Forberedte sig helt særligt på bundbrag

Steffen Kielstrup og Vejle var godt forberedte på, hvad AaB kom med mandag aften.



AALBORG (Tipsbladet): Vejle lever!

Klubben, der så længe har været dømt døde og begravet i denne Superliga-sæson, kan nu ane den anden side af nedrykningsstregen efter livsvigtige tre point i Aalborg mandag aften.

Sølle to point er der op til Lyngby på pladsen, der sikrer en ny Superliga-sæson, og selv om de er stolte i Vejle-lejren over et bemærkelsesværdigt flot forår, så er begge fødder solidt plantet på jorden hos cheftræner Steffen Kielstrup efter mandagens 1-0-sejr over AaB.

– Vi skal kigge på os selv og gøre vores egne ting. Det har vi mulighed for nu. Vi har to svære udekampe og to svære hjemmekampe og tage en kamp ad gangen, fortæller han til Tipsbladet og de skrivende medier og fortsætter:

– Vi har gjort sådan, at vi stadig er i live. Vi har været dømt ude mange gange, og vi er her stadig. Det er flot, at vi stadig har mulighed for at spille om det.

Var det blevet til et nederlag mandag aften, så havde det været mere end svært at forestille sig Vejle overleve i denne sæson, men Stefan Velkovs mål i anden halvleg sikrede tre point i en kamp, hvor Kielstrup og Vejles trænerteam havde gjort deres forarbejde.

Det var nemlig Kristoffer Wichmanns første kamp som AaB-træner, og derfor havde Kielstrup været i arkivet op til kampen.

– Det tager tid i forhold til at implementere, hvordan man gør tingene. Vi havde nok forventet, at de kom lidt mere, men jeg synes kun, det var fint. Vi havde snakket om, hvad de kunne komme med. Vi kendte lidt til Wichmann før, og jeg har set en del Kolding-kampe op til, så vi var godt forberedte på, hvad de kom med.

Kristoffer Wichmanns seneste cheftrænerjob var netop i Kolding, som han leverede flotte resultater med fra 2021 til sidste sommer, hvor han i stedet blev assistent for Bo Svensson i Union Berlin.

Roser forsvarskæmpe

Gårsdagens Vejle-sejr markerede også klubbens første clean sheet siden 1-0-sejren over Silkeborg i forårets første kamp.

Det siger sig selv, at det er nemmere at vinde fodboldkampe, når der lukkes af i forsvaret, og her er Steffen Kielstrup ikke bange for at rose sine to midtstoppere i form af Stefan Velkov, som blev matchwinner, og så Damian van Bruggen.

Særligt Velkovs præstation mandag var bemærkelsesværdig, og Kielstrup kalder den fantastisk.

– Ham og Damian har været sindssygt stærke i foråret. Det er ikke mange kampe, hvor de ikke har ramt det niveau, vi havde håbet på. Han (Velkov) har fået tro ind i det, og ham og Damian har set stærke ud med resten af firebackkæden.

– De to har fundet godt ind i det sammen. De er stærke i duellerne, fantastiske i hovedspillet og så er der måske lidt med fødderne, vi kan forbedre, men langt hen ad vejen har de gjort det fantastisk, slår Kielstrup fast.

Næste test for Vejle er en vanskelig udekamp i Silkeborg på søndag. Sidst man mødte SIF tabte man 4-0, så der er brug for endnu en disciplineret indsats for at banke yderligere tro ind i overlevelseshåbet.



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

FCM taber til AS Roma i Europa League

Belønnes af FC København

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Spørger på Jonas Wind

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne