Serginho ser spændende ud.
Anosike Ementa kan pludselig eksplodere på Superliga-scenen, hvis han scorer bare lidt oftere.
Ja truppen i Viborg FF er på papiret stærk, og efter Jacob Friis tog til Augsburg for at arbejde sammen med Jess Thorup i Bundesligaen, har man nu forfremmet en af ligaens hotte unge trænere Jakob Poulsen til cheftræner.
På papiret ser Viborgs situation fornuftig ud – men løfter løfterne sig nogensinde fra benævnte papir?
Det ser vi nærmere på her i en serie, hvor vi gennemgår alle 12 Superliga-klubber med lup efter lukningen af januars transfervindue i Danmark.
VIBORG FF
Anslået spillerbudget i 2023/24: 32
Transfervinduet januar 2024
Køb: 4
Salg: 1,1
Dyreste nye spiller: Stipe Radic, købt i Zrinjski Mostar for omtrent fire millioner kroner
Seneste årsregnskab (2022/23)
Personaleudgifter: 43
Afskrivninger transfers: 6,8
Årsresultat: 27,8
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Spillerbudgettet: 32 millioner kroner
Siden vi sidst så på Viborg FF's spillerbudget i september, har klubben kommet med et nyt årsregnskab for 2022/23, og der er udgifterne til lønninger og transfers steget så meget, at vi også justerer VFF's anslåede spillerbudget et nøk op.
Viborg lader til at have en knivspids mere i posen til at købe profiler end Silkeborg og Randers, uden man betaler højere lønninger.
Det er noget af en vækst, Viborg FF har gennemgået, siden man det mest af 10'erne lå i 1. Division,
og det har gjort VFF til en stærkere aktør på transfermarkedet, uden man vælter konkurrenterne og uden at man er blevet så stor, at man er vaccineret mod nedrykning i en dårlig sæson med fejlslagne indkøb.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Vi tror, VFF og klubbens ejere har tiltro til modellen og blikket for spillere fra andre lande, end de fleste Superliga-konkurrenter spejder efter. Derfor skruer VFF et par millioner kroner op, hvis man da ellers finder de rette folk og får gode præstationer fra de nuværende spillere i 2024.
Analyse
Det er fair nok, at de fem rigeste klubber FCK, FCM, Brøndby, FCN og AGF får flere point end Viborg FF i 2023.
At Silkeborg, OB og Lyngby også gør det, det var ikke helt planen for VFF, selvom der hverken er skete hele eller halve katastrofer i et år, hvor man var så tæt på at komme i Europa.
Vi outsidere kan naturligvis ikke undgå at se, at der ikke er slået lige så mange befriere i form af vildt gode spillere fra transfermarkedet, siden Jesper Fredberg blev solgt til Anderlecht for et års tid siden.
Dermed kan man ikke sætte lighedstegn mellem det faktum og VFF's niendeplads på point-ranglisten i 2023 (inklusiv 10 Top 6-kampe, ej at forglemme), der er ikke nødvendigvis årsags-sammenhæng.
MEN: Viborg skal jo indlysende finde de her spillere igen, der får konkurrenterne til at måbe misundeligt, og det har ikke været nemt at finde angribere med flere folk, der er sendt væk igen, selvom Anosike Ementa lover godt.
Købet af Stipe Radic skal gerne udmønte sig i godt spil og mere stabilitet – det er en tung investering for Viborg FF.
Der er ingen verdens grund til panik, men derfor ville det da være rart for de grønne fra den gamle hovedstad, hvis Serginho og Ementa sætter ild til Superligaen i foråret og ender højt i vores og cheftrænernes profilkåring hos Tipsbladet til maj.
Viborg FF og Tipsbladet har samme ejer – læs her, hvordan vi håndterer det
SE SPILLERBUDGETTERNE FOR ALLE DE ØVRIGE SUPERLIGA-KLUBBER HERUNDER
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Det er aldrig sket før
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
OB siger farvel til seks spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Nu klager FC Barcelona igen
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE