FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København har i Superligaen leveret en sæson langt under vanlig standard.
Efter 22 runder stod det fast, at FC København missede mesterskabsspillet og reelt kan rykke ned, hvilket kun blev et endnu mere aktuelt tema, da klubben tabte sine første to kampe efter Superligaen blev splittet i to.
Situationens alvor kostede i landsholdspausen Jacob Neestrup jobbet som cheftræner, og nu er Bo Svensson kommet ind.
Han har otte Superliga-runder og en pokalfinale i spidsen for FC København, inden de detroniserede danske mestre skal være aktive på sommerens transfermarkedet.
Bo Svensson fortæller i den forbindelse, at man allerede er i gang med at kigge på truppen og mulige ændringer.
– Mit arbejde begyndte allerede, inden jeg trådte ind i klubben. Jeg har set en del kampe. Når man får et bedre indblik i dynamikkerne og ser spillerne på træningsbanen, får man et andet indtryk. Men vi er jo i gang. Alt andet ville være mærkeligt, og man skal også hele tiden være i gang og justere på de knapper. Det er en proces, som er undervejs, og for mit vedkommende bliver bedre, jo større mit kendskab bliver til hele gruppen.
Bo Svensson vil ikke sætte ord på, hvor vild sommeren i FCK kan blive, men der kan altså være flere ændringer på vej.
– Markant er relativt. Jeg kan ikke stå og sætte tal på. Det bliver nogle lidt vattede svar, jeg kan give på de her spørgsmål, men selvfølgelig kommer der til at ske ændringer. Vi er ikke en klub, der er tilfredse med at være der, hvor vi er i turneringen. Der skal optimeres på alt, og det er det, der står øverst på sedlen. Men i forhold til hvor mange og hvem, kan jeg ikke udtale mig om.
Aktuelle spørgsmålstegn er Thomas Delaney og Mathias Zanka Jørgensen med kontraktudløb, mens Amir Richardson og Aurelio Butas aftaler ligeledes udløber efter sæsonen.

Ændringer i staben?
Bo Svensson er ankommet til FC København med sit eget stabsmedlem Tijan Njie, som han har arbejdet sammen med i Mainz 05 og Union Berlin.
FCK-chefen vil ikke afvise, at der kan ske flere ændringer på den front.
– Der skal ske nogle tiltag, og vi er en klub, hvor alle er oppe til evaluering. Nu kommer jeg ind og skal give mit besyv med og se, hvordan vi kan gøre det hele bedre. Der er det vigtigt, at man gør sig nogle erfaringer og tingene bliver italesat. I forhold til egne stabsmedlemmer ved jeg ikke, men vi skal prøve at gøre det til et endnu bedre sted.
Aktuelt tæller staben Hjalte Bo Nørregaard og Kristoffer Wichmann, på en aftale til sommer, foruden føromtalte Tijan Njie.
– Kristoffer Wichmann står fortsat for dødboldene. Hjalte, i og med han har et godt kendskab til klubben, organiserer en masse ting omkring de unge spillere og varetager dem. Tijan er lidt over det hele, men han har også en god forbindelse til analyseafdelingen, også i forhold til her i startfasen, hvor alle skal lære hinanden at kende, er det også godt, at jeg nogle gange ikke behøves at være i rummet, for at mine taktiske tanker bliver kommunikeret. Så der er nogle klare arbejdsopgaver, men det er stadig en proces, hvad der passer bedst til den enkelte.
Første omgang med den nye stab gik ganske fornuftigt med en 7-0-sejr over Silkeborg IF, som man skal forsøge at følge op på søndag mod Randers FC.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
AGF snubler i guldkampen
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Barcelona klager til UEFA
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
OPTAKT
Liverpool – Fulham
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’