– Flerklubsejerskab føles som at snyde systemet!

Initiativtagerne bag en underskriftsindsamling mod Trivela Groups opkøb af Silkeborg IF frygter, at klubben fra Søhøjlandet bliver en del af en kedelig international tendens.



– De, der kommer til klubben i fremtiden, bliver ansat for at tjene penge til nogle amerikanere, der skal have et afkast, og det er dér, kæden hopper af.

Modstanden mod de kommende ejere af Silkeborg IF, Trivela Group, har været stor blandt mange fans af klubben fra Søhøjlandet. Tiltagene har været mange og forskellige. Mandag blev der opfordret til, at man mødte op i sort på tribunen til kampen mod FC Midtjylland for at vise utilfredshed med det fremtidige opkøb.

Et andet tiltag, der hurtigt fik luft under vingerne i en grad så man skulle tro, at der var Red Bull involveret, er Facebook-siden Bevar Silkeborg IF, som har igangsat en større underskriftsindsamling. Samtidig opfordrer siden klubbens fans til at købe aktier, så de kan møde op til den ekstraordinære generalforsamling, hvor salget skal godkendes.

Netop underskriftsindsamlingen fik så flyvende en start. De første dage skrev henholdsvis 660, 474 og 222 personer under på opråbet dagligt om, at der skal stemmes nej til de kommende ejere. Den gode start er dog allerede, en uge senere, ebbet ud.

Og det er der en god forklaring på, hvis man spørger Marcus Sidorenco, som er én af initiativtagerne bag underskriftsindsamlingen og Bevar Silkeborg IF.

– Vi har nok ramt en grænse for, hvor mange der går op i det her. Vi tror, at der kommer flere til inden generalforsamlingen, men vi håber, at der kommer endnu flere.

– Det, vi har indset, er, at klubben er ret lille. Hvor mange reelle Silkeborg-fans er der, som står der hver weekend osv.? Vi har set, at modstanden mod salget er rigtig stor blandt dem, der følger holdet i tykt og tyndt, men det samme gælder ikke for de øvrige fans, der følger klubben mere sporadisk.

Artiklen fortsætter under billedet.

2YNEE8C

Foto: Alamy

SIF mister sin tilknytning til lokalsamfundet
Det er efterhånden blevet popsmart i fodboldkulturen at erklære sig som modstander af 'moderne fodbold', men det er netop udviklingen gennem det seneste årti, der skræmmer folkene bag Bevar Silkeborg IF.

Gruppen tror ikke, at de direkte kan omstøde resultatet af afstemningen ved den ekstraordinære generalforsamling. Det vigtigste for dem er at vise, at de er utilfredse med, hvad der skal ske i Søhøjlandet.

– For os bliver det vigtigt at vise vores utilfredshed med det kommende salg, både over for den fremtidige og den til den tid forhenværende bestyrelse.

– Vi ser et generelt problem med fodboldens udvikling i hele Europa og Danmark, da det strider imod den grundlæggende funktion, som fodboldklubberne har haft. De penge, der bliver tjent, skal bruges internt i holdet og ellers i lokalsamfundet, og de skal ikke trækkes ud af fodboldklubben. Det frygter vi kommer til at ske i Silkeborg.

FC Midtjylland, Brøndby IF og FC Nordsjælland er allerede blevet en del af et flerklubsejerskab. Og netop tanken om, at man kan drive flere klubber for at styrke sin profit, som måske i sidste ende ikke bliver omsat lokalt, er noget af det, som Bevar Silkeborg IF frygter.

– Det handler om lokalforankring, følelser og identitet. Lidt ligesom Brøndby, der er vi en rigtig idrætsforening. Nu kommer de (Trivela Group, red.) ind, hvilket får os til at føle, at vi er fans af et investeringsprojekt. Den professionelle afdeling mister sin tilknytning til Silkeborg og hænger i fremtiden måske mere sammen med Birmingham, Alabama. Det føles som at snyde systemet med flerklubsejerskabet. Det kan godt være, at alle gør det, men hvad er der galt i at have noget oprigtigt?

– Grundlæggende er forskellen, at Kent Madsen er lokal, og han bor i byen og er en del af gadebilledet. Hvis han opførte sig usympatisk over for klubben, ville han ikke kunne gemme sig i et andet land. Men generelt tror jeg ikke, han vil gøre noget, der ikke er i SIF’s interesser, fordi han er lokal og samtidig også fan af holdet. De, der kommer til klubben i fremtiden, bliver ansat for at tjene penge til nogle amerikanere, der skal have et afkast, og det er dér, kæden hopper af.

Ind til nu er det blevet indsamlet i omegnen af 1400 underskrifter imod det forestående køb.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Deler godt Brøndby-nyt

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Det er helt galt, Brøndby!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Hylder Mads Hermansen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Flere ændringer på vej i FC København  

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Victor Froholdt bliver matchvinder

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

‘Schmedes er under pres’

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb