Efter flere ugers opstart spiller OB fredag aften mod FC Midtjylland i den forestående Superliga-sæsons første kamp.
Det sker godt nok på midtjydernes hjemmebane MCH Arena, men OB-keeper Oliver Christensen ser alligevel frem til det.
– Det er en kamp, jeg glæder mig helt vildt til. Det er altid dejligt at spille fodbold, og det skal ikke være nogen hemmelighed, at det er langt sjovere, når det er point på spil. Nu starter vi desværre på udebane, men det bliver fantastisk igen at skulle spille om point; det er det, vi fodboldspillere lever for, siger han til klubbens hjemmeside.
Kampen bliver OB’s første under den nye cheftræner Andreas Alm, og ‘OC’ erkender, at holdet ikke nødvendigvis har fået styr på alle svenskerens idéer endnu.
– Formationen er meget den samme; men der er nogle ting, vi gør anderledes – eksempelvis i forhold til vores pres, og det, tror jeg, kommer til at passe os fint. Det er nok den største forskel, hvis jeg skal se på det fra målmandens synspunkt. Samtidig har de andre spillere trænet en masse andet, hvor jeg som målmand ikke har været en del af det.
– Noget ser anderledes og bedre ud, men man kan ikke forvente, at alt sidder lige i skabet efter kun fire uger med en ny træner. Vi håber, at vi allerede nu har bevæget os lidt i den rigtige retning, og så skal vi via gode kampe og resultater fortsætte med at bygge på.
Han spår dog alligevel, at OB kan komme til at true de forsvarende vicemestre.
– MCH Arena er ikke verdens nemmeste sted at spille fodbold. FCM er dygtige på hjemmebane, men de er ikke usårlige. I forrige sæson vandt vi 1-0 derovre, og i sidste sæson tabte vi 3-1, men vi var foran, da der manglede 25 minutter af kampen, så de er til at snakke med. Vi skal gribe vores chancer i kampen, for det er en svær kamp, men intet er umuligt i fodbold.
Kampen fløjtes op klokken 19.00.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Lyngby må nøjes med uafgjort
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Raser: Det er latterligt!
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
