Når de danske fodboldkvinder mandag aften runder landsholdsåret af mod Island, skal kampen vise, at der er god grund til at være optimistisk på holdets vegne før et spændende, men vanskeligt 2025.
Testkampen i det sydlige Spanien skal gerne demonstrere, at det danske hold er blevet en tand bedre i offensiven, så Danmark har større mulighed for at lave ravage i kampene mod europæiske tophold i forårets Nations League og ved sommerens EM.
Det siger landstræner Andrée Jeglertz.
– Vi skal have flere ting ud af kampen mod Island. Først og fremmest vil vi fortsætte med at udvikle nogle af de nye ting, vi har introduceret til vores spil. Vi vil gerne være bedre i boldbesiddelse, og det skal vi bruge denne kamp til at teste af.
– Vi blev testet mod Sydafrika og Holland i oktober. Og nu kan vi forhåbentlig se, at vi har rykket os en lille smule mere siden dengang.
– Vi har haft stor fokus på at udvikle vores spil, og jeg har en rigtig god fornemmelse efter vores træninger hernede, siger landstræneren.
Han rejste til Spanien tirsdag i sidste uge sammen med sine spillere for at kunne træne under optimale forhold. Det har været en bevidst strategi kun at spille én testkamp i stedet for to, fordi holdet vil have godt af at træne mere sammen, pointerer Jeglertz.
I foråret venter Nations League-kampe mod stærke Sverige, Italien og Wales, før der til sommer venter en EM-slutrunde, hvor Danmark forventes at skulle kæmpe hårdt for at avancere til knockoutfasen fra en indtil videre ukendt gruppe.
I den kontekst kan en kamp mod Island synes mindre vigtig, men den er en anledning for spillerne til at vise, at de skal starte inde, når der er mere på spil.
– Spillerne skal se alle landskampe som en mulighed for at vise sig frem individuelt, men også som en mulighed for at vise, at de opbygger relationer med deres holdkammerater, for vi har ikke så meget tid at være sammen i på kvindelandsholdet, så alle muligheder skal udnyttes, siger Andrée Jeglertz.
Danmark ligger nummer 12 på verdensranglisten, mens Island er nummer 13. Opgøret spilles på et lille stadion i San Pedro del Pinatar syd for Alicante. Kampstart er mandag klokken 18.
/ritzau/

TransferLIVE: Dansk stortalent smutter til Serie A

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Theo Sander søger væk fra FC København

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

‘Jeg drømmer stort’

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Godt nyt for FC København

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Her er Jesper Fredbergs nye job

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Er han Viborgs næste cheftræner?

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Jordan Henderson til lægetjek

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Mål i luften i Vestirland

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

‘Det er Peter Christiansens idé’

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Vallys er åben for BIF-forlængelse