– Prøv at se ham! Han har jo fået muskler, han har fået røv, han har fået brystkasse.
Sådan lød det fra TV3 Sport-eksperten Jesper Thygesen med henvisning til Mikael Uhre i optakten til Brøndbys opgør mod Vejle Boldklub i søndags, og dermed pegede han på Uhres forbedrede fysik som én af årsagerne til, at angriberen har stor succes i denne sæson.
Den køber Brøndby-profilen, der er delt topscorer i Superligaen med ni mål.
– Jeg vil ikke sige, at jeg har trænet ekstra på den måde. Det har været mere målrettet træning på diverse øvelser og med mere fokus på at få dem gjort rigtigt i forhold til, hvad jeg har gjort før. Hvis man tager et billede af mig fra et år siden og så et billede af mig nu, så er der kommet en god portion muskler på. Jeg vejede nok 83 kilo på en god dag for et år siden, nu ligger jeg omkring 87-87,5 kilo, så der er blevet lagt noget på samtidig med, at jeg har tabt mig i min fedtprocent. siger Uhre til Tipsbladet.
Han fastslår, at den øgede kampvægt ikke har påvirket hurtigheden eller eksplosiviteten.
– Den risiko er der selvfølgelig, og det har jeg også tænkt på, men for mig har det heldigvis været lige det modsatte. Det virker nærmest som om, at jeg er blevet endnu mere eksplosiv af det, og det er nok fordi, der har været den rette fokus på de øvelser, som jeg nu engang har lavet. Og så har kosten også hjulpet.
– Jeg er faktisk begyndt at spise mere, og det er jo lidt sjovt, for jeg har i mange år jagtet den lave fedtprocent, og så kom den rent faktisk ved, at jeg spiste noget mere, end jeg gjorde før. Det havde jeg ikke lige set komme, lyder det fra angriberen, der søndag jagt sin ligascoring nummer 10, når Brøndby møder FC Midtjylland.
Du kan læse hele interviewet med Mikael Uhre i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du en masse optakt til weekendens to topkampe i Superligaen. Vi har således talt med Kamil Grabara, Kristian Bach Bak og Rasmus Falk. Derudover kan du læse et interview med Vejles to kroatere Denis Kolinger og Dominik Kovavic – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AGF sluttede af med et brag
Så er det officielt
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– Niels Frederiksen er en legende!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
