Forlader Brøndby: Det har været op ad bakke

Joel Kabongo skifter Brøndby IF ud med Randers FC, fordi han har svært ved at få spilletid og brug for luftforandring.



Han er Brøndby-dreng, men ikke længere Brøndby-spiller. Joel Kabongo skifter barndomsklubben ud med Randers FC.

Årsagen er simpel: Han har brug for mere spilletid. Det har han ikke fået noget af, siden han pådrog sig en alvorlig knæskade i foråret 2019. Derfor ser Kabongo frem til en ny begyndelse i en ny klub.

– Jeg har været i Brøndby IF i rigtig mange år, og jeg har virkelig nydt min tid som ungdoms- og seniorspiller. Selvfølgelig kunne jeg godt have tænkt mig at slå helt igennem på Superliga-holdet, men det har været op ad bakke. Derfor er det sundt for mig med noget luftforandring, og jeg glæder mig til at starte på en frisk i Randers FC, siger han til brondby.com.

Også fodbolddirektør Carsten V. Jensen begrunder salget med, at Joel Kabongo har haft svært ved at spille sig på holdet igen, efter han kom tilbage fra sin skade.

– Joel er en Brøndby-dreng, der har taget turen op gennem Masterclass og til Superligaen. Han har ikke spillet på vores bedste hold i længere tid, og derfor vi vil gerne hjælpe ham videre til spilletid i en anden klub, så han kan få gang i karrieren igen.

23-årige Kabongo er den tredje midtstopper, der forlader Brøndby denne sommer, efter Hjörtur Hermannsson og Anthony Jung har skiftet klub. Anfører Andreas Maxsø er også på vej til russisk fodbold.

I Randers ser de et uforløst potentiale i Joel Kabongo.





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jonas Wind til danskerklub?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Sat til salg – så dyr er han

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

De vil købe Munashe Garananga i FCK

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris