Forlader Brøndby: Det har været op ad bakke

Joel Kabongo skifter Brøndby IF ud med Randers FC, fordi han har svært ved at få spilletid og brug for luftforandring.



Han er Brøndby-dreng, men ikke længere Brøndby-spiller. Joel Kabongo skifter barndomsklubben ud med Randers FC.

Årsagen er simpel: Han har brug for mere spilletid. Det har han ikke fået noget af, siden han pådrog sig en alvorlig knæskade i foråret 2019. Derfor ser Kabongo frem til en ny begyndelse i en ny klub.

– Jeg har været i Brøndby IF i rigtig mange år, og jeg har virkelig nydt min tid som ungdoms- og seniorspiller. Selvfølgelig kunne jeg godt have tænkt mig at slå helt igennem på Superliga-holdet, men det har været op ad bakke. Derfor er det sundt for mig med noget luftforandring, og jeg glæder mig til at starte på en frisk i Randers FC, siger han til brondby.com.

Også fodbolddirektør Carsten V. Jensen begrunder salget med, at Joel Kabongo har haft svært ved at spille sig på holdet igen, efter han kom tilbage fra sin skade.

– Joel er en Brøndby-dreng, der har taget turen op gennem Masterclass og til Superligaen. Han har ikke spillet på vores bedste hold i længere tid, og derfor vi vil gerne hjælpe ham videre til spilletid i en anden klub, så han kan få gang i karrieren igen.

23-årige Kabongo er den tredje midtstopper, der forlader Brøndby denne sommer, efter Hjörtur Hermannsson og Anthony Jung har skiftet klub. Anfører Andreas Maxsø er også på vej til russisk fodbold.

I Randers ser de et uforløst potentiale i Joel Kabongo.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Jacob Neestrup er enig med ny klub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Serie A-klubber jagter Randers-profil

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit