Forberedte sig helt særligt på bundbrag

Steffen Kielstrup og Vejle var godt forberedte på, hvad AaB kom med mandag aften.



AALBORG (Tipsbladet): Vejle lever!

Klubben, der så længe har været dømt døde og begravet i denne Superliga-sæson, kan nu ane den anden side af nedrykningsstregen efter livsvigtige tre point i Aalborg mandag aften.

Sølle to point er der op til Lyngby på pladsen, der sikrer en ny Superliga-sæson, og selv om de er stolte i Vejle-lejren over et bemærkelsesværdigt flot forår, så er begge fødder solidt plantet på jorden hos cheftræner Steffen Kielstrup efter mandagens 1-0-sejr over AaB.

– Vi skal kigge på os selv og gøre vores egne ting. Det har vi mulighed for nu. Vi har to svære udekampe og to svære hjemmekampe og tage en kamp ad gangen, fortæller han til Tipsbladet og de skrivende medier og fortsætter:

– Vi har gjort sådan, at vi stadig er i live. Vi har været dømt ude mange gange, og vi er her stadig. Det er flot, at vi stadig har mulighed for at spille om det.

Var det blevet til et nederlag mandag aften, så havde det været mere end svært at forestille sig Vejle overleve i denne sæson, men Stefan Velkovs mål i anden halvleg sikrede tre point i en kamp, hvor Kielstrup og Vejles trænerteam havde gjort deres forarbejde.

Det var nemlig Kristoffer Wichmanns første kamp som AaB-træner, og derfor havde Kielstrup været i arkivet op til kampen.

– Det tager tid i forhold til at implementere, hvordan man gør tingene. Vi havde nok forventet, at de kom lidt mere, men jeg synes kun, det var fint. Vi havde snakket om, hvad de kunne komme med. Vi kendte lidt til Wichmann før, og jeg har set en del Kolding-kampe op til, så vi var godt forberedte på, hvad de kom med.

Kristoffer Wichmanns seneste cheftrænerjob var netop i Kolding, som han leverede flotte resultater med fra 2021 til sidste sommer, hvor han i stedet blev assistent for Bo Svensson i Union Berlin.

Roser forsvarskæmpe

Gårsdagens Vejle-sejr markerede også klubbens første clean sheet siden 1-0-sejren over Silkeborg i forårets første kamp.

Det siger sig selv, at det er nemmere at vinde fodboldkampe, når der lukkes af i forsvaret, og her er Steffen Kielstrup ikke bange for at rose sine to midtstoppere i form af Stefan Velkov, som blev matchwinner, og så Damian van Bruggen.

Særligt Velkovs præstation mandag var bemærkelsesværdig, og Kielstrup kalder den fantastisk.

– Ham og Damian har været sindssygt stærke i foråret. Det er ikke mange kampe, hvor de ikke har ramt det niveau, vi havde håbet på. Han (Velkov) har fået tro ind i det, og ham og Damian har set stærke ud med resten af firebackkæden.

– De to har fundet godt ind i det sammen. De er stærke i duellerne, fantastiske i hovedspillet og så er der måske lidt med fødderne, vi kan forbedre, men langt hen ad vejen har de gjort det fantastisk, slår Kielstrup fast.

Næste test for Vejle er en vanskelig udekamp i Silkeborg på søndag. Sidst man mødte SIF tabte man 4-0, så der er brug for endnu en disciplineret indsats for at banke yderligere tro ind i overlevelseshåbet.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

To danske klubber jagter formstærk angriber

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

FCK-boss reagerer på Daramy-historie



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Klubber holder øje med AaB-profil

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Viaplay deler stor nyhed

Åbner for ny rolle i FC København

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Rekordtransfer?

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget