Hverken FC København eller Brøndby er kommet flyvende ud af startblokkene i den nye Superliga-sæson, inden de to ærkerivaler tørner sammen i Parken søndag klokken 16.00.
FC København står med fem point i hånden efter sejren ude over OB i seneste runde imens de forsvarende danske mestre fra Brøndby IF blot har hentet tre point efter tre uafgjorte kampe.
Men når de to københavnske store klubber mødes søndag, er der ikke den store tro på Brøndby-sejre hos de danske spillere. For FC København ganske klar favorit til at vinde kampen. Både hos Danske Spil og Oddset-spillerne.
-Der er et klart billede af, at spillerne tror mest på en sejr til FCK, og det er sjældent, at spilmønstret er så tydeligt, som det er denne gang, siger Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter i Danske Spil.
66 procent af alle spil på udfaldet af kampen er sat på en sejr til FCK, som giver odds 1,90. Det svarer til, at Danske Spil vurderer chancen for en FCK-sejr til at være cirka 50 procent.
-Det er en vurdering, vi også laver ud fra den nuværende situation i de to trupper, hvor Brøndby har mistet mange profiler, uden der er kommet så mange nye ind, mens det ser anderledes ud i FCK, siger Mathias Reimer Larsen.
-Og så betyder det selvfølgelig også noget for oddset, at kampen spilles i Parken, der formentlig vil være fyldt til bristepunktet igen, efter coronarestriktionerne er fjernet, fortsætter oddssætteren.
En Brøndby-sejr i Parken giver odds 3,95, mens der er odds 3,70 på uafgjort.
FCK-bomberne lavere end Uhre
Med favorit-værdigheden hos FCK til at hente sejren er der heller ikke den store overraskelse i, at FCK-angriberbe giver de laveste odds i forhold til at score i kampen.
Den tidligere Brøndby-topscorer Kamil Wilczek og makkeren Jonas Wind giver henholdsvis odds 2,50 og 2.20 til at score.
-Og hvis Kamil Wilczek scorer på hovedstød, giver det odds 8, men der er odds 70 på, at han scorer mindst to mål med hovedet, siger Mathias Reimer Larsen.
Hvis sidste sæsons Superliga-topscorer, Brøndbys Mikael Uhre, scorer, giver det pengene 3,20 gange igen.
Inden søndagens kamp skal FC København dog først svede hårdt i Bulgarien, når holdet torsdag aften møder Lokomotiv Plovdiv i Conference League-kvalifikationen i et opgør der ser ud til at blive afviklet i ekstreme varmegrader – læs mere om det her
LIVE
LIVE: Har aldrig dømt Danmark før
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Stor profil glad for Brøndby
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Vild stime før Danmark-brag
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Sendt hjem fra FC København-træning
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Her begynder næste sæson i Superligaen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
– Det er et møghold!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
