Forberedte sig helt særligt på bundbrag

Steffen Kielstrup og Vejle var godt forberedte på, hvad AaB kom med mandag aften.



AALBORG (Tipsbladet): Vejle lever!

Klubben, der så længe har været dømt døde og begravet i denne Superliga-sæson, kan nu ane den anden side af nedrykningsstregen efter livsvigtige tre point i Aalborg mandag aften.

Sølle to point er der op til Lyngby på pladsen, der sikrer en ny Superliga-sæson, og selv om de er stolte i Vejle-lejren over et bemærkelsesværdigt flot forår, så er begge fødder solidt plantet på jorden hos cheftræner Steffen Kielstrup efter mandagens 1-0-sejr over AaB.

– Vi skal kigge på os selv og gøre vores egne ting. Det har vi mulighed for nu. Vi har to svære udekampe og to svære hjemmekampe og tage en kamp ad gangen, fortæller han til Tipsbladet og de skrivende medier og fortsætter:

– Vi har gjort sådan, at vi stadig er i live. Vi har været dømt ude mange gange, og vi er her stadig. Det er flot, at vi stadig har mulighed for at spille om det.

Var det blevet til et nederlag mandag aften, så havde det været mere end svært at forestille sig Vejle overleve i denne sæson, men Stefan Velkovs mål i anden halvleg sikrede tre point i en kamp, hvor Kielstrup og Vejles trænerteam havde gjort deres forarbejde.

Det var nemlig Kristoffer Wichmanns første kamp som AaB-træner, og derfor havde Kielstrup været i arkivet op til kampen.

– Det tager tid i forhold til at implementere, hvordan man gør tingene. Vi havde nok forventet, at de kom lidt mere, men jeg synes kun, det var fint. Vi havde snakket om, hvad de kunne komme med. Vi kendte lidt til Wichmann før, og jeg har set en del Kolding-kampe op til, så vi var godt forberedte på, hvad de kom med.

Kristoffer Wichmanns seneste cheftrænerjob var netop i Kolding, som han leverede flotte resultater med fra 2021 til sidste sommer, hvor han i stedet blev assistent for Bo Svensson i Union Berlin.

Roser forsvarskæmpe

Gårsdagens Vejle-sejr markerede også klubbens første clean sheet siden 1-0-sejren over Silkeborg i forårets første kamp.

Det siger sig selv, at det er nemmere at vinde fodboldkampe, når der lukkes af i forsvaret, og her er Steffen Kielstrup ikke bange for at rose sine to midtstoppere i form af Stefan Velkov, som blev matchwinner, og så Damian van Bruggen.

Særligt Velkovs præstation mandag var bemærkelsesværdig, og Kielstrup kalder den fantastisk.

– Ham og Damian har været sindssygt stærke i foråret. Det er ikke mange kampe, hvor de ikke har ramt det niveau, vi havde håbet på. Han (Velkov) har fået tro ind i det, og ham og Damian har set stærke ud med resten af firebackkæden.

– De to har fundet godt ind i det sammen. De er stærke i duellerne, fantastiske i hovedspillet og så er der måske lidt med fødderne, vi kan forbedre, men langt hen ad vejen har de gjort det fantastisk, slår Kielstrup fast.

Næste test for Vejle er en vanskelig udekamp i Silkeborg på søndag. Sidst man mødte SIF tabte man 4-0, så der er brug for endnu en disciplineret indsats for at banke yderligere tro ind i overlevelseshåbet.







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Peter Schmeichel lander stort job

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Liverpool – Chelsea

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dansk træner vinder stor pris