Formel 1 rykker Superligaen væk fra 3+ på søndag

På grund af Formel 1 vises der ikke Superliga-fodbold på 3+ på søndag, når sidste runde afvikles med kampstart på samme tid på alle stadions. To kampe vises kun på Viaplay.



Sidste runde i Superligaens grundspil afvikles på søndag, og som altid er det en helt særlig runde fordi, at alle seks kampe afvikles på samme tid med kickoff klokken 14.30. 

For fodboldnostalgikeren er det en festdag, som minder om de gode, gamle dage, men for TV er det en lidt mere bøvlet dag at få til at gå op – i hvert fald for den ene af de to Superliga-rettighedshavere, NENT Group, der skal jonglere rundt med mange forskellige rettigheder. 

På søndag er udfordringen endnu større, da 3+, som viser rundens hovedkamp, er optaget af Formel 1-grandprixet fra Bahrain. Det betyder, at hovedkampen rykker fra 3+ til TV3 Sport, mens to kampe kun vises på Viaplay. 

Benjamin Munk Lund, der er Head of Sports på TV3 Sport, fortæller, at det allerede i februar blev fastlagt, at 3+ skal vise Formel 1 den 20. marts, og at hovedkampen i Superligaen derfor må vige pladsen på det, han kalder en “fantastisk sportssøndag”.

– Vi står med det privilegium, at vi har en masse fantastiske rettigheder i form af Premier League, Superliga og Formel 1. I det her tilfælde sker der så det, at det udspiller sig på nøjagtig samme tidspunkt. I det puslespil har vi skullet gøre nogle prioriteringer, og det er noget, vi gør i fællesskab på NENT Group, det er ikke kun os på sporten, siger Benjamin Munk Lund til Tipsbladet og fortsætter:

– Vi traf for længe siden den beslutning, at Formel 1 er noget, vi viser på 3+, og det plejer at kunne gå op i forhold til Superligaens hovedkamp klokken 18.00, men det gør det ikke i det her tilfælde, fordi det er sidste runde, og alle kampe spilles samtidig. 

AGF vises ikke på TV
Det betyder som nævnt, at to af søndagens Superliga-kampe kun vises på streamingtjenesten Viaplay. Det drejer sig om AGF mod Viborg FF og SønderjyskE mod Randers FC. De to kampe vises forskudt på TV3 Sport 18.30 og 20.30.

Rundens hovedkamp er AaB mod Brøndby IF, som vises på TV3 Sport, der også sender Onside efterfølgende. 

Discovery Networks har rettighederne til to af rundens seks kampe – de viser FC København mod FC Nordsjælland på 6’eren, mens Vejle Boldklub mod OB vises på Canal 9.

Sådan sendes der fra sidste runde i Superligaen:

FC København – FC Nordsjælland – 6’eren

Vejle Boldklub – OB – Canal 9

AaB – Brøndby IF – TV3 Sport

Silkeborg IF – FC Midtjylland – TV3 Max

AGF – Viborg FF – Viaplay

SønderjyskE – Randers FC – Viaplay





AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Køber sig ind i dansk klub

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Lothar Matthaüs storroser dansker

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Brøndbys store karantænemareridt

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

De vil hente Andreas Maxsø

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Trist Kvistgaarden-melding

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Peger på mulig gave til FCK

FC København tager vild sejr i Champions League

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Rigtig dårlig melding

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand