dog ikke været en faktor fra første fløjt. Han ankom sent i januars transfervindue, hvorfor han gik glip af meget af opstarten med Viborg FF.
Derfor har hans indkøringsperiode i dansk fodbold også været lang og med bump på vejen. Det fortæller 23-årige Paulinho i et interview med Desporto Ao Minuto.
– På et personligt plan har det været et udfordrende skifte. Særligt fordi det blev foretaget midt i sæsonen. Det er første gang, at jeg skifter land. Det er en helt ny kultur og spillestil. Det er svært for en ny spiller at skifte til et hold, hvor alle gør det godt. Jeg er stadig et sted, hvor jeg tilpasser mig – også til trænerens ideer. Jeg kan ikke sige, at det har været nemt.
Paulinho har indtil videre fået fire Superliga-optrædener for Viborg FF i foråret, hvor Alassana Jatta har været det foretrukne valg. Der er dog ingen tvivl om, at Paulinho er købt ind som afløser for Grot på den lange bane.
– Det var bare et chok pludseligt at være i Danmark, hvor turneringen allerede var igang. Jeg føler, at jeg stadig er igang med at tilpasse mig. Jeg er ved at få mit liv på plads her, og det afspejler sig også på banen. Når du er i balance uden for banen, så går det også bedre på banen, slår Paulinho fast.
Viborg FF købte Paulinho i Estrela for angiveligt tæt på 7,5 millioner kroner, hvilket er transferrekord for den portugisiske klub. Paulinho fortæller også, at han havde flere andre muligheder i januar.
Projektet i Viborg FF med mulighed for medaljer og europæisk deltagelse i næste sæson var dog for godt til at kunne sige nej til. Paulinho er på kontrakt frem til 2026, så der er masser af år til at få sit gennembrud i Superligaen.
Han forlod Estrela i den næstbedste portugisiske række som klubbens topscorer med ni fuldtræffere i løbet af efteråret.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
