ÅRHUS (Tipsbladet): Ingen skader er velkomne i fodbold, men få er så deprimerende og trælse, som når en spiller i en ufarlig situation i en testkamp går i græsset med det, der viser sig at være en alvorlig skade.
Det skete desværre i lørdags for AGF’s Jacob Andersen, da han kort før tid i AGF’s afsluttende testkamp på træningslejren i Spanien mod AIK gik i stykker.
Hvad der helt nøjagtigt er galt og prognosen for vejen tilbage til fodboldkampen kan man først 100 procent sige, når forsvarsspilleren om nogle uger skal opereres, men at korsbåndet er røget er sikkert og vist.
Forsvarsspilleren var på træningsanlægget torsdag, og da cheftræner Uwe Rösler bliver bedt om at fortælle om, hvad der nu skal ske med den 21-årige fodboldspiller, forsvinder smilet straks hos den tyske fodboldtræner, selv om han ikke er det mindste i tvivl om, at Andersen kommer godt tilbage.
– Der var fem minutter til, at træningslejren var slut. Det er vanvittigt [ridiculous]. I det 85. minut i en situation, jeg ikke kan se, hvordan han kan undgå. Det er så uheldigt. Han var ikke træt, for han var lige kommet ind, han var ikke skadet og havde ingen spændinger. Det er så uheldigt, at hans fod hang fast i græsset, siger Uwe Rösler med en ærgerlig mine.

– Vi skal indhente forskellige vurderinger, og så skal vi have den bedst mulige plan skruet sammen for, at han kommer sig helt, hvor vi får ham tilbage så snart som muligt, men hvor det også er så sikkert som muligt. Vi vil ikke skynde os og risikere yderligere skader, siger AGF-cheftræneren.
– Psykologisk skal vi hjælp ham internt, både fra spillernes side men også i staben og ikke mindst fra Phil Mansfields [head of performance i AGF] side.
Overbevist om godt comeback
Jacob Andersen er den egenudviklede AGF-spiller, der satte det største aftryk i 2024 i form af spilletid, og Uwe Rösler har stor tiltro til, at forsvarsspilleren både kan komme godt tilbage og holde til psykologiske slid, der uundgåeligt kommer med en meget lang genoptræning.
– Når jeg tænker på Jacob, tænker jeg også på min egen søn. Det kan ske, sådan noget her, i den alder, hvor man har hele karrieren foran sig, siger Uwe Rösler med en henvisning til sønnen Colin, der har arbejdet sig op gennem fodboldhierarkiet og i dag er inde omkring Ståle Solbakkens norske landshold.
– Heldigvis er den medicinske kunnen og viden om genoptræning i dag så stærk, at så mange spillere kommer tilbage fra denne type skader og er den samme som før, eller endda bedre. Med den ideelle genoptræning er der ingen restriktioner for Jacobs karriere overhovedet. Dengang jeg spillede, var en korsbåndsskade tæt på at betyde, at karrieren var slut. Sådan er det heldigvis overhovedet ikke i dag, siger Uwe Rösler.
– Jacob har lavet transitionen til førsteholdet tidligt på grund af hans mentalitet, og med den når man langt. Det kommer til at hjælpe ham nu på de mørke dage, der kommer, hvor han kommer til at træne alene i fitnesscentreret og ikke kan spille fodbold. Men hvis nogen kan klare det, er det Jacob, fordi han er så mentalt stærk, siger AGF-cheftræneren.
AGF-ledelsen tog efter Andersens skade en snak om, hvorvidt man skulle have en gardering ind som højre back på transferdeadline-dagen, men den muligt gik man hurtigt bort fra.
– Det skete dagen før transfervinduet lukkede, og vi tog en snak med CV, for vi var naturligvis ikke forberedte på dette scenarie. Men jeg ville ikke bringe en ny ind bare for at bringe en ny ind. Det giver ingen mening. Vi har også interne muligheder. Og vi vil også gerne signalere, at der er en vej tilbage på holdet for Jacob. Så fik gik ikke i panik og gjorde ikke noget, vi senere måske ville fortryde, siger Uwe Rösler.
Jacob Andersen har spillet i 16 Superliga-kampe i denne sæson og fik store roser af Rösler i slutningen af efterårssæsonen, hvor den tyske træner vurderede, at Andersen pressede godt på i kampen om en startplads med den svenske profil Felix Beijmo.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
Benhård Brian Riemer-melding
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
‘Det er dramatisk!’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
Messi rammer gyldent tal
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
EKSKLUSIVT