Sidste runde i Superligaens grundspil afvikles på søndag, og som altid er det en helt særlig runde fordi, at alle seks kampe afvikles på samme tid med kickoff klokken 14.30.
For fodboldnostalgikeren er det en festdag, som minder om de gode, gamle dage, men for TV er det en lidt mere bøvlet dag at få til at gå op – i hvert fald for den ene af de to Superliga-rettighedshavere, NENT Group, der skal jonglere rundt med mange forskellige rettigheder.
På søndag er udfordringen endnu større, da 3+, som viser rundens hovedkamp, er optaget af Formel 1-grandprixet fra Bahrain. Det betyder, at hovedkampen rykker fra 3+ til TV3 Sport, mens to kampe kun vises på Viaplay.
Benjamin Munk Lund, der er Head of Sports på TV3 Sport, fortæller, at det allerede i februar blev fastlagt, at 3+ skal vise Formel 1 den 20. marts, og at hovedkampen i Superligaen derfor må vige pladsen på det, han kalder en “fantastisk sportssøndag”.
– Vi står med det privilegium, at vi har en masse fantastiske rettigheder i form af Premier League, Superliga og Formel 1. I det her tilfælde sker der så det, at det udspiller sig på nøjagtig samme tidspunkt. I det puslespil har vi skullet gøre nogle prioriteringer, og det er noget, vi gør i fællesskab på NENT Group, det er ikke kun os på sporten, siger Benjamin Munk Lund til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi traf for længe siden den beslutning, at Formel 1 er noget, vi viser på 3+, og det plejer at kunne gå op i forhold til Superligaens hovedkamp klokken 18.00, men det gør det ikke i det her tilfælde, fordi det er sidste runde, og alle kampe spilles samtidig.
AGF vises ikke på TV
Det betyder som nævnt, at to af søndagens Superliga-kampe kun vises på streamingtjenesten Viaplay. Det drejer sig om AGF mod Viborg FF og SønderjyskE mod Randers FC. De to kampe vises forskudt på TV3 Sport 18.30 og 20.30.
Rundens hovedkamp er AaB mod Brøndby IF, som vises på TV3 Sport, der også sender Onside efterfølgende.
Discovery Networks har rettighederne til to af rundens seks kampe – de viser FC København mod FC Nordsjælland på 6’eren, mens Vejle Boldklub mod OB vises på Canal 9.
Sådan sendes der fra sidste runde i Superligaen:
FC København – FC Nordsjælland – 6’eren
Vejle Boldklub – OB – Canal 9
AaB – Brøndby IF – TV3 Sport
Silkeborg IF – FC Midtjylland – TV3 Max
AGF – Viborg FF – Viaplay
SønderjyskE – Randers FC – Viaplay
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
