FC København har landet den første mexicanske spiller i Superligaens historie.
Den 20-årige højre back Rodrigo Huescas har underskrevet en fem-årig aftale med de mangedobbelte danske mestre, og onsdag trænede han med "løverne" for første gang på klubbens træningslejr i Østrig.
Huescas' skifte til FC København fra Cruz Azul har vakt stor opsigt i hjemlandet, og det er bestemt ikke alle mexicanere, der kan forstå højrebacken.
Én af de mere uforstående er den tidligere Cruz Azul-spiller Emanuel Villa.
– Jeg forstår buddet, og jeg forstår, at knægten gerne vil til Europa. Men Danmark? Jeg ved ikke, hvor meget han kommer til at vokse af det. Hvis du spørger mig, tror jeg, at der bedre muligheder for at udvikle sig og være tæt på det mexicanske landshold end at tage til København, siger Villa til Vamos Azul.

Dramatisk efterspil – hyrer stjerneadvokat
Alt tyder på, at Rodrigo Huescas' skifte til FC København ender med at få et dramatisk efterspil.
Onsdag meddelte Cruz Azul, at man agter at sagsøge spillerens agenter Alejandro Garcia og Santiago Arbide, som efter den mexicanske klubs mening har begået urent trav i forbindelse med handlen.
Til at føre sagen har Cruz Azul hyret den mexicanske stjerneadvokat Anna Peniche, som skal overbevise FIFA om at give klubben medhold.
Anna Peniche har tidligere arbejdet 14 år for den mexicanske liga, hvor hun blandt andet var General Director of Regulation and Sports Affairs. Senere blev hun den første mexicanske kvinde til at blive voldgiftsdommer ved landets sportsvoldgiftsret.
Tipsbladet var onsdag i kontakt med Rodrigo Huescas' agent Santiago Arbide, der afviser alle beskyldninger fra Cruz Azul.
– Vi har noteret deres pressemeddelelse, men indtil videre har vi ikke hørt noget fra dem. Vi vil sandsynligvis give vores version, men ikke på nuværende tidspunkt. Jeg kan dog sige, at alt er forløbet efter reglerne, og de har ingen juridisk grund til at sagsøge os, sagde Santiago Arbide til Tipsbladet på vegne ham selv og kollegaen Alejandro Garcia.
FC København har betalt i omegnen af 14 millioner kroner for Huescas.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Smider Salah-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
Sprudler i MLS
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
NYHEDER