Den islandske midtbanespiller Gudmundur Thorarinsson tørnede ud for FC Nordsjælland i to år fra 2014 til 2016. De to år har han indskrevet i sin egen personlige glemmebog.
Gudmundur Thorarinsson gjorde det fornuftigt for Farum-klubben, hvor han i starten havde landsmanden Olafur Kristjansson som cheftræner, før Kasper Hjulmand tog over. Han spillede for det meste fast og opnåede 36 kampe for FCN, før han blev solgt til Rosenborg.
Alt i alt ganske godt på papiret, men alligevel har han ikke ret meget pænt at sige om tiden i FC Nordsjælland.
– Jeg er 100 procent ked af, at jeg tog til FC Nordsjælland. Det var bare en dum beslutning, siger Gudmundur Thorarinsson til Chess After Dark og tilføjer:
– Det var bare et unødvendigt skridt, for jeg var ung og havde gjort det rigtig godt i Sarpsborg, som var min første professionelle klub. Jeg havde også spillet rigtig godt på U21-landsholdet, men så tog jeg til FC Nordsjælland uden at kende klubben helt.
Det indtryk, han fik af FC Nordsjælland, var ikke prangende.
– Der var ingen fans, og Olafur Kristjansson var meget besværlig. Det var bare en meget svær tid. Jeg er heldigvis nået dertil i livet, hvor jeg kan se, hvad jeg lærte af den tid, men det kunne jeg ikke dengang.
– Jeg ved ikke, hvordan jeg endte der. Det var en agent, der sørgede for det, og der var interesse fra mange store klubber. Jeg skulle have taget kampen op, men det gjorde jeg ikke. Det var skidt for mig, men jeg vidste ikke bedre på det tidspunkt. Det var en dårlig beslutning, sådan er det bare, lyder det fra islændingen.
I interviewet bliver Gudmundur Thorarinsson også sprugt om, hvem der er den dårligste cheftræner, han har haft i sin karriere. Til det svarer han Olafur Kristjansson.
Den 29-årige islænding er lige nu klubløs, efter han i sidste sæson var med til at vinde det amerikanske mesterskab med New York City.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
