Forberedte sig helt særligt på bundbrag

Steffen Kielstrup og Vejle var godt forberedte på, hvad AaB kom med mandag aften.



AALBORG (Tipsbladet): Vejle lever!

Klubben, der så længe har været dømt døde og begravet i denne Superliga-sæson, kan nu ane den anden side af nedrykningsstregen efter livsvigtige tre point i Aalborg mandag aften.

Sølle to point er der op til Lyngby på pladsen, der sikrer en ny Superliga-sæson, og selv om de er stolte i Vejle-lejren over et bemærkelsesværdigt flot forår, så er begge fødder solidt plantet på jorden hos cheftræner Steffen Kielstrup efter mandagens 1-0-sejr over AaB.

– Vi skal kigge på os selv og gøre vores egne ting. Det har vi mulighed for nu. Vi har to svære udekampe og to svære hjemmekampe og tage en kamp ad gangen, fortæller han til Tipsbladet og de skrivende medier og fortsætter:

– Vi har gjort sådan, at vi stadig er i live. Vi har været dømt ude mange gange, og vi er her stadig. Det er flot, at vi stadig har mulighed for at spille om det.

Var det blevet til et nederlag mandag aften, så havde det været mere end svært at forestille sig Vejle overleve i denne sæson, men Stefan Velkovs mål i anden halvleg sikrede tre point i en kamp, hvor Kielstrup og Vejles trænerteam havde gjort deres forarbejde.

Det var nemlig Kristoffer Wichmanns første kamp som AaB-træner, og derfor havde Kielstrup været i arkivet op til kampen.

– Det tager tid i forhold til at implementere, hvordan man gør tingene. Vi havde nok forventet, at de kom lidt mere, men jeg synes kun, det var fint. Vi havde snakket om, hvad de kunne komme med. Vi kendte lidt til Wichmann før, og jeg har set en del Kolding-kampe op til, så vi var godt forberedte på, hvad de kom med.

Kristoffer Wichmanns seneste cheftrænerjob var netop i Kolding, som han leverede flotte resultater med fra 2021 til sidste sommer, hvor han i stedet blev assistent for Bo Svensson i Union Berlin.

Roser forsvarskæmpe

Gårsdagens Vejle-sejr markerede også klubbens første clean sheet siden 1-0-sejren over Silkeborg i forårets første kamp.

Det siger sig selv, at det er nemmere at vinde fodboldkampe, når der lukkes af i forsvaret, og her er Steffen Kielstrup ikke bange for at rose sine to midtstoppere i form af Stefan Velkov, som blev matchwinner, og så Damian van Bruggen.

Særligt Velkovs præstation mandag var bemærkelsesværdig, og Kielstrup kalder den fantastisk.

– Ham og Damian har været sindssygt stærke i foråret. Det er ikke mange kampe, hvor de ikke har ramt det niveau, vi havde håbet på. Han (Velkov) har fået tro ind i det, og ham og Damian har set stærke ud med resten af firebackkæden.

– De to har fundet godt ind i det sammen. De er stærke i duellerne, fantastiske i hovedspillet og så er der måske lidt med fødderne, vi kan forbedre, men langt hen ad vejen har de gjort det fantastisk, slår Kielstrup fast.

Næste test for Vejle er en vanskelig udekamp i Silkeborg på søndag. Sidst man mødte SIF tabte man 4-0, så der er brug for endnu en disciplineret indsats for at banke yderligere tro ind i overlevelseshåbet.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Bombe på vej i Real Madrid?

Spår stor transferaktivitet i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf