Fra FC København til South Carolina Gamecocks.
Den 20-årige målmand Filip Versterre besluttede sig for at tage på eventyr i sommer, da hans aftale med FC København udløb, og nu har han taget hul på et helt nyt kapitel i Guds eget land.
Filip Versterre, der var på U19-holdet i FCK og ligeledes har en fortid i Lyngby Boldklub, spiller collegefodbold i USA, hvor han studerer på University of South Carolina og vogter målet for universitetsholdet South Carolina Gamecocks.
– Jeg blev kontaktet allerede i 2023, da jeg var i Lyngby. Når man spiller på et vist niveau i Danmark, får man rigtige mange beskeder fra alle mulige agenter, der skriver, at de kan få én til USA. Jeg ignorerede dem alle sammen, men så kom der alligevel én besked, jeg reagerede på, fortæller Filip Versterre til Tipsbladet.
Den besked kom fra Alexander Brems, der foruden at være målmandstræner har bragt en del unge fodboldspillere fra Danmark til USA qua sin rolle i agentfirmaet NSSA.
– Da jeg fik kigget lidt på det, må jeg indrømme, at jeg fandt det meget interessant. Men så dukkede FCK jo op og tilbød mig en aftale, og den griber man selvfølgelig, når den mulighed byder sig, fastslår Versterre.
Derfor blev det først i sommeren 2024, at han kunne tage på eventyr i USA. Foreløbig har det til fulde levet op til forventningerne.
Når det er sagt, så har Filip Versterre naturligvis stadig ambitioner på vegne af fodbolden, og college-fodbold i USA er ikke ligefrem nogen stor talentfabrik.
– Topskolerne er ret gode – de er måske midt U19-Liga i Danmark. Selv om nogle af dem er fyldt 25. Man kan godt støde på spillere, der er gode nok til at blive professionelle, men det svinger meget. Der er nogle, hvor man tænker ‘ham her kan ikke sparke til en bold’, og så er der andre, der er sindssygt gode. Det er en virkelig sjov balance, siger målmanden og tilføjer:
– Det vigtigste for mig her er, at jeg hele tiden har haft MLS-øjne på mig. Før jeg tog til USA, var jeg forbi FC Dallas i 10 dage og træne med deres MLS-hold, og her de seneste par kampe har Atlanta Uniteds målmandstræner været forbi. Der har også været snak om en mulig træning med dem. Det er virkelig vigtigt for mig, at jeg på den måde kan blive udfordret på et højere niveau.

Millionlegat
I USA tjener Filip Versterre som sådan ikke penge på fodbolden, men han er i besiddelse af noget, de fleste amerikanere vil give deres højre arm for – et såkaldt “full scholarship”.
I USA skal man selv betale for at gå på college, og det kan nemt løbe op i halvanden million kroner. Men Filip Versterre har fået opholdet fuldt finansieret via sit scholarship, som indebærer, at han får betalt bolig og leveomkostninger – derudover får han også lidt lommepenge. Danskeren skal altså stort set ikke have sine egne penge op af lommen.
– Jeg har da lidt ondt af mange af mine medstuderende, som arbejder i supermarkeder og alle mulige andre steder for at få det til at løbe rundt. De er da nok lidt misundelige på mig. Men når man – som jeg – har spillet fodbold på et vist niveau i et land som Danmark, er man enormt attraktiv at få ind. Derfor tilbydes disse scholarships, siger Versterre.
Han tror fuldt og fast på, at opholdet i USA kommer til at gavne hans karriere på sigt.
– Jeg tror, at de spilminutter, jeg får her, er med til at forme mig som fodboldspiller, og det er måske lidt en bagvej ind til de store klubber. At tage til USA, som jeg har gjort, tror jeg, kan være en virkelig fed vej vej – også for andre. Jeg vil da anbefale andre unge spillere i Danmark at gøre det samme. Der er også hele det sociale aspekt i det – man får en masse nye venner, og man bor lige ved siden af sine holdkammerater og andre unge studerende, siger han.
En rutsjebanetur i FCK
Hvis Filip Versterre var braget igennem i FC København, havde han naturligvis ikke opholdt sig i USA som målmand for South Carolina Gamecocks, men keeperen var reelt ikke i nærheden af sit store gennembrud.
Det startede ellers vældig fint, efter han tiltrådte i sommeren 2023.
– Det var lidt af en rutsjebanetur. Jeg var på træningslejr med førsteholdet og trænede med dem i en god periode, og så lige pludselig var jeg ikke med dem i et halvt år. Jeg spillede næsten heller ingen U19-kampe. Det var en speciel periode, siger Versterre, der havde håbet på mere:
– Den gjorde ondt engang imellem – selvfølgelig også når jeg ikke engang spillede U19, hvad jeg var vant til i Lyngby. Det var en hård omgang, men alene træningsmiljøet gav mig en masse læring.
Netop læringen valgte han at lægge utrolig stor vægt på i FC København.
– Jeg havde det mindset, at jeg var i den største klub i Danmark, så jeg skulle tage ALT med fra det. Jeg prøvede at suge alt den taktiske forståelse med, jeg overhovedet kunne, for trænerne i det miljø er på så højt et niveau, at jeg bare skulle malke al den viden, jeg kunne, slutter Filip Versterre.
Som er godt i gang med at udleve sin amerikanske drøm.
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
