Fodboldkvinder jagter god fornemmelse før hårdt 2025

Kvindelandsholdet skal i test mod Island vise, at holdet har rykket sig af at være på træningslejr i Spanien.



Når de danske fodboldkvinder mandag aften runder landsholdsåret af mod Island, skal kampen vise, at der er god grund til at være optimistisk på holdets vegne før et spændende, men vanskeligt 2025.

Testkampen i det sydlige Spanien skal gerne demonstrere, at det danske hold er blevet en tand bedre i offensiven, så Danmark har større mulighed for at lave ravage i kampene mod europæiske tophold i forårets Nations League og ved sommerens EM.

Det siger landstræner Andrée Jeglertz.

– Vi skal have flere ting ud af kampen mod Island. Først og fremmest vil vi fortsætte med at udvikle nogle af de nye ting, vi har introduceret til vores spil. Vi vil gerne være bedre i boldbesiddelse, og det skal vi bruge denne kamp til at teste af.

– Vi blev testet mod Sydafrika og Holland i oktober. Og nu kan vi forhåbentlig se, at vi har rykket os en lille smule mere siden dengang.

– Vi har haft stor fokus på at udvikle vores spil, og jeg har en rigtig god fornemmelse efter vores træninger hernede, siger landstræneren.

Han rejste til Spanien tirsdag i sidste uge sammen med sine spillere for at kunne træne under optimale forhold. Det har været en bevidst strategi kun at spille én testkamp i stedet for to, fordi holdet vil have godt af at træne mere sammen, pointerer Jeglertz.

I foråret venter Nations League-kampe mod stærke Sverige, Italien og Wales, før der til sommer venter en EM-slutrunde, hvor Danmark forventes at skulle kæmpe hårdt for at avancere til knockoutfasen fra en indtil videre ukendt gruppe.

I den kontekst kan en kamp mod Island synes mindre vigtig, men den er en anledning for spillerne til at vise, at de skal starte inde, når der er mere på spil.

– Spillerne skal se alle landskampe som en mulighed for at vise sig frem individuelt, men også som en mulighed for at vise, at de opbygger relationer med deres holdkammerater, for vi har ikke så meget tid at være sammen i på kvindelandsholdet, så alle muligheder skal udnyttes, siger Andrée Jeglertz.

Danmark ligger nummer 12 på verdensranglisten, mens Island er nummer 13. Opgøret spilles på et lille stadion i San Pedro del Pinatar syd for Alicante. Kampstart er mandag klokken 18.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Stor profil ude af Frankrig-brag

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit

Norges kronprins rejser til USA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Hylder kæmpe FCM-transfer

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Toptræner hylder Danmark og FC København



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor