Når de danske fodboldkvinder mandag aften runder landsholdsåret af mod Island, skal kampen vise, at der er god grund til at være optimistisk på holdets vegne før et spændende, men vanskeligt 2025.
Testkampen i det sydlige Spanien skal gerne demonstrere, at det danske hold er blevet en tand bedre i offensiven, så Danmark har større mulighed for at lave ravage i kampene mod europæiske tophold i forårets Nations League og ved sommerens EM.
Det siger landstræner Andrée Jeglertz.
– Vi skal have flere ting ud af kampen mod Island. Først og fremmest vil vi fortsætte med at udvikle nogle af de nye ting, vi har introduceret til vores spil. Vi vil gerne være bedre i boldbesiddelse, og det skal vi bruge denne kamp til at teste af.
– Vi blev testet mod Sydafrika og Holland i oktober. Og nu kan vi forhåbentlig se, at vi har rykket os en lille smule mere siden dengang.
– Vi har haft stor fokus på at udvikle vores spil, og jeg har en rigtig god fornemmelse efter vores træninger hernede, siger landstræneren.
Han rejste til Spanien tirsdag i sidste uge sammen med sine spillere for at kunne træne under optimale forhold. Det har været en bevidst strategi kun at spille én testkamp i stedet for to, fordi holdet vil have godt af at træne mere sammen, pointerer Jeglertz.
I foråret venter Nations League-kampe mod stærke Sverige, Italien og Wales, før der til sommer venter en EM-slutrunde, hvor Danmark forventes at skulle kæmpe hårdt for at avancere til knockoutfasen fra en indtil videre ukendt gruppe.
I den kontekst kan en kamp mod Island synes mindre vigtig, men den er en anledning for spillerne til at vise, at de skal starte inde, når der er mere på spil.
– Spillerne skal se alle landskampe som en mulighed for at vise sig frem individuelt, men også som en mulighed for at vise, at de opbygger relationer med deres holdkammerater, for vi har ikke så meget tid at være sammen i på kvindelandsholdet, så alle muligheder skal udnyttes, siger Andrée Jeglertz.
Danmark ligger nummer 12 på verdensranglisten, mens Island er nummer 13. Opgøret spilles på et lille stadion i San Pedro del Pinatar syd for Alicante. Kampstart er mandag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
