Sæsonen er stadig ung, men i flere klubber tegner der sig så småt et billede af cheftrænerens ønskelige startformation. I OB har man åbnet den nye Superliga-sæson med et midterforsvar bestående af den rutinerede anfører Anders Møller Christensen og den talentfulde fynbo Daniel Høegh. Det har efterladt norske Tore Reginiussen på bænken et år efter han kom til klubben.
Reginiussen blev hentet i Schalke 04 sidste sommer, men hans første sæson i OB var præget af uroen og de dårlige resultater i klubben, og i foråret blev nordmanden skadet, så han var ude i store dele af sæsonen.
Nu er han helt klar igen, men han er altså ikke umiddelbart en del af startopstillingen, idet de to første kampe kun har budt på et par indhop og samlet 14 minutters spilletid.
– Det er ikke en situation, jeg har lyst til at være i. Jeg blev skadet i sidste sæson, og afløserne gjorde det godt, og derfor er det oplagt, at de starter inde nu. Men jeg har kæmpet godt i opstartsfasen og trænet godt, så jeg er hundrede procent klar til at komme ind, når muligheden byder sig, siger Tore Reginiussen til tipsbladet.dk.
Han lægger ikke skjul på, at han har ambitioner om at komme tilbage i OB’s startellever straks.
– Selvfølgelig. Det er der ingen tvivl om. I sidste sæson var det meget op og ned, fordi holdet havde det svært og jeg heller ikke spillede op til mit bedste. Men formmæssigt er jeg super fit nu, for jeg har trænet godt og er ikke skadet. Jeg er hundrede procent klar, så jeg må gøre det godt, så jeg kommer på holdet. Det er selvfølgelig målsætningen, siger Tore Reginiussen, der altså ikke umiddelbart har tænkt sig at søge væk fra OB.
– Nej, det har jeg ikke. Der er kun spillet to kampe i sæsonen, og der kan nå at ske meget. Det er en spændende tid, der kommer, og vi får brug for alle spillere, siger han.
Det er nu ikke fordi der ikke er interesse for nordmanden. Tidligere har den norske mesterklub Molde været meldt interesseret i OB’eren, og der er stadig klubber, der vil have ham.
– Der er klubber, som er interesseret og gerne vil have mig. Det har jeg fået at vide af min agent. Men indtil videre vil jeg gerne være i Odense, for jeg føler mig absolut god nok, lyder det fra midtstopperen.
Tore Reginiussens tålmodighed er dog ikke evig. Kommer han ikke på førsteholdet inden for en overskuelig fremtid, vil han søge væk fra OB.
– Selvfølgelig. Hvis der går lang tid uden at jeg spiller, må vi vurdere situationen. Det ville ikke være optimalt for nogen af parterne, og så kan det godt være, at jeg skal finde noget andet. Det afhænger af spilletiden, for jeg har ambitioner om at være på landsholdet, og hvis de skal opfyldes, skal jeg spille i min klub, fastslår han.
I sidste sæson fik Tore Reginiussen 20 Superliga-kampe i startopstillingen hos OB.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT