‘Forbudt’ ros: Det vil rivalen lære af FCM

Rivaliseringen mellem FC Midtjylland og Viborg FF er hård, men der er flere ting ved FCM, rivalens direktør har stor respekt for.



Når Viborg FF denne weekend møder FC Midtjylland på udebane i Superligaen, er det et opgør mellem to rivaliserende klubber, hvor der særligt på fansiden har været store slagudvekslinger og følelser i klemme gennem årene.

Men FC Midtjylland har også været en inspiration for Morten Jensen og Viborg FF, der fra nært hold har oplevet, hvordan konkurrenterne i tidens løb har vokset sig til en af landets to største og mest succesrige klubber.

– FC Midtjylland har været enormt visionære på deres ting, og det giver inspiration. Jeg ved godt, at det er legitimt at sige, at man skal hade dem, men det gør jeg egentlig ikke. De har været enormt dygtige til på deres måde at få folk motiveret på en rejse.

Se de seks største budgetter i Superligaen

– Det giver inspiration. Nu skal vi ned til dem og gøre alt for at byde dem op til kamp og forhåbentlig få tre point hjem, men jeg bliver aldrig for stor til at anerkende nogen, der har gjort det godt. Det synes jeg, at de har gjort, og det er helt klart en inspiration til, hvordan vi kan løfte vores ting. Det er helt sikkert, siger Viborg FF’s direktør Morten Jensen.

Viborg-bossen ser helt konkret gerne, at Viborg går i samme retning som FC Midtjylland, når det handler om transfermarkedet og den ædle kunst, det især er at sælge spillere.

– I mange klubber snakker man om, at man skal udvikle spillere, så man kan lave større salg, og vi må sige, at FCK og FCM har været pissedygtige til det. De er et sted, hvor de kommer til at spille europæisk fodbold, og de kommer til at sælge dyre spillere. Jeg har stor respekt for de to FCM-spillere, Onyeka og Onyedika. For halvandet år siden spillede Onyedika i Fredericia, hvor vi mødte ham, mens han var lejet ud.

Se klubberne med de seks mindste budgetter i Superligaen

– Nu er han blevet solgt for 65 millioner kroner. Det kan lade sig gøre, fordi de er kommet op på et niveau, hvor de kan forlange det for deres spillere. Det er også vigtigt for os, at vi kan sætte nye standarder hele tiden. Vi har løftet spillere til højere niveau, og vi håber, at det kan være med til at øge prissætningen for spillere i fremtiden. Der ligger et kæmpe potentiale der, hvis man kan få den transferkabale til at gå op, siger Morten Jensen.







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

AGF køber dansk profil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Liverpool – Chelsea

Frygter Christian Eriksen-problem

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Aston Villa – Nottingham Forest