Mikel Gogorza har ekstra god grund til at smile i øjeblikket.
Det 17-årige store talent er blevet en fast del af FC Midtjyllands førstehold, men dem har han intet at gøre med lige i øjeblikket. I stedet befinder han sig i Nordirland, hvor han er med det danske U19-landshold til EM.
Her scorede Gogorza mod Spanien i sin første U19-landskamp, og selv om det siden er blevet til nederlag her og mod Frankrig, så går den 17-årige dribler ikke ned på oplevelser i øjeblikket. Slutrunden kommer nemlig på bagkant af et forår med debut for FC Midtjylland samt et U19-mesterskab, og derfor er der intet at sige til, at humøret er højt, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.
– Det har virkelig været en fed sæson for mig!
– Det her år har udviklet mig rigtig meget. Det var meget svært i starten, men jeg kommer bedre og bedre med og føler, at jeg kan spille mit eget spil, når jeg er med de ældste, siger han med henvisning til hverdagen i FC Midtjylland.
Her er tydeligvis en af de spillere, man tror på, og han har selv sigtekornet indstillet mod endnu flere end den ene førsteholdskamp, han foreløbig har fået.
– Jeg er fast oppe i førsteholdstruppen, så jeg går efter at få så mange minutter som muligt og gøre mig fortjent hver dag på træningsbanen til at kunne spille i weekenderne, siger han, hvorefter han beskriver, hvilken slags spiller han er:
– Jeg er en udfordrende kant, der kan lide at sætte mine medspillere op, men også gå selv og lave mål og assists.
Det kan lyde lidt som Aral Simsir, der har etableret sig som en profil på FC Midtjyllands hold, og den sammenligning spiller Gogorza til dels med på:
– Måske på driblefærdighederne, men jeg er lidt større end ham!
– I FCK var det mest bare at komme til træning
Selv om Mikel Gogorza som 17-årig forsøger at bryde igennem i FC Midtjylland, så har klubben ikke rådet over ham i evigheder. Han er fra Sjælland og skiftede som 14-årig fra FC København til FC Midtjylland, der hentede ham foran de andre "store klubber på Sjælland", som Gogorza selv formulerer det.
Hvordan hang det så sammen? Gogorza havde andre ambitioner, end det FCK kunne tilbyde på det tidspunkt.
– Det var lidt specielt, for jeg skulle over og bo alene. Jeg syntes, hele projektet lød fedt. Jeg ville gerne blive mere selvstændig, så det her med at kunne bo alene og lave sit eget mad gav nogle hår på brystet.
– Det var mest miljøet. At der var det her fokus på, at det var fodbolden og ikke så meget andet. Vi boede en årgang sammen, kom på efterskole og hele miljøet rundt omkring fodbolden var en del af det. At man kun havde fokus på fodbolden og ikke så meget andet.
– I FCK var det mest bare at komme til træning og så hjem igen. Men det var selvfølgelig også en fed tid for mig, og jeg fik en masse venner.
Hvordan havde FCK det med det?
– De sagde ikke så meget, og de var også forstående for, at jeg gerne ville væk, lyder det fra Gogorza.
Så må tiden vise, om FC København kommer til at fortryde, at man ikke formåede at holde på Gogorza.
Sikkert er det, at han viser sig flot frem i øjeblikket for U19-landsholdet, og man skal ikke være så bekymret for, om han i fremtiden fravælger det danske landshold for det franske, for drømmen er "hundrede procent" det danske, som han selv siger det.

Spændende nyt om Simon Kjær

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Tour de France-hold lukker og slukker

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Vil sprænge banken for Harry Kane

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Stor mystik omkring Emil Højlund

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Elver bliver hjemme fra VM-test

Brøndby-darling chokerer

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

– Det skal I ikke sige til FCK!

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

– Han er en toptræner

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Viktor Claesson siger stop

Kom med forslag til Riemer

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Holger Rune-succes i drama

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Afslører interesse for dansk stjerne

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”
