– De, der kommer til klubben i fremtiden, bliver ansat for at tjene penge til nogle amerikanere, der skal have et afkast, og det er dér, kæden hopper af.
Modstanden mod de kommende ejere af Silkeborg IF, Trivela Group, har været stor blandt mange fans af klubben fra Søhøjlandet. Tiltagene har været mange og forskellige. Mandag blev der opfordret til, at man mødte op i sort på tribunen til kampen mod FC Midtjylland for at vise utilfredshed med det fremtidige opkøb.
Et andet tiltag, der hurtigt fik luft under vingerne i en grad så man skulle tro, at der var Red Bull involveret, er Facebook-siden Bevar Silkeborg IF, som har igangsat en større underskriftsindsamling. Samtidig opfordrer siden klubbens fans til at købe aktier, så de kan møde op til den ekstraordinære generalforsamling, hvor salget skal godkendes.
Netop underskriftsindsamlingen fik så flyvende en start. De første dage skrev henholdsvis 660, 474 og 222 personer under på opråbet dagligt om, at der skal stemmes nej til de kommende ejere. Den gode start er dog allerede, en uge senere, ebbet ud.
Og det er der en god forklaring på, hvis man spørger Marcus Sidorenco, som er én af initiativtagerne bag underskriftsindsamlingen og Bevar Silkeborg IF.
– Vi har nok ramt en grænse for, hvor mange der går op i det her. Vi tror, at der kommer flere til inden generalforsamlingen, men vi håber, at der kommer endnu flere.
– Det, vi har indset, er, at klubben er ret lille. Hvor mange reelle Silkeborg-fans er der, som står der hver weekend osv.? Vi har set, at modstanden mod salget er rigtig stor blandt dem, der følger holdet i tykt og tyndt, men det samme gælder ikke for de øvrige fans, der følger klubben mere sporadisk.
Artiklen fortsætter under billedet.

SIF mister sin tilknytning til lokalsamfundet
Det er efterhånden blevet popsmart i fodboldkulturen at erklære sig som modstander af 'moderne fodbold', men det er netop udviklingen gennem det seneste årti, der skræmmer folkene bag Bevar Silkeborg IF.
Gruppen tror ikke, at de direkte kan omstøde resultatet af afstemningen ved den ekstraordinære generalforsamling. Det vigtigste for dem er at vise, at de er utilfredse med, hvad der skal ske i Søhøjlandet.
– For os bliver det vigtigt at vise vores utilfredshed med det kommende salg, både over for den fremtidige og den til den tid forhenværende bestyrelse.
– Vi ser et generelt problem med fodboldens udvikling i hele Europa og Danmark, da det strider imod den grundlæggende funktion, som fodboldklubberne har haft. De penge, der bliver tjent, skal bruges internt i holdet og ellers i lokalsamfundet, og de skal ikke trækkes ud af fodboldklubben. Det frygter vi kommer til at ske i Silkeborg.
FC Midtjylland, Brøndby IF og FC Nordsjælland er allerede blevet en del af et flerklubsejerskab. Og netop tanken om, at man kan drive flere klubber for at styrke sin profit, som måske i sidste ende ikke bliver omsat lokalt, er noget af det, som Bevar Silkeborg IF frygter.
– Det handler om lokalforankring, følelser og identitet. Lidt ligesom Brøndby, der er vi en rigtig idrætsforening. Nu kommer de (Trivela Group, red.) ind, hvilket får os til at føle, at vi er fans af et investeringsprojekt. Den professionelle afdeling mister sin tilknytning til Silkeborg og hænger i fremtiden måske mere sammen med Birmingham, Alabama. Det føles som at snyde systemet med flerklubsejerskabet. Det kan godt være, at alle gør det, men hvad er der galt i at have noget oprigtigt?
– Grundlæggende er forskellen, at Kent Madsen er lokal, og han bor i byen og er en del af gadebilledet. Hvis han opførte sig usympatisk over for klubben, ville han ikke kunne gemme sig i et andet land. Men generelt tror jeg ikke, han vil gøre noget, der ikke er i SIF’s interesser, fordi han er lokal og samtidig også fan af holdet. De, der kommer til klubben i fremtiden, bliver ansat for at tjene penge til nogle amerikanere, der skal have et afkast, og det er dér, kæden hopper af.
Ind til nu er det blevet indsamlet i omegnen af 1400 underskrifter imod det forestående køb.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
Melder ud om Kasper Hjulmand
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Rasmus Højlund har ikke set det før
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Stor profil glad for Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG