Forlader Brøndby: Det har været op ad bakke

Joel Kabongo skifter Brøndby IF ud med Randers FC, fordi han har svært ved at få spilletid og brug for luftforandring.



Han er Brøndby-dreng, men ikke længere Brøndby-spiller. Joel Kabongo skifter barndomsklubben ud med Randers FC.

Årsagen er simpel: Han har brug for mere spilletid. Det har han ikke fået noget af, siden han pådrog sig en alvorlig knæskade i foråret 2019. Derfor ser Kabongo frem til en ny begyndelse i en ny klub.

– Jeg har været i Brøndby IF i rigtig mange år, og jeg har virkelig nydt min tid som ungdoms- og seniorspiller. Selvfølgelig kunne jeg godt have tænkt mig at slå helt igennem på Superliga-holdet, men det har været op ad bakke. Derfor er det sundt for mig med noget luftforandring, og jeg glæder mig til at starte på en frisk i Randers FC, siger han til brondby.com.

Også fodbolddirektør Carsten V. Jensen begrunder salget med, at Joel Kabongo har haft svært ved at spille sig på holdet igen, efter han kom tilbage fra sin skade.

– Joel er en Brøndby-dreng, der har taget turen op gennem Masterclass og til Superligaen. Han har ikke spillet på vores bedste hold i længere tid, og derfor vi vil gerne hjælpe ham videre til spilletid i en anden klub, så han kan få gang i karrieren igen.

23-årige Kabongo er den tredje midtstopper, der forlader Brøndby denne sommer, efter Hjörtur Hermannsson og Anthony Jung har skiftet klub. Anfører Andreas Maxsø er også på vej til russisk fodbold.

I Randers ser de et uforløst potentiale i Joel Kabongo.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Djævle pelser Løver i Emerald City

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

England – DR Congo

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

USA – Bosnien-Hercegovina