Han er bare 17 år og et stort målmandstalent, og da han i efteråret kom på banen i stedet for Nicolai Larsen, blev han også Superligaens yngste målmand nogensinde.
Og nu har U-landsholdsspiller Aske Andresen bundet sig til Silkeborg IF de næste år.
Silkeborg IF meddeler på klubbens hjemmeside, at Aske Andresen har underskrevet en ny aftale, der løber frem til 31. december 2025.
– Aske Andresen er helt åbenlyst et stort keeper-talent, og det er derfor en stor glæde at have forlænget aftalen med ham. Han har allerede smagt på det højeste niveau med sin Superliga-debut, og der er ingen tvivl om, at han har alle redskaberne til at få mange flere kampe, hvis han fortsætter sin gode udvikling. Vi glæder os over at fortsætte samarbejdet med ham og sammen jagte nye milepæle, siger sportschef Jesper Stüker i en pressemeddelelse.
Målmanden går fortsat i skole, så første halvår af kontrakten vil være en trainee-aftale, inden han til sommer overgår til en fuldtidsaftale.
– Jeg er meget glad for og stolt af at have forlænget min aftale med SIF, og det er kæmpestort for mig og min familie. Det har været min drøm, siden jeg kom til klubben som 12-årig. Jeg er i Silkeborg IF i et trænings- og kamp-miljø, hvor jeg bliver holdt til ilden og hele tiden får lagt nye lag på mine færdigheder. Med kontraktforlængelsen er der styr på fremtiden, og så handler det bare om at fortsætte udviklingen og arbejde videre mod nye mål.
– Det er klart, at når man lige har fået en lille forsmag på livet som Superliga-keeper, så bliver man sulten på mere – og jeg vil hver eneste dag arbejde hårdt for at kæmpe mig til flere kampe og på sigt blive førstemålmand. Konkurrencen er hård, men vi har et fantastisk målmandsteam med Nicolai Larsen, Oscar Hedvall og målmandstræner Oliver Rosengren, hvor vi hele tiden holder hinanden skarpe og udfordrer hinanden. Det er jeg glad for at fortsat skulle være en del af, siger Aske Andresen.
Tipsbladet har tidligere beskrevet, at Nürnberg har vist interesse for stortalentet, men det blev altså en ny aftale med SIF, der faldt på plads.
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Bo Henriksen fyret
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
Sådan starter FCK mod Esbjerg
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
AVIS
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist