Flere danske klubber efter Molde-spiller

Moldes Makhtar Thioune er blevet sat i forbindelse med FC København, der dog ikke er ene om deres interesse for senegaleseren.



Den 27-årige senegaleser Makhtar Thioune har i denne sæson været med til at spille Tippeliga-guldet til Molde, der har papir på Thioune frem til udgangen af 2014.

Avisen Jeune Afrique skriver, at FC København er interesseret i Thioune, og i følge tipsbladet.dk’s oplysninger har også flere andre danske klubber skrevet midtbanespillerens navn i bogen med spillerønsker.

Men i følge Thioune selv ønsker Molde ikke at sælge. Hans agent Jim Solbakken vil dog ikke afvise noget.

– I fodbold er alt sandsynligt, og derfor kan jeg heller ikke udelukke noget som helst. Kommer der et godt tilbud, som Molde er tilfredse med, smutter han. Kommer det ikke, bliver han og spiller Champions League med Molde til efteråret. Han er godt tilfreds med tilværelsen i klubben og nyder at spille under Ole Gunnar Solskjærs ledelse, siger Solbakken til tipsbladet.dk og afviser at diskutere konkrete klubnavne.

Makhtar Thioune har spillet 27 kampe og scoret fire mål i den netop overståede Tippeliga-sæson. Han spillede indtil i sommer sammen med Pape Pate Diouf, som FC København hentede i Molde i sommer.

Senegaleseren kom til Molde i 2009 fra Sarpsborg, selv om han allerede i 2006 første gang stiftede bekendtskab med Molde. Her var han til prøvetræning, hvor han blev vejet og fundet for let. Det skete i flere klubber, indtil en investorgruppe indvilgede i at betale hans løn i Sarpsborg, hvor han nåede at optræde i godt tre år.






TransferLIVE: Chido Obi i dialog med BL-klub




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

De forbereder et bud på Roony Bardghji



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Chok: Uruguay færdige ved VM

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Supercomputer: Her er VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’