– De, der kommer til klubben i fremtiden, bliver ansat for at tjene penge til nogle amerikanere, der skal have et afkast, og det er dér, kæden hopper af.
Modstanden mod de kommende ejere af Silkeborg IF, Trivela Group, har været stor blandt mange fans af klubben fra Søhøjlandet. Tiltagene har været mange og forskellige. Mandag blev der opfordret til, at man mødte op i sort på tribunen til kampen mod FC Midtjylland for at vise utilfredshed med det fremtidige opkøb.
Et andet tiltag, der hurtigt fik luft under vingerne i en grad så man skulle tro, at der var Red Bull involveret, er Facebook-siden Bevar Silkeborg IF, som har igangsat en større underskriftsindsamling. Samtidig opfordrer siden klubbens fans til at købe aktier, så de kan møde op til den ekstraordinære generalforsamling, hvor salget skal godkendes.
Netop underskriftsindsamlingen fik så flyvende en start. De første dage skrev henholdsvis 660, 474 og 222 personer under på opråbet dagligt om, at der skal stemmes nej til de kommende ejere. Den gode start er dog allerede, en uge senere, ebbet ud.
Og det er der en god forklaring på, hvis man spørger Marcus Sidorenco, som er én af initiativtagerne bag underskriftsindsamlingen og Bevar Silkeborg IF.
– Vi har nok ramt en grænse for, hvor mange der går op i det her. Vi tror, at der kommer flere til inden generalforsamlingen, men vi håber, at der kommer endnu flere.
– Det, vi har indset, er, at klubben er ret lille. Hvor mange reelle Silkeborg-fans er der, som står der hver weekend osv.? Vi har set, at modstanden mod salget er rigtig stor blandt dem, der følger holdet i tykt og tyndt, men det samme gælder ikke for de øvrige fans, der følger klubben mere sporadisk.
Artiklen fortsætter under billedet.

SIF mister sin tilknytning til lokalsamfundet
Det er efterhånden blevet popsmart i fodboldkulturen at erklære sig som modstander af 'moderne fodbold', men det er netop udviklingen gennem det seneste årti, der skræmmer folkene bag Bevar Silkeborg IF.
Gruppen tror ikke, at de direkte kan omstøde resultatet af afstemningen ved den ekstraordinære generalforsamling. Det vigtigste for dem er at vise, at de er utilfredse med, hvad der skal ske i Søhøjlandet.
– For os bliver det vigtigt at vise vores utilfredshed med det kommende salg, både over for den fremtidige og den til den tid forhenværende bestyrelse.
– Vi ser et generelt problem med fodboldens udvikling i hele Europa og Danmark, da det strider imod den grundlæggende funktion, som fodboldklubberne har haft. De penge, der bliver tjent, skal bruges internt i holdet og ellers i lokalsamfundet, og de skal ikke trækkes ud af fodboldklubben. Det frygter vi kommer til at ske i Silkeborg.
FC Midtjylland, Brøndby IF og FC Nordsjælland er allerede blevet en del af et flerklubsejerskab. Og netop tanken om, at man kan drive flere klubber for at styrke sin profit, som måske i sidste ende ikke bliver omsat lokalt, er noget af det, som Bevar Silkeborg IF frygter.
– Det handler om lokalforankring, følelser og identitet. Lidt ligesom Brøndby, der er vi en rigtig idrætsforening. Nu kommer de (Trivela Group, red.) ind, hvilket får os til at føle, at vi er fans af et investeringsprojekt. Den professionelle afdeling mister sin tilknytning til Silkeborg og hænger i fremtiden måske mere sammen med Birmingham, Alabama. Det føles som at snyde systemet med flerklubsejerskabet. Det kan godt være, at alle gør det, men hvad er der galt i at have noget oprigtigt?
– Grundlæggende er forskellen, at Kent Madsen er lokal, og han bor i byen og er en del af gadebilledet. Hvis han opførte sig usympatisk over for klubben, ville han ikke kunne gemme sig i et andet land. Men generelt tror jeg ikke, han vil gøre noget, der ikke er i SIF’s interesser, fordi han er lokal og samtidig også fan af holdet. De, der kommer til klubben i fremtiden, bliver ansat for at tjene penge til nogle amerikanere, der skal have et afkast, og det er dér, kæden hopper af.
Ind til nu er det blevet indsamlet i omegnen af 1400 underskrifter imod det forestående køb.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
‘Det er dramatisk!’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM