‘Forbudt’ ros: Det vil rivalen lære af FCM

Rivaliseringen mellem FC Midtjylland og Viborg FF er hård, men der er flere ting ved FCM, rivalens direktør har stor respekt for.



Når Viborg FF denne weekend møder FC Midtjylland på udebane i Superligaen, er det et opgør mellem to rivaliserende klubber, hvor der særligt på fansiden har været store slagudvekslinger og følelser i klemme gennem årene.

Men FC Midtjylland har også været en inspiration for Morten Jensen og Viborg FF, der fra nært hold har oplevet, hvordan konkurrenterne i tidens løb har vokset sig til en af landets to største og mest succesrige klubber.

– FC Midtjylland har været enormt visionære på deres ting, og det giver inspiration. Jeg ved godt, at det er legitimt at sige, at man skal hade dem, men det gør jeg egentlig ikke. De har været enormt dygtige til på deres måde at få folk motiveret på en rejse.

Se de seks største budgetter i Superligaen

– Det giver inspiration. Nu skal vi ned til dem og gøre alt for at byde dem op til kamp og forhåbentlig få tre point hjem, men jeg bliver aldrig for stor til at anerkende nogen, der har gjort det godt. Det synes jeg, at de har gjort, og det er helt klart en inspiration til, hvordan vi kan løfte vores ting. Det er helt sikkert, siger Viborg FF’s direktør Morten Jensen.

Viborg-bossen ser helt konkret gerne, at Viborg går i samme retning som FC Midtjylland, når det handler om transfermarkedet og den ædle kunst, det især er at sælge spillere.

– I mange klubber snakker man om, at man skal udvikle spillere, så man kan lave større salg, og vi må sige, at FCK og FCM har været pissedygtige til det. De er et sted, hvor de kommer til at spille europæisk fodbold, og de kommer til at sælge dyre spillere. Jeg har stor respekt for de to FCM-spillere, Onyeka og Onyedika. For halvandet år siden spillede Onyedika i Fredericia, hvor vi mødte ham, mens han var lejet ud.

Se klubberne med de seks mindste budgetter i Superligaen

– Nu er han blevet solgt for 65 millioner kroner. Det kan lade sig gøre, fordi de er kommet op på et niveau, hvor de kan forlange det for deres spillere. Det er også vigtigt for os, at vi kan sætte nye standarder hele tiden. Vi har løftet spillere til højere niveau, og vi håber, at det kan være med til at øge prissætningen for spillere i fremtiden. Der ligger et kæmpe potentiale der, hvis man kan få den transferkabale til at gå op, siger Morten Jensen.






Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: Real Madrid-træner raser

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Langer ud efter Peter Sørensen

Nu reagerer Morten Krogh

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby er de dårligste i Europa

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Blæst fuldstændig omkuld

Bayern München – Real Madrid

Heldige danske damer slår Sverige

22 millioner kroner!

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

AZ slagter Shakhtar

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken