Hverken FC København eller Brøndby er kommet flyvende ud af startblokkene i den nye Superliga-sæson, inden de to ærkerivaler tørner sammen i Parken søndag klokken 16.00.
FC København står med fem point i hånden efter sejren ude over OB i seneste runde imens de forsvarende danske mestre fra Brøndby IF blot har hentet tre point efter tre uafgjorte kampe.
Men når de to københavnske store klubber mødes søndag, er der ikke den store tro på Brøndby-sejre hos de danske spillere. For FC København ganske klar favorit til at vinde kampen. Både hos Danske Spil og Oddset-spillerne.
-Der er et klart billede af, at spillerne tror mest på en sejr til FCK, og det er sjældent, at spilmønstret er så tydeligt, som det er denne gang, siger Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter i Danske Spil.
66 procent af alle spil på udfaldet af kampen er sat på en sejr til FCK, som giver odds 1,90. Det svarer til, at Danske Spil vurderer chancen for en FCK-sejr til at være cirka 50 procent.
-Det er en vurdering, vi også laver ud fra den nuværende situation i de to trupper, hvor Brøndby har mistet mange profiler, uden der er kommet så mange nye ind, mens det ser anderledes ud i FCK, siger Mathias Reimer Larsen.
-Og så betyder det selvfølgelig også noget for oddset, at kampen spilles i Parken, der formentlig vil være fyldt til bristepunktet igen, efter coronarestriktionerne er fjernet, fortsætter oddssætteren.
En Brøndby-sejr i Parken giver odds 3,95, mens der er odds 3,70 på uafgjort.
FCK-bomberne lavere end Uhre
Med favorit-værdigheden hos FCK til at hente sejren er der heller ikke den store overraskelse i, at FCK-angriberbe giver de laveste odds i forhold til at score i kampen.
Den tidligere Brøndby-topscorer Kamil Wilczek og makkeren Jonas Wind giver henholdsvis odds 2,50 og 2.20 til at score.
-Og hvis Kamil Wilczek scorer på hovedstød, giver det odds 8, men der er odds 70 på, at han scorer mindst to mål med hovedet, siger Mathias Reimer Larsen.
Hvis sidste sæsons Superliga-topscorer, Brøndbys Mikael Uhre, scorer, giver det pengene 3,20 gange igen.
Inden søndagens kamp skal FC København dog først svede hårdt i Bulgarien, når holdet torsdag aften møder Lokomotiv Plovdiv i Conference League-kvalifikationen i et opgør der ser ud til at blive afviklet i ekstreme varmegrader – læs mere om det her
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TOPNYHED
Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
