‘Det var unfair og faktuelt forkert’

AGF-angriber Patrick Mortensen er topscorer i Superligaen - men han startede ikke specielt godt på sæsonen, og det fik flere til at tvivle på den rutinerede angriber.



Han startede sæsonen skidt med et brændt straffespark mod FC Midtjylland og en dårlig kamp mod FC København, og det fik flere – heriblandt Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen – til at tvivle på Patrick Mortensen.

Men siden har den 35-årige angriber vist sig fra sin bedste side og er topscorer i rækken med 16 kasser i de 23 kampe, AGF har spillet.

Man må i den grad sige, at den rutinerede frontløber har vist sit værd, og i et interview med Viaplay åbner han nu op om den kritik, han modtog i starten af sæsonen – blandt andet altså fra Kenneth Emil Petersen, der vurderede, at Mortensen kunne være færdig på topplan.

– Jeg fik i hvert fald lukket munden godt og grundigt på ham og nogle andre. Jeg synes også bare, at det var unfair og faktuelt forkert at bedømme mig på to kampe (FCM og FCM), hvor jeg selvfølgelig havde brændt et straffe, men tre kampe inden havde jeg afgjort et dansk mesterskab til Midtjylland og kom fra en fin sæson, så jeg synes, det var for nemt at stå og sige, og det kan jeg godt mærke, det gjorde mig lidt vred, siger Patrick Mortensen i interviewet med Viaplay.

AGF og Mortensen er siden blevet enige om en forlængelse af den kontrakt, der stod til at løbe ud til sommer, og dermed er Superligaens topscorer også at finde i Aarhus i den kommende sæson.

Mandag aften gæster han og AGF Brøndby IF i rundens sidste kamp i Superligaen.

Du kan se interviewet med AGF-angriberen i videoen øverst til denne artikel.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danske klubber scorer millioner på VM

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Danskerne har stor tiltro til Norge

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud