Thomasberg: Der har været usikkerhed og tvivl

Efter fire kampe uden sejr hentede FCM en 2-1-sejr mod OB søndag, og det kan mærkes i den midtjyske lejr.



Efter fire Superliga-kampe uden sejr for FC Midtjylland skabte holdet en stor forløsning med en 2-1-sejr i overtiden mod OB søndag aften.

Det sender midtjyderne op på en femteplads efter en noget slingrende sæsonstart, og FCM-cheftræner Thomas Thomasberg håber, at det kan ændre dynamikken omkring sit mandskab.

– Nu kan vi sænke skuldrene lidt og puste lidt mere ud. Sådan håber jeg også, at spillerne har det, så tingene ikke bliver for anspændte.

– Når vi gerne vil være med i toppen og ligger for langt derfra med for få sejre, så hænger det da over én. Det har givet lidt usikkerhed og tvivl, og det er aldrig godt for et fodboldhold.

– Det, tror jeg dog, ændrer sig, efter at vores jagt på sejren blev belønnet mod OB. Det var en forløsning, og de tre point var vigtige for os, siger Thomas Thomasberg.

OB stod med fem forsvarsspillere meget dybt i store dele af kampen og forsvarede sig mod FCM-holdet.

Samtidig så FCM-målmand Jonas Lössl en modstander, der var tilfreds, da stillingen var 0-0 og forsøgte at trække sekunder af uret gennem hele kampen.

– Martin Hansen (OB-målmand, red.) fik en henstilling for at trække tiden efter 20 sekunder. For mig så det ud, som om OB kom og spillede efter et 0-0-resultat, så det var svært for os at åbne op, siger Jonas Lössl.

Målmanden hæfter sig dog ved, at de afgørende marginaler faldt til midtjydernes fordel i søndagens 2-1-sejr efter en periode med det omvendte udfald.

– Vi har manglet nogle point på kontoen. Det var dejligt at mærke, at den sidste detalje i kampen lige tippede vores vej, siger Jonas Lössl.

For første gang i fem Superliga-kampe hentede FCM altså tre point, og det sender holdet fra den jyske hede op på femtepladsen med 14 point.

/ritzau/







Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

José Mourinho vil have dansk stjerne

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk profil færdig i tysk klub, men



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Thomas Delaney teaser

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Fortryder FC Barcelona-transfer

Lyon forhandler med dansk profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Arsenal vinder Premier League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil