Før FCM-brag: Uhre har fået røv i bukserne

Brøndby-angriberen Mikael Uhre har forbedret fysikken og taget cirka fire kilo på i ren muskler.



– Prøv at se ham! Han har jo fået muskler, han har fået røv, han har fået brystkasse.

Sådan lød det fra TV3 Sport-eksperten Jesper Thygesen med henvisning til Mikael Uhre i optakten til Brøndbys opgør mod Vejle Boldklub i søndags, og dermed pegede han på Uhres forbedrede fysik som én af årsagerne til, at angriberen har stor succes i denne sæson.

Den køber Brøndby-profilen, der er delt topscorer i Superligaen med ni mål.

– Jeg vil ikke sige, at jeg har trænet ekstra på den måde. Det har været mere målrettet træning på diverse øvelser og med mere fokus på at få dem gjort rigtigt i forhold til, hvad jeg har gjort før. Hvis man tager et billede af mig fra et år siden og så et billede af mig nu, så er der kommet en god portion muskler på. Jeg vejede nok 83 kilo på en god dag for et år siden, nu ligger jeg omkring 87-87,5 kilo, så der er blevet lagt noget på samtidig med, at jeg har tabt mig i min fedtprocent. siger Uhre til Tipsbladet.

Han fastslår, at den øgede kampvægt ikke har påvirket hurtigheden eller eksplosiviteten.

– Den risiko er der selvfølgelig, og det har jeg også tænkt på, men for mig har det heldigvis været lige det modsatte. Det virker nærmest som om, at jeg er blevet endnu mere eksplosiv af det, og det er nok fordi, der har været den rette fokus på de øvelser, som jeg nu engang har lavet. Og så har kosten også hjulpet.

– Jeg er faktisk begyndt at spise mere, og det er jo lidt sjovt, for jeg har i mange år jagtet den lave fedtprocent, og så kom den rent faktisk ved, at jeg spiste noget mere, end jeg gjorde før. Det havde jeg ikke lige set komme, lyder det fra angriberen, der søndag jagt sin ligascoring nummer 10, når Brøndby møder FC Midtjylland. 

Du kan læse hele interviewet med Mikael Uhre i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du en masse optakt til weekendens to topkampe i Superligaen. Vi har således talt med Kamil Grabara, Kristian Bach Bak og Rasmus Falk. Derudover kan du læse et interview med Vejles to kroatere Denis Kolinger og Dominik Kovavic – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_14





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Randers FC – FC Fredericia

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Så du det? Wass i helt vild aktion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Bayern München er i pokalfinalen

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Brøndby tog vigtig overtidssejr