– De, der kommer til klubben i fremtiden, bliver ansat for at tjene penge til nogle amerikanere, der skal have et afkast, og det er dér, kæden hopper af.
Modstanden mod de kommende ejere af Silkeborg IF, Trivela Group, har været stor blandt mange fans af klubben fra Søhøjlandet. Tiltagene har været mange og forskellige. Mandag blev der opfordret til, at man mødte op i sort på tribunen til kampen mod FC Midtjylland for at vise utilfredshed med det fremtidige opkøb.
Et andet tiltag, der hurtigt fik luft under vingerne i en grad så man skulle tro, at der var Red Bull involveret, er Facebook-siden Bevar Silkeborg IF, som har igangsat en større underskriftsindsamling. Samtidig opfordrer siden klubbens fans til at købe aktier, så de kan møde op til den ekstraordinære generalforsamling, hvor salget skal godkendes.
Netop underskriftsindsamlingen fik så flyvende en start. De første dage skrev henholdsvis 660, 474 og 222 personer under på opråbet dagligt om, at der skal stemmes nej til de kommende ejere. Den gode start er dog allerede, en uge senere, ebbet ud.
Og det er der en god forklaring på, hvis man spørger Marcus Sidorenco, som er én af initiativtagerne bag underskriftsindsamlingen og Bevar Silkeborg IF.
– Vi har nok ramt en grænse for, hvor mange der går op i det her. Vi tror, at der kommer flere til inden generalforsamlingen, men vi håber, at der kommer endnu flere.
– Det, vi har indset, er, at klubben er ret lille. Hvor mange reelle Silkeborg-fans er der, som står der hver weekend osv.? Vi har set, at modstanden mod salget er rigtig stor blandt dem, der følger holdet i tykt og tyndt, men det samme gælder ikke for de øvrige fans, der følger klubben mere sporadisk.
Artiklen fortsætter under billedet.

SIF mister sin tilknytning til lokalsamfundet
Det er efterhånden blevet popsmart i fodboldkulturen at erklære sig som modstander af 'moderne fodbold', men det er netop udviklingen gennem det seneste årti, der skræmmer folkene bag Bevar Silkeborg IF.
Gruppen tror ikke, at de direkte kan omstøde resultatet af afstemningen ved den ekstraordinære generalforsamling. Det vigtigste for dem er at vise, at de er utilfredse med, hvad der skal ske i Søhøjlandet.
– For os bliver det vigtigt at vise vores utilfredshed med det kommende salg, både over for den fremtidige og den til den tid forhenværende bestyrelse.
– Vi ser et generelt problem med fodboldens udvikling i hele Europa og Danmark, da det strider imod den grundlæggende funktion, som fodboldklubberne har haft. De penge, der bliver tjent, skal bruges internt i holdet og ellers i lokalsamfundet, og de skal ikke trækkes ud af fodboldklubben. Det frygter vi kommer til at ske i Silkeborg.
FC Midtjylland, Brøndby IF og FC Nordsjælland er allerede blevet en del af et flerklubsejerskab. Og netop tanken om, at man kan drive flere klubber for at styrke sin profit, som måske i sidste ende ikke bliver omsat lokalt, er noget af det, som Bevar Silkeborg IF frygter.
– Det handler om lokalforankring, følelser og identitet. Lidt ligesom Brøndby, der er vi en rigtig idrætsforening. Nu kommer de (Trivela Group, red.) ind, hvilket får os til at føle, at vi er fans af et investeringsprojekt. Den professionelle afdeling mister sin tilknytning til Silkeborg og hænger i fremtiden måske mere sammen med Birmingham, Alabama. Det føles som at snyde systemet med flerklubsejerskabet. Det kan godt være, at alle gør det, men hvad er der galt i at have noget oprigtigt?
– Grundlæggende er forskellen, at Kent Madsen er lokal, og han bor i byen og er en del af gadebilledet. Hvis han opførte sig usympatisk over for klubben, ville han ikke kunne gemme sig i et andet land. Men generelt tror jeg ikke, han vil gøre noget, der ikke er i SIF’s interesser, fordi han er lokal og samtidig også fan af holdet. De, der kommer til klubben i fremtiden, bliver ansat for at tjene penge til nogle amerikanere, der skal have et afkast, og det er dér, kæden hopper af.
Ind til nu er det blevet indsamlet i omegnen af 1400 underskrifter imod det forestående køb.
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
GOG buldrer forbi bundhold
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Chok i OB – siger op efter seks dage
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Her kan du se Danmark mod Belarus
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER