Fører assistlisten: Der har været interesse

Viborg FF har gennem flere sæsoner haft succes med at hente udlandske spillere til klubben, hvor det i denne sæson især har været kantspilleren Serginho, der har været i øjnefaldende for klubben.



Sæsonstarten har ikke været som håbet i Viborg FF. Klubben fra domkirkebyen har kun spillet sig til seks point i Superligaens første syv runder. Den begrænsede pointhøst kan forklares ved, at viborgenserne har indkasseret 15 mål i sæsonindledningen, hvor forsvarspillet har haltet i forhold til tidligere.

I den anden ende af banen, har Viborg istedet været godt kørende. Her har Jacob Vester og Serginho især været dem, der har vist sig flot frem for de grønblussede. Serginho har sparket sæsonen igang med at lave et mål og seks oplæg i de første syv runder af Superligaen. Derfor var der også snak om, hvorvidt den 23-årige kapverder skulle videre fra Viborg efter et år i klubben.

– Der har været interesse, og der har også været konkret interesse, udtaler Viborg FFs, sportsdirektør, Mads Agesen, til Tipsbladet.

– Men vi har valgt ikke at gå benhårdt efter det, i og med at Serginho først nu virkelig er ved at ramme topformen i Viborg og har syv målpoint i syv kampe. Det er en spiller, vi er rigtig glade for, så der skulle noget ekstraordinært til. Det kom ikke, men der har været interesse, og jeg synes, at han viser, hvor god han er lige nu.

Succes med udlændinge i Viborg
Viborg har de seneste sæsoner været kendt for, at de scouter bredt i Europa, hvor man både har fokuseret på at hente spillere i Portugal og Holland. Det har affødt succeser som Serginho, Jay-Roy Grot og Justin Lonwijk. Når disse spillere hentes til Viborg, så er klubben klar over, at man af mange spillere kan ses som et springbræt videre i karrieren. 

Inden da skal spillerne gerne lykkedes i domkirkebyen, hvilket også betyder, at man som klub skal tage hånd om de nye spillere på og udenfor banen, så de om søndagen kan præstere bedst muligt på hybridbanen i Viborg.

– Det handler om, at vi forstår, hvad der er bagved dem. Når man kommer til Viborg, ved man jo godt, at det forhåbentlig ikke er endestationen, og det er vi meget afklaret omkring. Så vi har et godt team omkring spillerne, der hjælper dem i dagligdagen. Og så giver vi dem al den plads til at præstere, som vi overhovedet kan.

– Vi tror på udviklingen, giver dem masser af spilletid og tryghed. Det er vel vores styrke – også alle de gode mennesker, der hjælper uden for banen.

Selvom Viborg har haft god succes med at hente udenlanske spillere til klubben, så har de i det netop overstået vindue kun hentet to spillere, der ikke er danske, hvor den ene Justin Lonwijk endda har været i klubben før.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Få mål i Herning

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kæmpe Silkeborg-kollaps

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

OB – Randers FC

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

‘Det drømmer alle om’

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nedtur for Højlund og Napoli

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage