Nu forlader han Randers FC

Ung målmand forlader Randers FC efter et sportsligt skuffende ophold i Kronjylland.



Efter blot fire måneder er det slut for Andreas Søndergaard i Randers FC.

I sommerens transfervindue lejede kronjyderne det 20-årige målmandstalent i Premier League-klubben Wolverhampton, og han skulle tage kampen op med Patrik Carlgren. Den kamp har ubetinget haft en svensk vinder.

Andreas Søndergaard har blot fået spilletid i en pokalkamp mod Middelfart, og det var ikke, hvad han havde sat næsen op efter, da han ankom. Nu siger han farvel og tak til Randers FC.

– Planen er, at jeg skal tilbage til Wolverhampton, når vi har spillet vores sidste kamp. Jeg går selv ud fra, at jeg skal udlejes igen, men hvor det bliver henne, ved jeg ikke endnu. Jeg håber, jeg kan komme ud og få nogle kampe og noget fast spilletid. Det er det, der er afgørende for mig lige nu, siger Andreas Søndergaard til tipsbladet.dk.

Han ved ikke, hvad fremtiden bringer, men han kunne godt tænke sig et ophold i engelsk fodbold, hvor han – bortset fra de seneste fire måneder – har opholdt sig, siden han blev solgt fra OB til Wolverhampton i januar 2018.

– Jeg vil gerne blive i England, så jeg kan være tæt på klubben. Det er det, jeg umiddelbart tænker, men alt kan se. Det er ikke usandsynligt, at der opstår nogle muligheder uden for England, og så må jeg tage den derfra, men først og fremmest skal jeg tilbage til Wolves, og det har været planen lige fra starten, lyder det fra målmanden.

Havde håbet på mere spilletid
Randers FC har haft et travlt program denne efterår med kampe i Superligaen, pokalturneringen og Europa, men alligevel har der stort set ikke været rotation på målmandsposten, og det har kostet Andreas Søndergaard en del splinter i bagdelen.

Det var naturligvis ikke sådan, han havde ønsket, det skulle gå.

– Jeg havde håbet på lidt mere. Jeg har kun spillet én kamp i pokalen og nogle reserveholdskampe, og jeg kom ikke hertil for at spille reserveholdskampe, jeg kom for at spille officielle kampe og få noget seniorerfaring. Jeg synes, jeg har vist, at jeg har fortjent mere, men det er sådan, det er, siger Andreas Søndergaard, der ikke har fået nogen forklaring på, hvorfor det ikke er blevet til flere minutter:

– Ikke rigtigt. Det har primært været Wolves, som har været i dialog med Randers og forhørt sig om, hvad der er op og ned. De har jo også fået en klar indikation på, at tingene havde set anderledes ud, og at jeg havde spillet mere. Sådan skulle det ikke være.

Med til historien hører, at Andreas Søndergaard huserer på en notorisk vanskelig position for en ung spiller.

– Det er svært at være målmand – især når man er ung. Det kan være svært at få noget erfaring og noget spilletid, for som målmænd kan vi ikke bare lige få 10-15 minutter i slutningen af en kamp. Enten spiller vi, eller også spiller vi ikke, og det kan være en svær situation, siger han.

Selv om målmanden havde håbet på mere i Randers FC, mener han ikke, at de fire måneder i Kronjylland er lige til glemmebogen.

– Det har ikke været et spildt ophold.  Jeg har fra start været klar over, at hvis det skulle ende med, at jeg ikke fik de kampe, jeg havde håbet, ville jeg fokusere på at få så meget ud af det som muligt alligevel. Jeg har ikke bare kastet håndklædet i ringen, for det får jeg ikke noget ud af, så jeg har arbejdet hårdt. Jeg er ambitiøs helt ind til benet, siger Andreas Søndergaard og tilføjer:

– Jeg vil også gerne sige, at jeg har været glad for at være tilknyttet Randers. Her er en masse gode mennesker, og jeg har det sindssygt godt med alle på holdet. Jeg har været glad hver dag, jeg er mødt på arbejde, fordi der er et fantastisk sammenhold i truppen. 

Andreas Søndergaards kontrakt med Wolverhampton løber til sommeren 2023. 





Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Endelig godt nyt

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afvist

Skidt melding

FC København-profil ude med sygdom

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Storklub meldes interesseret

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Har I tabt sutten, Brøndby?

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Danske klubber vil have ham

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby