1. september lukker transfervinduet i Danmark, og derfor vil den kommende uge være sidste chance i denne omgang for klubberne at handle.
I OB har der været gang i svingdøren over sommeren med 14 afgange og 12 nye spillere, hvoraf nogle kom tilbage fra lejeophold.
Derfor er OB-truppen nået op på 27 spillere i alt, og derfor er det et område, der er fokus på i den sidste uge af transfervinduet.
– Jeg har en forventning om, at der skal flere spillere ud end ind. Det er sådan, vi ser det. Så må vi se, om det er mange eller få, siger fodbolddirektør Björn Wesström.
– Man vil gerne have to spillere på hver position for konkurrencen. Det er ikke helt muligt nu, fordi der er lidt for mange totalt set.
Fodbolddirektøren vil ikke ind på, hvilke positioner klubben præcist kigger efter, men understreger, at de vil være klar til at handle, hvis det rette kommer.
– Det er klart, at vi vil gøre holdet så godt som muligt, så ja.
– Når vi er i den sidste uge, kan der opstå muligheder, der ikke var mulige i starten. Vi må se, om vi skal gribe nogle af dem, eller om vi skal fortsætte med det, vi har, siger Wesström.
Andreas Alm har været manden, der har stået for ansvaret og set på nærmeste hold, hvor mange spillere der har været gennem systemet.
Derfor tvivler svenskeren også på, at den sidste handel er lavet i OB for denne omgang.
– Jeg har talt, at siden jeg kom for to år siden, har der været 56 spillere gennem holdet. Jeg ved det ikke helt, men jeg er ikke sikker på, at det stopper i denne uge. Alt kan ske.
– Jeg er lidt neutral. Hvis der kommer nye spillere, skal vi tage godt imod dem. Bjørn og jeg har arbejdet sammen i otte år, og jeg har endnu ikke givet ham en ønskeliste, siger cheftræneren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Sverige med drømmestart på VM
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Spottet i København
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
