Forlader Brøndby: Det har været op ad bakke

Joel Kabongo skifter Brøndby IF ud med Randers FC, fordi han har svært ved at få spilletid og brug for luftforandring.



Han er Brøndby-dreng, men ikke længere Brøndby-spiller. Joel Kabongo skifter barndomsklubben ud med Randers FC.

Årsagen er simpel: Han har brug for mere spilletid. Det har han ikke fået noget af, siden han pådrog sig en alvorlig knæskade i foråret 2019. Derfor ser Kabongo frem til en ny begyndelse i en ny klub.

– Jeg har været i Brøndby IF i rigtig mange år, og jeg har virkelig nydt min tid som ungdoms- og seniorspiller. Selvfølgelig kunne jeg godt have tænkt mig at slå helt igennem på Superliga-holdet, men det har været op ad bakke. Derfor er det sundt for mig med noget luftforandring, og jeg glæder mig til at starte på en frisk i Randers FC, siger han til brondby.com.

Også fodbolddirektør Carsten V. Jensen begrunder salget med, at Joel Kabongo har haft svært ved at spille sig på holdet igen, efter han kom tilbage fra sin skade.

– Joel er en Brøndby-dreng, der har taget turen op gennem Masterclass og til Superligaen. Han har ikke spillet på vores bedste hold i længere tid, og derfor vi vil gerne hjælpe ham videre til spilletid i en anden klub, så han kan få gang i karrieren igen.

23-årige Kabongo er den tredje midtstopper, der forlader Brøndby denne sommer, efter Hjörtur Hermannsson og Anthony Jung har skiftet klub. Anfører Andreas Maxsø er også på vej til russisk fodbold.

I Randers ser de et uforløst potentiale i Joel Kabongo.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



Kæmpekøb retur til FC København?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Spår stor transferaktivitet i FC København

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Ståle Solbakken overvejede at sige op



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Offentliggøres i dag