Denne uge er en stor en af slagsen for både FC København og Brøndby IF. På søndag mødes de i sæsonens andet derby, og inden da skal begge ud i vigtige europæiske kampe.
FC København møder sin nærmeste konkurrent i Europa Conference League, græske PAOK, og kan med en sejr nærmest sikre sig videre avancement. Brøndby har ét point efter de to første runder, så det ville lune gevaldigt med en sejr mod Rangers.
Mens Brøndby satte sig på tronen i Superligaen i sidste sæson og spiller Europa League i denne sæson, hvilket er lige en tand finere end Conference League, er klubben stadig langt fra FCK i europæisk sammenhæng.
Det er ikke kun noget, klubbernes fans kan trække frem i ophedede diskussioner med hinanden. Europæisk succes avler bedre chancer for at få succes i fremtiden.
FC København er aktuelt nummer 46 på UEFA’s klubliste. Rangeringen udregnes på baggrund af klubbernes præstationer i de fem seneste sæsoner i Europa. Medregnet denne sæson og de fire foregående har FCK 31,5 point. Brøndby har til sammenligning 6,5 og er nummer 170.
Det er især FCK’s 2019/20-sæson, der trækker op i det regnskab med 14 point. Det skyldes ikke mindst, at holdet nåede til kvartfinalen i Europa League, hvor man røg ud til Manchester United.
UEFA’s klubrangering afgør, hvor svær en vej klubberne får i kvalifikationerne. Jo højere koefficient, desto bedre chancer har man for at blive seedet og dermed møde på papiret dårligere hold.
I denne sæson har FCK hidtil hentet fire point til regnskabet, mens Brøndby har hentet et enkelt for sin uafgjorte kamp mod Sparta Prag.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
