Sidste runde i Superligaens grundspil afvikles på søndag, og som altid er det en helt særlig runde fordi, at alle seks kampe afvikles på samme tid med kickoff klokken 14.30.
For fodboldnostalgikeren er det en festdag, som minder om de gode, gamle dage, men for TV er det en lidt mere bøvlet dag at få til at gå op – i hvert fald for den ene af de to Superliga-rettighedshavere, NENT Group, der skal jonglere rundt med mange forskellige rettigheder.
På søndag er udfordringen endnu større, da 3+, som viser rundens hovedkamp, er optaget af Formel 1-grandprixet fra Bahrain. Det betyder, at hovedkampen rykker fra 3+ til TV3 Sport, mens to kampe kun vises på Viaplay.
Benjamin Munk Lund, der er Head of Sports på TV3 Sport, fortæller, at det allerede i februar blev fastlagt, at 3+ skal vise Formel 1 den 20. marts, og at hovedkampen i Superligaen derfor må vige pladsen på det, han kalder en “fantastisk sportssøndag”.
– Vi står med det privilegium, at vi har en masse fantastiske rettigheder i form af Premier League, Superliga og Formel 1. I det her tilfælde sker der så det, at det udspiller sig på nøjagtig samme tidspunkt. I det puslespil har vi skullet gøre nogle prioriteringer, og det er noget, vi gør i fællesskab på NENT Group, det er ikke kun os på sporten, siger Benjamin Munk Lund til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi traf for længe siden den beslutning, at Formel 1 er noget, vi viser på 3+, og det plejer at kunne gå op i forhold til Superligaens hovedkamp klokken 18.00, men det gør det ikke i det her tilfælde, fordi det er sidste runde, og alle kampe spilles samtidig.
AGF vises ikke på TV
Det betyder som nævnt, at to af søndagens Superliga-kampe kun vises på streamingtjenesten Viaplay. Det drejer sig om AGF mod Viborg FF og SønderjyskE mod Randers FC. De to kampe vises forskudt på TV3 Sport 18.30 og 20.30.
Rundens hovedkamp er AaB mod Brøndby IF, som vises på TV3 Sport, der også sender Onside efterfølgende.
Discovery Networks har rettighederne til to af rundens seks kampe – de viser FC København mod FC Nordsjælland på 6’eren, mens Vejle Boldklub mod OB vises på Canal 9.
Sådan sendes der fra sidste runde i Superligaen:
FC København – FC Nordsjælland – 6’eren
Vejle Boldklub – OB – Canal 9
AaB – Brøndby IF – TV3 Sport
Silkeborg IF – FC Midtjylland – TV3 Max
AGF – Viborg FF – Viaplay
SønderjyskE – Randers FC – Viaplay
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Superligaen dropper det
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
