Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Gavin Beavers' mor fik rigtig travlt med at komme til Danmark.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Denne fredag aften kommer Gavin Beavers sent til at glemme.

Brøndby-amerikaneren fik sin debut for Brøndby i fredagens kamp mod FC Nordsjælland, da både Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen var ude med karantæne.

Gavin Beavers’ mor havde fundet vej til Brøndby Stadion for at støtte sin søn, og hun fik travlt med at bestille flybilletter, for det er ikke mange dage siden, at Beavers fandt ud af, han skulle starte i målet.

Det fortæller en meget glad Gavin Beavers efter kampen.

– Min mor og min kærestes stedfar var fløjet ind for at se mig. Han er pilot, så han flyver gratis, så det er helt perfekt. Det var fedt, at de kom hertil for at se mig. Min mor har ikke set en rigtig hjemmekamp endnu. Hun var her, da jeg skrev under, men jeg er sikker på, hun er helt overvældet lige nu.

– Pudsigt nok var det planen, at hun skulle komme til Danmark i morgen (lørdag, red.), men da vi fandt ud af, at jeg skulle spille i dag, sagde jeg ”du skal ændre dit fly nu! For du skal se mig spille kampen”. Vi fik heldigvis løst det hurtigt, så hun kunne nå at komme til kampen, fortæller Gavin Beavers med et stort smil.

Brøndby-amerikaneren har tidligere stået i MLS, men på særligt ét punkt kan den amerikanske række ikke måle sig med Superligaen. Stemningen på stadion.

– Forstå mig ret. Vores fans i USA var fantastiske, og jeg nød virkelig min tid i klubben, men det her er bare et helt andet niveau. Det var helt fantastisk at være ude på banen og mærke, at alle fansene var bag en i alle 90 minutter, siger Gavin Beavers, der ikke forventer meget nattesøvn i nat.

– Jeg sover aldrig på kampdage. Jeg plejer at sove klokken tre om natten. Det er forhåbentlig lidt bedre i aften, men vi må se, når jeg kommer hjem, siger han.

Gavin Beavers blev kåret til kampens spiller på Brøndby Stadion, men amerikaneren skal nok ikke forvente mange flere kampe i sæsonen, for i mandagens kamp mod Randers er Patrick Pentz tilbage fra sin karantæne.





Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Udeladt – kan slet ikke spille

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AC Horsens – FC Nordsjælland

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘De har haft det værste transfervindue’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

AGF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Nu taler Messi

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner