Før FCK – Brøndby: Det er sjældent så tydeligt

Når FC København og Brøndby brager sammen i søndagens Superliga-runde, er der en klokkeklar tendens hos de danske bettere.



Hverken FC København eller Brøndby er kommet flyvende ud af startblokkene i den nye Superliga-sæson, inden de to ærkerivaler tørner sammen i Parken søndag klokken 16.00.

FC København står med fem point i hånden efter sejren ude over OB i seneste runde imens de forsvarende danske mestre fra Brøndby IF blot har hentet tre point efter tre uafgjorte kampe. 

Men når de to københavnske store klubber mødes søndag, er der ikke den store tro på Brøndby-sejre hos de danske spillere. For FC København ganske klar favorit til at vinde kampen. Både hos Danske Spil og Oddset-spillerne.

-Der er et klart billede af, at spillerne tror mest på en sejr til FCK, og det er sjældent, at spilmønstret er så tydeligt, som det er denne gang, siger Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter i Danske Spil.

66 procent af alle spil på udfaldet af kampen er sat på en sejr til FCK, som giver odds 1,90. Det svarer til, at Danske Spil vurderer chancen for en FCK-sejr til at være cirka 50 procent.

-Det er en vurdering, vi også laver ud fra den nuværende situation i de to trupper, hvor Brøndby har mistet mange profiler, uden der er kommet så mange nye ind, mens det ser anderledes ud i FCK, siger Mathias Reimer Larsen.

-Og så betyder det selvfølgelig også noget for oddset, at kampen spilles i Parken, der formentlig vil være fyldt til bristepunktet igen, efter coronarestriktionerne er fjernet, fortsætter oddssætteren.

En Brøndby-sejr i Parken giver odds 3,95, mens der er odds 3,70 på uafgjort.

FCK-bomberne lavere end Uhre
Med favorit-værdigheden hos FCK til at hente sejren er der heller ikke den store overraskelse i, at FCK-angriberbe giver de laveste odds i forhold til at score i kampen. 

Den tidligere Brøndby-topscorer Kamil Wilczek og makkeren Jonas Wind giver henholdsvis odds 2,50 og 2.20 til at score. 

-Og hvis Kamil Wilczek scorer på hovedstød, giver det odds 8, men der er odds 70 på, at han scorer mindst to mål med hovedet, siger Mathias Reimer Larsen.

Hvis sidste sæsons Superliga-topscorer, Brøndbys Mikael Uhre, scorer, giver det pengene 3,20 gange igen.

Inden søndagens kamp skal FC København dog først svede hårdt i Bulgarien, når holdet torsdag aften møder Lokomotiv Plovdiv i Conference League-kvalifikationen i et opgør der ser ud til at blive afviklet i ekstreme varmegrader – læs mere om det her





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

OB – FC Fredericia

Viborg FF – AGF

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Vejle Boldklub – Randers FC

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Jakob Poulsen med dyster melding

Simeone fatter det ikke

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Roser Superliga-træners søn

Langer ud efter Superliga-stjerne

I tvivl om Bo Svenssons FCK

AGF-stjerne drømmer om stort skifte



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Blandt dette årtusindes bedste

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Afslører særlig Thomas Frank-detalje