Fodboldkvinder jagter god fornemmelse før hårdt 2025

Kvindelandsholdet skal i test mod Island vise, at holdet har rykket sig af at være på træningslejr i Spanien.



Når de danske fodboldkvinder mandag aften runder landsholdsåret af mod Island, skal kampen vise, at der er god grund til at være optimistisk på holdets vegne før et spændende, men vanskeligt 2025.

Testkampen i det sydlige Spanien skal gerne demonstrere, at det danske hold er blevet en tand bedre i offensiven, så Danmark har større mulighed for at lave ravage i kampene mod europæiske tophold i forårets Nations League og ved sommerens EM.

Det siger landstræner Andrée Jeglertz.

– Vi skal have flere ting ud af kampen mod Island. Først og fremmest vil vi fortsætte med at udvikle nogle af de nye ting, vi har introduceret til vores spil. Vi vil gerne være bedre i boldbesiddelse, og det skal vi bruge denne kamp til at teste af.

– Vi blev testet mod Sydafrika og Holland i oktober. Og nu kan vi forhåbentlig se, at vi har rykket os en lille smule mere siden dengang.

– Vi har haft stor fokus på at udvikle vores spil, og jeg har en rigtig god fornemmelse efter vores træninger hernede, siger landstræneren.

Han rejste til Spanien tirsdag i sidste uge sammen med sine spillere for at kunne træne under optimale forhold. Det har været en bevidst strategi kun at spille én testkamp i stedet for to, fordi holdet vil have godt af at træne mere sammen, pointerer Jeglertz.

I foråret venter Nations League-kampe mod stærke Sverige, Italien og Wales, før der til sommer venter en EM-slutrunde, hvor Danmark forventes at skulle kæmpe hårdt for at avancere til knockoutfasen fra en indtil videre ukendt gruppe.

I den kontekst kan en kamp mod Island synes mindre vigtig, men den er en anledning for spillerne til at vise, at de skal starte inde, når der er mere på spil.

– Spillerne skal se alle landskampe som en mulighed for at vise sig frem individuelt, men også som en mulighed for at vise, at de opbygger relationer med deres holdkammerater, for vi har ikke så meget tid at være sammen i på kvindelandsholdet, så alle muligheder skal udnyttes, siger Andrée Jeglertz.

Danmark ligger nummer 12 på verdensranglisten, mens Island er nummer 13. Opgøret spilles på et lille stadion i San Pedro del Pinatar syd for Alicante. Kampstart er mandag klokken 18.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

– Han er bare ren verdensklasse!



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Henter Kamil Wilczek



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Storklub har taget kontakt

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

AaB-angriber på vej til Serie A

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Transferudmelding fra Vallys

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Gravesen med vild Neestrup-melding

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

FC København-spiller til lægetjek i dag 

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Choktransfer på vej? 

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg