Fik et chok i Danmark: Det har ikke været nemt

Viborg FF’s portugisiske angriber Paulinho arbejder fortsat på at finde fodfæste i Danmark.



Viborg FF havde spenderbukserne på, da de i januar hentede Paulinho ind som afløser for Jay-Roy Grot.

Den portugisiske angriber har dog ikke været en faktor fra første fløjt. Han ankom sent i januars transfervindue, hvorfor han gik glip af meget af opstarten med Viborg FF.

Derfor har hans indkøringsperiode i dansk fodbold også været lang og med bump på vejen. Det fortæller 23-årige Paulinho i et interview med Desporto Ao Minuto.

– På et personligt plan har det været et udfordrende skifte. Særligt fordi det blev foretaget midt i sæsonen. Det er første gang, at jeg skifter land. Det er en helt ny kultur og spillestil. Det er svært for en ny spiller at skifte til et hold, hvor alle gør det godt. Jeg er stadig et sted, hvor jeg tilpasser mig – også til trænerens ideer. Jeg kan ikke sige, at det har været nemt.

Paulinho har indtil videre fået fire Superliga-optrædener for Viborg FF i foråret, hvor Alassana Jatta har været det foretrukne valg. Der er dog ingen tvivl om, at Paulinho er købt ind som afløser for Grot på den lange bane.

– Det var bare et chok pludseligt at være i Danmark, hvor turneringen allerede var igang. Jeg føler, at jeg stadig er igang med at tilpasse mig. Jeg er ved at få mit liv på plads her, og det afspejler sig også på banen. Når du er i balance uden for banen, så går det også bedre på banen, slår Paulinho fast.

Viborg FF købte Paulinho i Estrela for angiveligt tæt på 7,5 millioner kroner, hvilket er transferrekord for den portugisiske klub. Paulinho fortæller også, at han havde flere andre muligheder i januar.

Projektet i Viborg FF med mulighed for medaljer og europæisk deltagelse i næste sæson var dog for godt til at kunne sige nej til. Paulinho er på kontrakt frem til 2026, så der er masser af år til at få sit gennembrud i Superligaen.

Han forlod Estrela i den næstbedste portugisiske række som klubbens topscorer med ni fuldtræffere i løbet af efteråret.







LIVE

LIVE: Nu stopper han karrieren

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

FC Midtjylland – Viborg FF

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kræver flere hold i Superligaen

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Bo Svensson med hård kritik

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

10. gang i træk

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’