Når de danske fodboldkvinder mandag aften runder landsholdsåret af mod Island, skal kampen vise, at der er god grund til at være optimistisk på holdets vegne før et spændende, men vanskeligt 2025.
Testkampen i det sydlige Spanien skal gerne demonstrere, at det danske hold er blevet en tand bedre i offensiven, så Danmark har større mulighed for at lave ravage i kampene mod europæiske tophold i forårets Nations League og ved sommerens EM.
Det siger landstræner Andrée Jeglertz.
– Vi skal have flere ting ud af kampen mod Island. Først og fremmest vil vi fortsætte med at udvikle nogle af de nye ting, vi har introduceret til vores spil. Vi vil gerne være bedre i boldbesiddelse, og det skal vi bruge denne kamp til at teste af.
– Vi blev testet mod Sydafrika og Holland i oktober. Og nu kan vi forhåbentlig se, at vi har rykket os en lille smule mere siden dengang.
– Vi har haft stor fokus på at udvikle vores spil, og jeg har en rigtig god fornemmelse efter vores træninger hernede, siger landstræneren.
Han rejste til Spanien tirsdag i sidste uge sammen med sine spillere for at kunne træne under optimale forhold. Det har været en bevidst strategi kun at spille én testkamp i stedet for to, fordi holdet vil have godt af at træne mere sammen, pointerer Jeglertz.
I foråret venter Nations League-kampe mod stærke Sverige, Italien og Wales, før der til sommer venter en EM-slutrunde, hvor Danmark forventes at skulle kæmpe hårdt for at avancere til knockoutfasen fra en indtil videre ukendt gruppe.
I den kontekst kan en kamp mod Island synes mindre vigtig, men den er en anledning for spillerne til at vise, at de skal starte inde, når der er mere på spil.
– Spillerne skal se alle landskampe som en mulighed for at vise sig frem individuelt, men også som en mulighed for at vise, at de opbygger relationer med deres holdkammerater, for vi har ikke så meget tid at være sammen i på kvindelandsholdet, så alle muligheder skal udnyttes, siger Andrée Jeglertz.
Danmark ligger nummer 12 på verdensranglisten, mens Island er nummer 13. Opgøret spilles på et lille stadion i San Pedro del Pinatar syd for Alicante. Kampstart er mandag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
CUSTOM
Mexico – England
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
FCK-direktør får job i West Ham
