– Prøv at se ham! Han har jo fået muskler, han har fået røv, han har fået brystkasse.
Sådan lød det fra TV3 Sport-eksperten Jesper Thygesen med henvisning til Mikael Uhre i optakten til Brøndbys opgør mod Vejle Boldklub i søndags, og dermed pegede han på Uhres forbedrede fysik som én af årsagerne til, at angriberen har stor succes i denne sæson.
Den køber Brøndby-profilen, der er delt topscorer i Superligaen med ni mål.
– Jeg vil ikke sige, at jeg har trænet ekstra på den måde. Det har været mere målrettet træning på diverse øvelser og med mere fokus på at få dem gjort rigtigt i forhold til, hvad jeg har gjort før. Hvis man tager et billede af mig fra et år siden og så et billede af mig nu, så er der kommet en god portion muskler på. Jeg vejede nok 83 kilo på en god dag for et år siden, nu ligger jeg omkring 87-87,5 kilo, så der er blevet lagt noget på samtidig med, at jeg har tabt mig i min fedtprocent. siger Uhre til Tipsbladet.
Han fastslår, at den øgede kampvægt ikke har påvirket hurtigheden eller eksplosiviteten.
– Den risiko er der selvfølgelig, og det har jeg også tænkt på, men for mig har det heldigvis været lige det modsatte. Det virker nærmest som om, at jeg er blevet endnu mere eksplosiv af det, og det er nok fordi, der har været den rette fokus på de øvelser, som jeg nu engang har lavet. Og så har kosten også hjulpet.
– Jeg er faktisk begyndt at spise mere, og det er jo lidt sjovt, for jeg har i mange år jagtet den lave fedtprocent, og så kom den rent faktisk ved, at jeg spiste noget mere, end jeg gjorde før. Det havde jeg ikke lige set komme, lyder det fra angriberen, der søndag jagt sin ligascoring nummer 10, når Brøndby møder FC Midtjylland.
Du kan læse hele interviewet med Mikael Uhre i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du en masse optakt til weekendens to topkampe i Superligaen. Vi har således talt med Kamil Grabara, Kristian Bach Bak og Rasmus Falk. Derudover kan du læse et interview med Vejles to kroatere Denis Kolinger og Dominik Kovavic – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

LIVE
TransferLIVE: Spurs-profil vil væk
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Belgien – Iran
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
