Hverken FC København eller Brøndby er kommet flyvende ud af startblokkene i den nye Superliga-sæson, inden de to ærkerivaler tørner sammen i Parken søndag klokken 16.00.
FC København står med fem point i hånden efter sejren ude over OB i seneste runde imens de forsvarende danske mestre fra Brøndby IF blot har hentet tre point efter tre uafgjorte kampe.
Men når de to københavnske store klubber mødes søndag, er der ikke den store tro på Brøndby-sejre hos de danske spillere. For FC København ganske klar favorit til at vinde kampen. Både hos Danske Spil og Oddset-spillerne.
-Der er et klart billede af, at spillerne tror mest på en sejr til FCK, og det er sjældent, at spilmønstret er så tydeligt, som det er denne gang, siger Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter i Danske Spil.
66 procent af alle spil på udfaldet af kampen er sat på en sejr til FCK, som giver odds 1,90. Det svarer til, at Danske Spil vurderer chancen for en FCK-sejr til at være cirka 50 procent.
-Det er en vurdering, vi også laver ud fra den nuværende situation i de to trupper, hvor Brøndby har mistet mange profiler, uden der er kommet så mange nye ind, mens det ser anderledes ud i FCK, siger Mathias Reimer Larsen.
-Og så betyder det selvfølgelig også noget for oddset, at kampen spilles i Parken, der formentlig vil være fyldt til bristepunktet igen, efter coronarestriktionerne er fjernet, fortsætter oddssætteren.
En Brøndby-sejr i Parken giver odds 3,95, mens der er odds 3,70 på uafgjort.
FCK-bomberne lavere end Uhre
Med favorit-værdigheden hos FCK til at hente sejren er der heller ikke den store overraskelse i, at FCK-angriberbe giver de laveste odds i forhold til at score i kampen.
Den tidligere Brøndby-topscorer Kamil Wilczek og makkeren Jonas Wind giver henholdsvis odds 2,50 og 2.20 til at score.
-Og hvis Kamil Wilczek scorer på hovedstød, giver det odds 8, men der er odds 70 på, at han scorer mindst to mål med hovedet, siger Mathias Reimer Larsen.
Hvis sidste sæsons Superliga-topscorer, Brøndbys Mikael Uhre, scorer, giver det pengene 3,20 gange igen.
Inden søndagens kamp skal FC København dog først svede hårdt i Bulgarien, når holdet torsdag aften møder Lokomotiv Plovdiv i Conference League-kvalifikationen i et opgør der ser ud til at blive afviklet i ekstreme varmegrader – læs mere om det her
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
