Før FCM-brag: Uhre har fået røv i bukserne

Brøndby-angriberen Mikael Uhre har forbedret fysikken og taget cirka fire kilo på i ren muskler.



– Prøv at se ham! Han har jo fået muskler, han har fået røv, han har fået brystkasse.

Sådan lød det fra TV3 Sport-eksperten Jesper Thygesen med henvisning til Mikael Uhre i optakten til Brøndbys opgør mod Vejle Boldklub i søndags, og dermed pegede han på Uhres forbedrede fysik som én af årsagerne til, at angriberen har stor succes i denne sæson.

Den køber Brøndby-profilen, der er delt topscorer i Superligaen med ni mål.

– Jeg vil ikke sige, at jeg har trænet ekstra på den måde. Det har været mere målrettet træning på diverse øvelser og med mere fokus på at få dem gjort rigtigt i forhold til, hvad jeg har gjort før. Hvis man tager et billede af mig fra et år siden og så et billede af mig nu, så er der kommet en god portion muskler på. Jeg vejede nok 83 kilo på en god dag for et år siden, nu ligger jeg omkring 87-87,5 kilo, så der er blevet lagt noget på samtidig med, at jeg har tabt mig i min fedtprocent. siger Uhre til Tipsbladet.

Han fastslår, at den øgede kampvægt ikke har påvirket hurtigheden eller eksplosiviteten.

– Den risiko er der selvfølgelig, og det har jeg også tænkt på, men for mig har det heldigvis været lige det modsatte. Det virker nærmest som om, at jeg er blevet endnu mere eksplosiv af det, og det er nok fordi, der har været den rette fokus på de øvelser, som jeg nu engang har lavet. Og så har kosten også hjulpet.

– Jeg er faktisk begyndt at spise mere, og det er jo lidt sjovt, for jeg har i mange år jagtet den lave fedtprocent, og så kom den rent faktisk ved, at jeg spiste noget mere, end jeg gjorde før. Det havde jeg ikke lige set komme, lyder det fra angriberen, der søndag jagt sin ligascoring nummer 10, når Brøndby møder FC Midtjylland. 

Du kan læse hele interviewet med Mikael Uhre i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du en masse optakt til weekendens to topkampe i Superligaen. Vi har således talt med Kamil Grabara, Kristian Bach Bak og Rasmus Falk. Derudover kan du læse et interview med Vejles to kroatere Denis Kolinger og Dominik Kovavic – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_14





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Arsenal – Fulham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’