Efter fire Superliga-kampe uden sejr for FC Midtjylland skabte holdet en stor forløsning med en 2-1-sejr i overtiden mod OB søndag aften.
Det sender midtjyderne op på en femteplads efter en noget slingrende sæsonstart, og FCM-cheftræner Thomas Thomasberg håber, at det kan ændre dynamikken omkring sit mandskab.
– Nu kan vi sænke skuldrene lidt og puste lidt mere ud. Sådan håber jeg også, at spillerne har det, så tingene ikke bliver for anspændte.
– Når vi gerne vil være med i toppen og ligger for langt derfra med for få sejre, så hænger det da over én. Det har givet lidt usikkerhed og tvivl, og det er aldrig godt for et fodboldhold.
– Det, tror jeg dog, ændrer sig, efter at vores jagt på sejren blev belønnet mod OB. Det var en forløsning, og de tre point var vigtige for os, siger Thomas Thomasberg.
OB stod med fem forsvarsspillere meget dybt i store dele af kampen og forsvarede sig mod FCM-holdet.
Samtidig så FCM-målmand Jonas Lössl en modstander, der var tilfreds, da stillingen var 0-0 og forsøgte at trække sekunder af uret gennem hele kampen.
– Martin Hansen (OB-målmand, red.) fik en henstilling for at trække tiden efter 20 sekunder. For mig så det ud, som om OB kom og spillede efter et 0-0-resultat, så det var svært for os at åbne op, siger Jonas Lössl.
Målmanden hæfter sig dog ved, at de afgørende marginaler faldt til midtjydernes fordel i søndagens 2-1-sejr efter en periode med det omvendte udfald.
– Vi har manglet nogle point på kontoen. Det var dejligt at mærke, at den sidste detalje i kampen lige tippede vores vej, siger Jonas Lössl.
For første gang i fem Superliga-kampe hentede FCM altså tre point, og det sender holdet fra den jyske hede op på femtepladsen med 14 point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TOPNYHED