Flere siddepladser på vej i Parken

Det kan give op mod 2000 ekstra siddepladser, at FCK skifter sæderne i Parken for tocifret millionbeløb.



Kapaciteten på Danmarks nationalstadion stiger.

Når sæderne i Parken over de kommende år skal skiftes, kommer der foruden farveskiftet fra rød til blå også til at være en sidegevinst ved den visuelle opdatering: der kommer flere sæder i nationalarenaen.

Det siger Jacob Lauesen, der er administrerende direktør i selskabet bag FC København, til Ritzau.

– Udskiftningen kommer til at medføre en lidt større tilskuerkapacitet. Det handler om, at vi har tænkt fornuftigt, når vi nu alligevel er i gang med en udskiftningsproces. Der er nogle steder, hvor der er meget, meget brede trappeopgange og andre ting, der er overdimensionerede.

– Ved at tænke indretningen lidt anderledes har vi på Nedre A, som vi starter med at udskifte sæderne på, fundet 200 ekstra pladser. Vi kommer til at lave lignende vurderinger på de andre tribuner, så tiden må vise, om vi samlet ender med at få 500, 1000 eller 2000 ekstra sæder.

– Når både FC København og landsholdet jævnligt fylder Parken, gør det ikke noget, at vi optimerer en smule. Flere tilskuere kan give et større tryk på kampene og være med til at finansiere udskiftningen af sæderne, men det her er ikke en manøvre for at få 1000 eller 2000 ekstra pladser, siger Jacob Lauesen.

I dag er Parkens kapacitet cirka 38.000 til fodboldkampe og cirka 50.000 til koncerter, hvor græsarealet inddrages til koncertgæster.

Ud over smallere trappeopgange bliver der enkelte steder fjernet rækværk, så der bliver plads til flere sæder.

Det enkelte sæde bliver som udgangspunkt ikke mindre, så fans behøver ikke at komme på skrump for at kunne indtage sit nye plastiksæde.

– Jeg kan berolige med, at sædet bliver præcis samme bredde.

– Men der er enkelte sæder i VIP-området, hvor størrelsen bliver justeret en smule, siger Lauesen.

De mest magelige fans kan glæde sig over, at andelen af polstrede sæder mere end tredobles, så der på sigt er cirka 3300 bløde sæder.

Udskiftningen af sæderne begynder i slutningen af juni og kommer til at foregå i etaper over de kommende sæsoner.

– Tidshorisonten er i alt to-tre år, og vi må acceptere, at stadion over de næste par år vil være både rødt og blåt. Vi begynder på Nedre A til sommer, og i løbet af to-tre måneder er den forhåbentlig udskiftet.

– Vi udskifter 500-1000 sæder ad gangen og coater samtidig betonen, inden de nye sæder kommer på. Vi får noget læring, når vi har lavet den første etape af udskiftningen, så vi måske kan gøre ting endnu smartere i den næste etape, siger Parken-bossen.

Projektet medfører udgifter for et tocifret millionbeløb.

– Det er ikke en billig opgave. Vi investerer et væsentligt tocifret millionbeløb i udskiftningen, men vi kender ikke det eksakte beløb. Beløbet er i hvert fald tættere på 50 millioner kroner, end det er på nul, siger Jacob Lauesen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Lang transfernæse til AaB?

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Rekordtransfer?

Dyr dansk bomber til Everton?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

– Det er meget svært for Nørgaard

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

FC København tjente millioner tirsdag aften



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Store ord om Roony Bardghji

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Brøndby-transfer glippet

Forventer mudderkrig mod FCM

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Angriber meldes tæt på

Højlund roser FC Københavns fans

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp