OB forventer flere afgange end tilgange

Björn Wesström tror mere på, at OB-truppen bliver smallere, end at der kommer nye spillere i den kommende uge.



1. september lukker transfervinduet i Danmark, og derfor vil den kommende uge være sidste chance i denne omgang for klubberne at handle.

I OB har der været gang i svingdøren over sommeren med 14 afgange og 12 nye spillere, hvoraf nogle kom tilbage fra lejeophold.

Derfor er OB-truppen nået op på 27 spillere i alt, og derfor er det et område, der er fokus på i den sidste uge af transfervinduet.

– Jeg har en forventning om, at der skal flere spillere ud end ind. Det er sådan, vi ser det. Så må vi se, om det er mange eller få, siger fodbolddirektør Björn Wesström.

– Man vil gerne have to spillere på hver position for konkurrencen. Det er ikke helt muligt nu, fordi der er lidt for mange totalt set.

Fodbolddirektøren vil ikke ind på, hvilke positioner klubben præcist kigger efter, men understreger, at de vil være klar til at handle, hvis det rette kommer.

– Det er klart, at vi vil gøre holdet så godt som muligt, så ja.

– Når vi er i den sidste uge, kan der opstå muligheder, der ikke var mulige i starten. Vi må se, om vi skal gribe nogle af dem, eller om vi skal fortsætte med det, vi har, siger Wesström.

Andreas Alm har været manden, der har stået for ansvaret og set på nærmeste hold, hvor mange spillere der har været gennem systemet.

Derfor tvivler svenskeren også på, at den sidste handel er lavet i OB for denne omgang.

– Jeg har talt, at siden jeg kom for to år siden, har der været 56 spillere gennem holdet. Jeg ved det ikke helt, men jeg er ikke sikker på, at det stopper i denne uge. Alt kan ske.

– Jeg er lidt neutral. Hvis der kommer nye spillere, skal vi tage godt imod dem. Bjørn og jeg har arbejdet sammen i otte år, og jeg har endnu ikke givet ham en ønskeliste, siger cheftræneren.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Sker for første gang i 20 år for Real Betis