En bombe sprang i dansk fodbold i weekenden. Superligaens førerhold, FC Nordsjælland, skifter ud på cheftrænerposten, hvor Flemming Pedersen går af og afløses af Johannes Hoff Thorup.
Men hvis vi skal blive i analogien om, at nyheden var en bombe, ja, så var det en bombe, der blev udløst meget langsomt.
For selvom nyheden for mange kom som et lyn fra en klar himmel, har FC Nordsjælland bare ventet på, at man kunne lave skiftet. Eller rettere: Man ventede bare på, at 33-årige Johannes Hoff Thorup følte sig klar. Det fortæller Flemming Pedersen til Tipsbladet.
– Allerede i sommeren 2021, hvor jeg lavede en ny femårig aftale, blev det besluttet, at jeg på sigt skulle have en overordnet rolle, og på det tidspunkt gik vi i gang med at sondere terrænet efter en ny cheftræner.
– Vi kiggede både internt og eksternt. I foråret 2022 tog Johannes’ udvikling virkelig fart, og han tog større og større ansvar til træning og under kampe. Han havde mere og mere på hjerte, og så var vi afklaret. I slutningen af maj 2022 var vi afklaret om, at det skulle være Johannes.
– I sommer indviede vi Johannes i vores planer, og han kunne godt se sig selv som cheftræner, men ikke på det tidspunkt. Så tog vi et halvt år, og hvis han heller ikke ville være klar nu, ville vi køre videre. Men i løbet af efteråret sagde han, at han følte sig klar, fortæller en storsmilende Flemming Pedersen mandag.
Timingen af trænerskiftet har været meget omdiskuteret. Man er nummer ét i Superligaen og på vej mod klubbens andet mesterskab. Så spørgsmålet er, om et trænerskifte nu ikke vil skabe forstyrrelser, og om det ikke kan ende med at koste mesterskabet. Det frygter Flemming Pedersen imidlertid ikke.
– Jeg ser, at vi har en mulighed for at blive bedre med Johannes som chef, for med hans gennemslagskraft og tydelighed i tingene ser jeg, at vi kan få fem-ti procent ekstra ud af spillertruppen og få endnu større chance for at vinde det danske mesterskab, siger han.
Men hvis det ender med guldmedaljer, vil du så ikke ærgre dig over, at du ikke var cheftræner hele sæsonen?
– Det spørgsmål har jeg fået af alle jer journalister, og det er et rigtig godt spørgsmål, men der er jeg nok også mærkelig. Men der vil ikke være ærgrelse. Nul procent. Tværtimod vil glæden endnu større, fordi at vi har set rigtigt i, at det var Johannes, som kunne gøre det sammen med resten af staben.
– Det er jo bare den klub, som vi er. Der er ikke de store egoer. Vi spørger, hvad der er bedst for helheden, og hvordan vi bedst kan gøre det sammen. Derfor har vi igennem tiden haft forskellige roller, ligesom på et fodboldhold, hvor en spiller måske for holdets skyld skal spille venstre back i stedet for venstre kant.
Du er stadig en del af trænerstaben frem til sommer, hvor du skal sidde oppe på tribunen. Hvad er det, du skal?
– Jeg vil sidde med det store overblik, og det kan være, at der er nogle positioneringer, der skal justeres. Eller hvis jeg nu synes, at Oliver Villadsen spiller helt ad helvede til, så kan jeg foreslå, om han ikke skal skiftes ud. Det er nøjagtig samme rolle, som jeg havde under Kasper Hjulmand, men Johannes bestemmer, hvordan han vil benytte mig.
Fra sommer vil Flemming Pedersen gå over til en rolle som leder af den såkaldte Football Function Group i Right to Dream. En gruppe, der blandt andet også består af Mads Davidsen.
Her skal han støtte og hjælpe Right to Dreams klubber og akademier med strategier, ansættelser, udvikling af medarbejdere inden for fodboldområdet og des lignende. Og her nævner han “klubber” i flertal, selvom Right to Dream aktuelt kun har FC Nordsjælland i stalden. Derfor vil Flemming Pedersen altså også have en rolle at spille, hvis Right to Dream også ender med at etablere en klub i USA, som der har været rygter om.
– Ja, præcis. Nu hører du mig også sige klubber. Indtil videre er vi jo en klub, men der kan komme flere klubber, ligesom det, der har været oppe med en klub i USA. Det kan blive en mulighed i den nærmeste fremtid, men der er ikke noget, der er sikkert endnu. Og Tom har også altid sagt, at der skal være flere akademier, siger Flemming Pedersen.
Flemming Pedersen, 59 år, var cheftræner for FC Nordsjælland i godt tre og et halvt år.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Iran kommer med krav før VM
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
