Et flertal af Folketingets partier er blevet enige om at sætte ind over for hooligans ved danske fodboldkampe.
Det skal blandt andet ske ved at styrke den forebyggende indsats over for unge fans og ved at gøre det nemmere at identificere og bortvise folk fra stadion og området omkring stadion.
Politikerne vil også undersøge, om det inden for eksisterende lovgivning er muligt at skærpe straffen for overtrædelser begået i en zone omkring kampe, der er klassificeret som højrisikokampe.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Justitsministeriet.
– Vores aftale skal først og fremmest sikre, at familier kan tage på stadion uden at risikere vold og hærværk. I dag har vi mulighed for at udelukke og give karantæne til folk, som har lavet ballade i forbindelse med en kamp.
– Det kræver ny lovgivning at sende flere i karantæne – og det mener vi er nødvendigt, siger justitsminister Mattias Tesfaye (S).
Partierne har besluttet sig for at gå videre med en række forslag, som en ekspertgruppe har anbefalet.
Tesfaye takker ekspertgruppen for dens anbefalinger. Dem vil Folketinget nu gøre til virkelighed, siger han.
Konkret skal aftalen sikre, at der sættes mere forebyggende ind over for unge fans. Det skal forhindre, at de unge bliver hooligans.
Ekspertgruppen anbefaler også, at Folketinget indfører en mulighed for at bortvise bestemte personer fra området omkring stadion.
Politiet skal også kunne hjælpe fodboldklubberne med at identificere folk, som overtræder reglerne.
Det vil betyde, at fans, som laver lovovertrædelser uden for stadion, nemmere kan udelukkes fra fodboldfesten.
– Vi har behov for, hvis folk uden for stadion overfalder en fan af en klub eller rykker trøjen af ham inde på et værtshus, at man kan ryge i karantæneregisteret.
– Også selv om kriminaliteten ikke er udført inde på stadion, siger Tesfaye.
Derudover skal listen over lovovertrædelser, som kan føre til en generel karantæne fra stadion, udvides.
Aftalen er lavet mellem regeringen, Venstre, SF, Enhedslisten, De Konservative, Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti og Nye Borgerlige.
Ekspertgruppen består af Divisionsforeningen, Dansk Boldspil-Union, fodboldklubberne AGF, Brøndby og FC København samt foreningen Danske Fodboldfans.
De tre fodboldklubbers officielle fanklubber har også medvirket.
Derudover har Østjyllands Politi, Københavns Vestegns Politi, Københavns Politi og Rigspolitiet også været med.
Tesfaye vil fremsætte lovforslag med de nødvendige lovændringer.
/ritzau/
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
