Superliga-klub slået ud af Helsingør i pokalen

Som første hold fra Superligaen må Lyngby sige farvel til pokalturneringen efter nederlag til FC Helsingør.



1.-divisionsklubben FC Helsingør har efter en svær sæsonstart fundet rytmen, mens Lyngby endnu ikke har vundet en kamp efter oprykningen til Superligaen.

Måske var det de modsatrettede formkurver, der gjorde udslaget, da Helsingør onsdag aften gik videre til tredje runde af pokalturneringen med en hjemmesejr på 2-0.

Nederlaget betyder, at Superligaens bundprop må forlade turneringen som det første hold fra den bedste række i denne sæson.

Holdene kæmpede sig gennem de første 45 minutter i heden uden scoringer, men anden halvleg var knapt gået i gang, før der kom mål.

En hjørnesparkskombination førte bolden til bageste stolpe, hvor den tidligere Lyngby-stopper Nicolai Geertsen vandt sin duel og pandede den på tværs.

Her stod Callum McCowatt klar til at sætte hovedet på bolden, så den lige nøjagtig slap over målstregen, inden målmand Mads Kikkenborg fik skovlet den ud.

Bolden endte dog alligevel i nettet via en Lyngby-fod, så Helsingør var kommet i front uanset hvad.

Pokaldysten kunne være blevet stoppet undervejs i anden halvleg af dommer Jakob Sundberg, som ifølge TV3 Sports sidelinjereporter havde hørt homofobiske tilråb og truede med at sende holdene i omklædningsrummet, hvis han hørte det igen.

Så galt gik det dog ikke, og i stedet fortsatte Helsingør med at gøre livet surt for gæsterne.

71 minutter var spillet, da 17-årige Alexander Lyng løb i dybden, afværgede sin direkte modstander og bankede kuglen forbi Kikkenborg med stor kraft.

Med sikker sejr nummer tre på stribe begynder Helsingør at vise nogle af de takter, som i sidste sæson gjorde holdet til en stor oprykningskandidat. Lyngby kan nu fokusere på at overleve i Superligaen.

/ritzau/





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Vil hente tysk landsholdsstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF køber ham

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Spanien – Kap Verde

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Spottet i København

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Raser over VM-tiltag

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Belgien – Egypten

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland