Når de danske fodboldkvinder mandag aften runder landsholdsåret af mod Island, skal kampen vise, at der er god grund til at være optimistisk på holdets vegne før et spændende, men vanskeligt 2025.
Testkampen i det sydlige Spanien skal gerne demonstrere, at det danske hold er blevet en tand bedre i offensiven, så Danmark har større mulighed for at lave ravage i kampene mod europæiske tophold i forårets Nations League og ved sommerens EM.
Det siger landstræner Andrée Jeglertz.
– Vi skal have flere ting ud af kampen mod Island. Først og fremmest vil vi fortsætte med at udvikle nogle af de nye ting, vi har introduceret til vores spil. Vi vil gerne være bedre i boldbesiddelse, og det skal vi bruge denne kamp til at teste af.
– Vi blev testet mod Sydafrika og Holland i oktober. Og nu kan vi forhåbentlig se, at vi har rykket os en lille smule mere siden dengang.
– Vi har haft stor fokus på at udvikle vores spil, og jeg har en rigtig god fornemmelse efter vores træninger hernede, siger landstræneren.
Han rejste til Spanien tirsdag i sidste uge sammen med sine spillere for at kunne træne under optimale forhold. Det har været en bevidst strategi kun at spille én testkamp i stedet for to, fordi holdet vil have godt af at træne mere sammen, pointerer Jeglertz.
I foråret venter Nations League-kampe mod stærke Sverige, Italien og Wales, før der til sommer venter en EM-slutrunde, hvor Danmark forventes at skulle kæmpe hårdt for at avancere til knockoutfasen fra en indtil videre ukendt gruppe.
I den kontekst kan en kamp mod Island synes mindre vigtig, men den er en anledning for spillerne til at vise, at de skal starte inde, når der er mere på spil.
– Spillerne skal se alle landskampe som en mulighed for at vise sig frem individuelt, men også som en mulighed for at vise, at de opbygger relationer med deres holdkammerater, for vi har ikke så meget tid at være sammen i på kvindelandsholdet, så alle muligheder skal udnyttes, siger Andrée Jeglertz.
Danmark ligger nummer 12 på verdensranglisten, mens Island er nummer 13. Opgøret spilles på et lille stadion i San Pedro del Pinatar syd for Alicante. Kampstart er mandag klokken 18.
/ritzau/
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
OPTAKT
FC København – Randers FC
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
OPTAKT
Sønderjyske – OB
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Bayern München besejrer Dortmund i drama
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
