Flertal i Folketinget: Vil skærpe hooligan-indsats

Der er bred politisk enighed om at skærpe indsatsen mod hooligans baseret på anbefalinger fra eksperter.



Et flertal af Folketingets partier er blevet enige om at sætte ind over for hooligans ved danske fodboldkampe.

Det skal blandt andet ske ved at styrke den forebyggende indsats over for unge fans og ved at gøre det nemmere at identificere og bortvise folk fra stadion og området omkring stadion.

Politikerne vil også undersøge, om det inden for eksisterende lovgivning er muligt at skærpe straffen for overtrædelser begået i en zone omkring kampe, der er klassificeret som højrisikokampe.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Justitsministeriet.

– Vores aftale skal først og fremmest sikre, at familier kan tage på stadion uden at risikere vold og hærværk. I dag har vi mulighed for at udelukke og give karantæne til folk, som har lavet ballade i forbindelse med en kamp.

– Det kræver ny lovgivning at sende flere i karantæne – og det mener vi er nødvendigt, siger justitsminister Mattias Tesfaye (S).

Partierne har besluttet sig for at gå videre med en række forslag, som en ekspertgruppe har anbefalet.

Tesfaye takker ekspertgruppen for dens anbefalinger. Dem vil Folketinget nu gøre til virkelighed, siger han.

Konkret skal aftalen sikre, at der sættes mere forebyggende ind over for unge fans. Det skal forhindre, at de unge bliver hooligans.

Ekspertgruppen anbefaler også, at Folketinget indfører en mulighed for at bortvise bestemte personer fra området omkring stadion.

Politiet skal også kunne hjælpe fodboldklubberne med at identificere folk, som overtræder reglerne.

Det vil betyde, at fans, som laver lovovertrædelser uden for stadion, nemmere kan udelukkes fra fodboldfesten.

– Vi har behov for, hvis folk uden for stadion overfalder en fan af en klub eller rykker trøjen af ham inde på et værtshus, at man kan ryge i karantæneregisteret.

– Også selv om kriminaliteten ikke er udført inde på stadion, siger Tesfaye.

Derudover skal listen over lovovertrædelser, som kan føre til en generel karantæne fra stadion, udvides.

Aftalen er lavet mellem regeringen, Venstre, SF, Enhedslisten, De Konservative, Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti og Nye Borgerlige.

Ekspertgruppen består af Divisionsforeningen, Dansk Boldspil-Union, fodboldklubberne AGF, Brøndby og FC København samt foreningen Danske Fodboldfans.

De tre fodboldklubbers officielle fanklubber har også medvirket.

Derudover har Østjyllands Politi, Københavns Vestegns Politi, Københavns Politi og Rigspolitiet også været med.

Tesfaye vil fremsætte lovforslag med de nødvendige lovændringer.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

UEFA med vild ændring

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Tiden er ved at rinde ud

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Felix Beijmo er færdig i AGF

José Mourinho vil have dansk stjerne

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’