Thomasberg: Der har været usikkerhed og tvivl

Efter fire kampe uden sejr hentede FCM en 2-1-sejr mod OB søndag, og det kan mærkes i den midtjyske lejr.



Efter fire Superliga-kampe uden sejr for FC Midtjylland skabte holdet en stor forløsning med en 2-1-sejr i overtiden mod OB søndag aften.

Det sender midtjyderne op på en femteplads efter en noget slingrende sæsonstart, og FCM-cheftræner Thomas Thomasberg håber, at det kan ændre dynamikken omkring sit mandskab.

– Nu kan vi sænke skuldrene lidt og puste lidt mere ud. Sådan håber jeg også, at spillerne har det, så tingene ikke bliver for anspændte.

– Når vi gerne vil være med i toppen og ligger for langt derfra med for få sejre, så hænger det da over én. Det har givet lidt usikkerhed og tvivl, og det er aldrig godt for et fodboldhold.

– Det, tror jeg dog, ændrer sig, efter at vores jagt på sejren blev belønnet mod OB. Det var en forløsning, og de tre point var vigtige for os, siger Thomas Thomasberg.

OB stod med fem forsvarsspillere meget dybt i store dele af kampen og forsvarede sig mod FCM-holdet.

Samtidig så FCM-målmand Jonas Lössl en modstander, der var tilfreds, da stillingen var 0-0 og forsøgte at trække sekunder af uret gennem hele kampen.

– Martin Hansen (OB-målmand, red.) fik en henstilling for at trække tiden efter 20 sekunder. For mig så det ud, som om OB kom og spillede efter et 0-0-resultat, så det var svært for os at åbne op, siger Jonas Lössl.

Målmanden hæfter sig dog ved, at de afgørende marginaler faldt til midtjydernes fordel i søndagens 2-1-sejr efter en periode med det omvendte udfald.

– Vi har manglet nogle point på kontoen. Det var dejligt at mærke, at den sidste detalje i kampen lige tippede vores vej, siger Jonas Lössl.

For første gang i fem Superliga-kampe hentede FCM altså tre point, og det sender holdet fra den jyske hede op på femtepladsen med 14 point.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De er tilbage i Superligaen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Barcelona – Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Atletico Madrid interesseret i dansker

Iran kommer med krav før VM

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt