Når de danske fodboldkvinder mandag aften runder landsholdsåret af mod Island, skal kampen vise, at der er god grund til at være optimistisk på holdets vegne før et spændende, men vanskeligt 2025.
Testkampen i det sydlige Spanien skal gerne demonstrere, at det danske hold er blevet en tand bedre i offensiven, så Danmark har større mulighed for at lave ravage i kampene mod europæiske tophold i forårets Nations League og ved sommerens EM.
Det siger landstræner Andrée Jeglertz.
– Vi skal have flere ting ud af kampen mod Island. Først og fremmest vil vi fortsætte med at udvikle nogle af de nye ting, vi har introduceret til vores spil. Vi vil gerne være bedre i boldbesiddelse, og det skal vi bruge denne kamp til at teste af.
– Vi blev testet mod Sydafrika og Holland i oktober. Og nu kan vi forhåbentlig se, at vi har rykket os en lille smule mere siden dengang.
– Vi har haft stor fokus på at udvikle vores spil, og jeg har en rigtig god fornemmelse efter vores træninger hernede, siger landstræneren.
Han rejste til Spanien tirsdag i sidste uge sammen med sine spillere for at kunne træne under optimale forhold. Det har været en bevidst strategi kun at spille én testkamp i stedet for to, fordi holdet vil have godt af at træne mere sammen, pointerer Jeglertz.
I foråret venter Nations League-kampe mod stærke Sverige, Italien og Wales, før der til sommer venter en EM-slutrunde, hvor Danmark forventes at skulle kæmpe hårdt for at avancere til knockoutfasen fra en indtil videre ukendt gruppe.
I den kontekst kan en kamp mod Island synes mindre vigtig, men den er en anledning for spillerne til at vise, at de skal starte inde, når der er mere på spil.
– Spillerne skal se alle landskampe som en mulighed for at vise sig frem individuelt, men også som en mulighed for at vise, at de opbygger relationer med deres holdkammerater, for vi har ikke så meget tid at være sammen i på kvindelandsholdet, så alle muligheder skal udnyttes, siger Andrée Jeglertz.
Danmark ligger nummer 12 på verdensranglisten, mens Island er nummer 13. Opgøret spilles på et lille stadion i San Pedro del Pinatar syd for Alicante. Kampstart er mandag klokken 18.
/ritzau/
TOPNYHED
Rasmus Højlund pryder forsiden
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
EKSKLUSIVT
– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
NYHEDER
– Udstillede hvad mange vidste
TOPNYHED
‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’
EKSKLUSIVT
– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven
MEDIE
Kæmper med Lars Friis om stort job
INTERVIEW
Bo Henriksen med hård erkendelse
OPTAKT
Sønderjyske – Vejle Boldklub
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Kan få konsekvenser for David Nielsen
TOPNYHED
Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’
INTERVIEW
Frustreret Steve Cooper med benhårde udtalelser
OPTAKT
Viborg FF – Randers FC
HELT VILDT
Medie fælder dom over Clement Bischoff
NYHEDER
Flere FCK-profiler kan vende tilbage i Superligaen
NYHEDER
Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma
NYHEDER
Deler detaljer fra møde med Schmeichel
NYHEDER
Massive rygter om dansk landsholdsstjerne
TOPNYHED
‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!
NYHEDER
Jacob Bruun Larsen: ‘Det er meget hårdt’
NYHEDER
23.000 får unik chance
NYHEDER
Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’
NYHEDER
Uwe Rösler i følelsesladet hyldest
EKSKLUSIVT
Se billedet – toptræner til pokalbrag i Farum
Amerikaner er årets tennisoverraskelse
TRANSFER
Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa
Én assist fra at slå vild NBA-rekord
TOPNYHED
Stort medie fremhæver Noah Nartey
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
INTERVIEW
Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’
NYHEDER
Afviser ondskabsfuldt rygte: ‘Det er ulækkert’
NYHEDER
Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’
NYHEDER
– Det ville være en katastrofe
DAGENS SPILFORSLAG
Fabregas kan snøre sin gamle træner
NYHEDER
Skuffelse: AC Horsens taber til bundhold
NYHEDER
Kollapsede på banen – nu deler han nyt
NYHEDER
Premier League bekræfter stor ændring
NYHEDER
Måber over dansk stjerne
Sigter efter mesterskab trods syvendeplads
INTERVIEW
Ellevild med dansk duo
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Det ser godt ud, Hjulmand!
BIZART
Træner spurgte ChatGPT om taktisk råd og vandt
INTERVIEW
– Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg
INTERVIEW
