Føler sig ikke værdsat: Stjerne vil væk fra FCM

Awer Mabil vil væk fra FC Midtjylland. Han føler ikke, at klubben har kvitteret for hans loyalitet.



Awer Mabil føler sig ikke tilstrækkeligt værdsat i FC Midtjylland, og derfor vil han gerne væk fra den danske mesterklub.

Den 25-årige offensivspiller kom til Danmark i 2015, og hans gennembrud i FC Midtjylland var længe undervejs. Det var først efter lejeophold i Esbjerg fB og Pacos de Ferreira i Portugal, at australieren for alvor slog sit navn fast på Heden.

I denne sæson har Awer Mabil dog ikke spillet nogen stor rolle, og derfor vil han væk. Han fortæller i et stort interview med det australske medie The World Game, at han sidste år afviste et skifte til en belgisk klub til en værdi af 37,5 millioner kroner, fordi han ville hjælpe FC Midtjylland i Champions League, og at han ikke føler, at han er blevet anerkendt for den loyalitet.

– Jeg har opnået nogle store mål i denne sæson ved at spille i Champions League og score i turneringen, og det var en bedrift. På den anden side har sæsonen ikke forløbet, som jeg ønskede, siger Awer Mabil til mediet og fortsætter:

– Min rolle har ændret sig i denne sæson, og det bryder jeg mig ikke om, for jeg kender mine kvaliteter, og jeg ved, hvad jeg bidrog med i kvalifikationen til Champions League. Jeg har ofret meget for klubben, og jeg føler, det er blevet undervurderet.

Awer Mabil har et år tilbage af sin kontrakt, og han tror, at det kan være grunden til den begrænsede spilletid. Mabil er kun startet inde i ni Superliga-kampe i denne sæson – søndag var han slet ikke med i truppen til opgøret mod Randers FC.

– Jeg har et år tilbage, og måske har beslutningen om ikke at lade mig spille… du kan selv regne det ud. Jeg tror, det er det største problem. På et forretningsmæssigt plan tror jeg, det er en bekymring for dem, at jeg ikke har forlænget min kontrakt. På det personlige plan har det været en spildt sæson på nogle områder, men på det mentale plan har den gjort mig meget stærkere.

– Jeg er klar til at tage det næste skridt, og denne sommer er perfekt. England er min største drøm, og jeg tror, jeg kan få den til at gå i opfyldelse i løbet af et par år, lyder det fra offensivspilleren.

Awer Mabil er noteret for 129 kampe og 17 mål for FC Midtjylland. 





LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



LIVE

Superliga-LIVE: Han må være en glad debutant!

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bayern München på plads til Superliga-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’