Hverken FC København eller Brøndby er kommet flyvende ud af startblokkene i den nye Superliga-sæson, inden de to ærkerivaler tørner sammen i Parken søndag klokken 16.00.
FC København står med fem point i hånden efter sejren ude over OB i seneste runde imens de forsvarende danske mestre fra Brøndby IF blot har hentet tre point efter tre uafgjorte kampe.
Men når de to københavnske store klubber mødes søndag, er der ikke den store tro på Brøndby-sejre hos de danske spillere. For FC København ganske klar favorit til at vinde kampen. Både hos Danske Spil og Oddset-spillerne.
-Der er et klart billede af, at spillerne tror mest på en sejr til FCK, og det er sjældent, at spilmønstret er så tydeligt, som det er denne gang, siger Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter i Danske Spil.
66 procent af alle spil på udfaldet af kampen er sat på en sejr til FCK, som giver odds 1,90. Det svarer til, at Danske Spil vurderer chancen for en FCK-sejr til at være cirka 50 procent.
-Det er en vurdering, vi også laver ud fra den nuværende situation i de to trupper, hvor Brøndby har mistet mange profiler, uden der er kommet så mange nye ind, mens det ser anderledes ud i FCK, siger Mathias Reimer Larsen.
-Og så betyder det selvfølgelig også noget for oddset, at kampen spilles i Parken, der formentlig vil være fyldt til bristepunktet igen, efter coronarestriktionerne er fjernet, fortsætter oddssætteren.
En Brøndby-sejr i Parken giver odds 3,95, mens der er odds 3,70 på uafgjort.
FCK-bomberne lavere end Uhre
Med favorit-værdigheden hos FCK til at hente sejren er der heller ikke den store overraskelse i, at FCK-angriberbe giver de laveste odds i forhold til at score i kampen.
Den tidligere Brøndby-topscorer Kamil Wilczek og makkeren Jonas Wind giver henholdsvis odds 2,50 og 2.20 til at score.
-Og hvis Kamil Wilczek scorer på hovedstød, giver det odds 8, men der er odds 70 på, at han scorer mindst to mål med hovedet, siger Mathias Reimer Larsen.
Hvis sidste sæsons Superliga-topscorer, Brøndbys Mikael Uhre, scorer, giver det pengene 3,20 gange igen.
Inden søndagens kamp skal FC København dog først svede hårdt i Bulgarien, når holdet torsdag aften møder Lokomotiv Plovdiv i Conference League-kvalifikationen i et opgør der ser ud til at blive afviklet i ekstreme varmegrader – læs mere om det her
LIVE
LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
