Blandt FC København-fans er det bedste, de ved, at vinde et dansk mesterskab. Det næstbedste er, når Brøndby IF ikke gør det.
I sidste sæson var de blå-gule uhyre tæt på at nappe guldet, men i sidste ende var det som bekendt FC Midtjylland, der løb med mesterskabet. Den helt store Brøndby-bøddel var dog ikke fra FC Midtjylland. Han var fra AC Horsens.
Hvordan Kjartan Finnbogason med to mål for AC Horsens sænkede Brøndby IF i guldkampen er blevet historie i dansk fodbold, og som en del af historen hører, at den islandske angriber siden har haft nogle ubehagelige oplevelser med en lille gruppe Brøndby-tilhængere. TV3 Sport har således belyst, hvordan han på sociale medier har oplevet dødstrulser, og desuden opsøgte en gruppe Brøndby-fans hans bopæl i timerne efter den omtalte kamp i Horsens.
Til gengæld er han en helt i hovedstaden blandt FCK-fans.
Derfor bliver det helt sikkert også specielt på søndag, når Kjartan Finnbogason, der i januar skiftede til Vejle Boldklub, skal en tur i Telia Parken med sine holdkammerater. Her kan islændingen formentlig se frem til at blive den mest populære modstander, der nogensinde er gået ind til en udekamp mod FC København.
– Det er ikke noget, jeg tænker så meget på, men jeg skulle hilse at sige, at det er noget, jeg er blevet mindet meget om. Det er altid sjovt at spille i Parken, og FC København er en fantastisk klub. Det kunne da være sjovt, hvis jeg får en særlig hilsen fra FCK-fansene, men det betyder mere for mig, hvad Vejle-fansene mener, siger Kjartan Finnbogason til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg forventer ikke noget, men jeg har hørt lidt rygter om, at der kan ske nogle ting og sager.
Det kan han roligt regne med.
På Facebook kan man blandt andet støde på begivenheden “Varm velkomst til Finnbogason i Parken”. Lige nu har 1.200 trykket “deltager” på begivenheden.
– Det er meget sjovt, de driller Brøndby. Det er to store rivaler i dansk fodbold. Jeg har ikke gjort noget galt, og jeg hader ikke Brøndby på nogen som helst måde. Det er mit job som angriber at score mål, og jeg passede bare mit arbejde den dag mod Brøndby. Jeg synes, det er lidt sindssygt, at folk ikke er kommet videre fra den kamp. Jeg kan sige med sikkerhed, at jeg er videre, siger Finnbogason.
Blandt FCK-fans kan man støde på tilhængere, der bag på FCK-trøjen har fået trykt “Finnbogason”.
– Det er bare mærkeligt. Hvis de synes, det er sjovt, skal de bare gøre det. Det må de selv om. Jeg har aldrig oplevet noget lignende, lyder det fra den islandske angriber, der håber at få netmaskerne til at blafre mod FC København:
– Jeg går altid efter at score, og jeg vil rigtig gerne score mod FC København. Jeg har aldrig scoret i Parken, så det kan jeg passende gøre første gang på søndag.
Kjartan Finnbogason har scoret to mål i sine første tre kampe for Vejle Boldklub.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

– En stor beslutning

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Elkjær jubler over Frank

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Hylder dansk debutant

Mourinho meldes tæt på storklub

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Holdt på stor hemmelighed

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Ikke sket i 8 år

Teemu Pukki dominerer

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Prøvede at lokke Eriksen

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

– Dumdristigt og naivt

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’
