Stortalent forlod FCK for FCM: Det lød så fedt

Mikel Gogorza har blikket rettet stift mod spilleminutter for FC Midtjyllands førstehold i denne sæson, efter han har haft et "super fedt" halvt år.



Mikel Gogorza har ekstra god grund til at smile i øjeblikket. 

Det 17-årige store talent er blevet en fast del af FC Midtjyllands førstehold, men dem har han intet at gøre med lige i øjeblikket. I stedet befinder han sig i Nordirland, hvor han er med det danske U19-landshold til EM. 

Her scorede Gogorza mod Spanien i sin første U19-landskamp, og selv om det siden er blevet til nederlag her og mod Frankrig, så går den 17-årige dribler ikke ned på oplevelser i øjeblikket. Slutrunden kommer nemlig på bagkant af et forår med debut for FC Midtjylland samt et U19-mesterskab, og derfor er der intet at sige til, at humøret er højt, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.

– Det har virkelig været en fed sæson for mig!

– Det her år har udviklet mig rigtig meget. Det var meget svært i starten, men jeg kommer bedre og bedre med og føler, at jeg kan spille mit eget spil, når jeg er med de ældste, siger han med henvisning til hverdagen i FC Midtjylland. 

Her er tydeligvis en af de spillere, man tror på, og han har selv sigtekornet indstillet mod endnu flere end den ene førsteholdskamp, han foreløbig har fået. 

– Jeg er fast oppe i førsteholdstruppen, så jeg går efter at få så mange minutter som muligt og gøre mig fortjent hver dag på træningsbanen til at kunne spille i weekenderne, siger han, hvorefter han beskriver, hvilken slags spiller han er: 

– Jeg er en udfordrende kant, der kan lide at sætte mine medspillere op, men også gå selv og lave mål og assists. 

Det kan lyde lidt som Aral Simsir, der har etableret sig som en profil på FC Midtjyllands hold, og den sammenligning spiller Gogorza til dels med på: 

– Måske på driblefærdighederne, men jeg er lidt større end ham!

– I FCK var det mest bare at komme til træning
Selv om Mikel Gogorza som 17-årig forsøger at bryde igennem i FC Midtjylland, så har klubben ikke rådet over ham i evigheder. Han er fra Sjælland og skiftede som 14-årig fra FC København til FC Midtjylland, der hentede ham foran de andre "store klubber på Sjælland", som Gogorza selv formulerer det.

Hvordan hang det så sammen? Gogorza havde andre ambitioner, end det FCK kunne tilbyde på det tidspunkt. 

– Det var lidt specielt, for jeg skulle over og bo alene. Jeg syntes, hele projektet lød fedt. Jeg ville gerne blive mere selvstændig, så det her med at kunne bo alene og lave sit eget mad gav nogle hår på brystet.

– Det var mest miljøet. At der var det her fokus på, at det var fodbolden og ikke så meget andet. Vi boede en årgang sammen, kom på efterskole og hele miljøet rundt omkring fodbolden var en del af det. At man kun havde fokus på fodbolden og ikke så meget andet.

– I FCK var det mest bare at komme til træning og så hjem igen. Men det var selvfølgelig også en fed tid for mig, og jeg fik en masse venner.

Hvordan havde FCK det med det?

– De sagde ikke så meget, og de var også forstående for, at jeg gerne ville væk, lyder det fra Gogorza.

Så må tiden vise, om FC København kommer til at fortryde, at man ikke formåede at holde på Gogorza.

Sikkert er det, at han viser sig flot frem i øjeblikket for U19-landsholdet, og man skal ikke være så bekymret for, om han i fremtiden fravælger det danske landshold for det franske, for drømmen er "hundrede procent" det danske, som han selv siger det.





Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’



Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby



Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise



EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’



" Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK



– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie

Hjem til Superligaen? Nu er dansk bomber gratis

I spil til Brøndby-comeback

– Det er to hold, som har fået massiv kritik

Sårbare FCK og FCM får travlt på transfermarkedet

Kan redde FCM: ‘Så må vi sende en gave’

Neestrups store ønske: Intet jeg hellere vil


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Skulle Delaney have rødt? ‘Sniger sig udenom kort’

Blades giver nådestød til Rødkælke

Charmerer dommerne? Har hørt det hele min karriere

– Jeg sagde ikke tillykke til Delaney

Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

Kongen af København!

Vildt! Vi taler kæmpetransfer til FCM- profil!

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag

Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Revser danskerkøb

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag

AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?

Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent