Før FCK – Brøndby: Det er sjældent så tydeligt

Når FC København og Brøndby brager sammen i søndagens Superliga-runde, er der en klokkeklar tendens hos de danske bettere.



Hverken FC København eller Brøndby er kommet flyvende ud af startblokkene i den nye Superliga-sæson, inden de to ærkerivaler tørner sammen i Parken søndag klokken 16.00.

FC København står med fem point i hånden efter sejren ude over OB i seneste runde imens de forsvarende danske mestre fra Brøndby IF blot har hentet tre point efter tre uafgjorte kampe. 

Men når de to københavnske store klubber mødes søndag, er der ikke den store tro på Brøndby-sejre hos de danske spillere. For FC København ganske klar favorit til at vinde kampen. Både hos Danske Spil og Oddset-spillerne.

-Der er et klart billede af, at spillerne tror mest på en sejr til FCK, og det er sjældent, at spilmønstret er så tydeligt, som det er denne gang, siger Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter i Danske Spil.

66 procent af alle spil på udfaldet af kampen er sat på en sejr til FCK, som giver odds 1,90. Det svarer til, at Danske Spil vurderer chancen for en FCK-sejr til at være cirka 50 procent.

-Det er en vurdering, vi også laver ud fra den nuværende situation i de to trupper, hvor Brøndby har mistet mange profiler, uden der er kommet så mange nye ind, mens det ser anderledes ud i FCK, siger Mathias Reimer Larsen.

-Og så betyder det selvfølgelig også noget for oddset, at kampen spilles i Parken, der formentlig vil være fyldt til bristepunktet igen, efter coronarestriktionerne er fjernet, fortsætter oddssætteren.

En Brøndby-sejr i Parken giver odds 3,95, mens der er odds 3,70 på uafgjort.

FCK-bomberne lavere end Uhre
Med favorit-værdigheden hos FCK til at hente sejren er der heller ikke den store overraskelse i, at FCK-angriberbe giver de laveste odds i forhold til at score i kampen. 

Den tidligere Brøndby-topscorer Kamil Wilczek og makkeren Jonas Wind giver henholdsvis odds 2,50 og 2.20 til at score. 

-Og hvis Kamil Wilczek scorer på hovedstød, giver det odds 8, men der er odds 70 på, at han scorer mindst to mål med hovedet, siger Mathias Reimer Larsen.

Hvis sidste sæsons Superliga-topscorer, Brøndbys Mikael Uhre, scorer, giver det pengene 3,20 gange igen.

Inden søndagens kamp skal FC København dog først svede hårdt i Bulgarien, når holdet torsdag aften møder Lokomotiv Plovdiv i Conference League-kvalifikationen i et opgør der ser ud til at blive afviklet i ekstreme varmegrader – læs mere om det her



Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby sparer millioner

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF nærmer sig angriber

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bjarne Riis kan score millionbeløb

FC København scorer 16 millioner kroner

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi