Nu forlader han Randers FC

Ung målmand forlader Randers FC efter et sportsligt skuffende ophold i Kronjylland.



Efter blot fire måneder er det slut for Andreas Søndergaard i Randers FC.

I sommerens transfervindue lejede kronjyderne det 20-årige målmandstalent i Premier League-klubben Wolverhampton, og han skulle tage kampen op med Patrik Carlgren. Den kamp har ubetinget haft en svensk vinder.

Andreas Søndergaard har blot fået spilletid i en pokalkamp mod Middelfart, og det var ikke, hvad han havde sat næsen op efter, da han ankom. Nu siger han farvel og tak til Randers FC.

– Planen er, at jeg skal tilbage til Wolverhampton, når vi har spillet vores sidste kamp. Jeg går selv ud fra, at jeg skal udlejes igen, men hvor det bliver henne, ved jeg ikke endnu. Jeg håber, jeg kan komme ud og få nogle kampe og noget fast spilletid. Det er det, der er afgørende for mig lige nu, siger Andreas Søndergaard til tipsbladet.dk.

Han ved ikke, hvad fremtiden bringer, men han kunne godt tænke sig et ophold i engelsk fodbold, hvor han – bortset fra de seneste fire måneder – har opholdt sig, siden han blev solgt fra OB til Wolverhampton i januar 2018.

– Jeg vil gerne blive i England, så jeg kan være tæt på klubben. Det er det, jeg umiddelbart tænker, men alt kan se. Det er ikke usandsynligt, at der opstår nogle muligheder uden for England, og så må jeg tage den derfra, men først og fremmest skal jeg tilbage til Wolves, og det har været planen lige fra starten, lyder det fra målmanden.

Havde håbet på mere spilletid
Randers FC har haft et travlt program denne efterår med kampe i Superligaen, pokalturneringen og Europa, men alligevel har der stort set ikke været rotation på målmandsposten, og det har kostet Andreas Søndergaard en del splinter i bagdelen.

Det var naturligvis ikke sådan, han havde ønsket, det skulle gå.

– Jeg havde håbet på lidt mere. Jeg har kun spillet én kamp i pokalen og nogle reserveholdskampe, og jeg kom ikke hertil for at spille reserveholdskampe, jeg kom for at spille officielle kampe og få noget seniorerfaring. Jeg synes, jeg har vist, at jeg har fortjent mere, men det er sådan, det er, siger Andreas Søndergaard, der ikke har fået nogen forklaring på, hvorfor det ikke er blevet til flere minutter:

– Ikke rigtigt. Det har primært været Wolves, som har været i dialog med Randers og forhørt sig om, hvad der er op og ned. De har jo også fået en klar indikation på, at tingene havde set anderledes ud, og at jeg havde spillet mere. Sådan skulle det ikke være.

Med til historien hører, at Andreas Søndergaard huserer på en notorisk vanskelig position for en ung spiller.

– Det er svært at være målmand – især når man er ung. Det kan være svært at få noget erfaring og noget spilletid, for som målmænd kan vi ikke bare lige få 10-15 minutter i slutningen af en kamp. Enten spiller vi, eller også spiller vi ikke, og det kan være en svær situation, siger han.

Selv om målmanden havde håbet på mere i Randers FC, mener han ikke, at de fire måneder i Kronjylland er lige til glemmebogen.

– Det har ikke været et spildt ophold.  Jeg har fra start været klar over, at hvis det skulle ende med, at jeg ikke fik de kampe, jeg havde håbet, ville jeg fokusere på at få så meget ud af det som muligt alligevel. Jeg har ikke bare kastet håndklædet i ringen, for det får jeg ikke noget ud af, så jeg har arbejdet hårdt. Jeg er ambitiøs helt ind til benet, siger Andreas Søndergaard og tilføjer:

– Jeg vil også gerne sige, at jeg har været glad for at være tilknyttet Randers. Her er en masse gode mennesker, og jeg har det sindssygt godt med alle på holdet. Jeg har været glad hver dag, jeg er mødt på arbejde, fordi der er et fantastisk sammenhold i truppen. 

Andreas Søndergaards kontrakt med Wolverhampton løber til sommeren 2023. 





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Henter FC København-spiller

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Kæk Wass: Han filmede!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Joakim Mæhle åbner op

Skal han med Bo Svensson til FC København?

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

En historisk katastrofe for Danmark

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tottenham præsenterer ny træner

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Chelsea med historiens største PL-underskud

Kæmpe stjerne besøger København

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’