Den islandske midtbanespiller Gudmundur Thorarinsson tørnede ud for FC Nordsjælland i to år fra 2014 til 2016. De to år har han indskrevet i sin egen personlige glemmebog.
Gudmundur Thorarinsson gjorde det fornuftigt for Farum-klubben, hvor han i starten havde landsmanden Olafur Kristjansson som cheftræner, før Kasper Hjulmand tog over. Han spillede for det meste fast og opnåede 36 kampe for FCN, før han blev solgt til Rosenborg.
Alt i alt ganske godt på papiret, men alligevel har han ikke ret meget pænt at sige om tiden i FC Nordsjælland.
– Jeg er 100 procent ked af, at jeg tog til FC Nordsjælland. Det var bare en dum beslutning, siger Gudmundur Thorarinsson til Chess After Dark og tilføjer:
– Det var bare et unødvendigt skridt, for jeg var ung og havde gjort det rigtig godt i Sarpsborg, som var min første professionelle klub. Jeg havde også spillet rigtig godt på U21-landsholdet, men så tog jeg til FC Nordsjælland uden at kende klubben helt.
Det indtryk, han fik af FC Nordsjælland, var ikke prangende.
– Der var ingen fans, og Olafur Kristjansson var meget besværlig. Det var bare en meget svær tid. Jeg er heldigvis nået dertil i livet, hvor jeg kan se, hvad jeg lærte af den tid, men det kunne jeg ikke dengang.
– Jeg ved ikke, hvordan jeg endte der. Det var en agent, der sørgede for det, og der var interesse fra mange store klubber. Jeg skulle have taget kampen op, men det gjorde jeg ikke. Det var skidt for mig, men jeg vidste ikke bedre på det tidspunkt. Det var en dårlig beslutning, sådan er det bare, lyder det fra islændingen.
I interviewet bliver Gudmundur Thorarinsson også sprugt om, hvem der er den dårligste cheftræner, han har haft i sin karriere. Til det svarer han Olafur Kristjansson.
Den 29-årige islænding er lige nu klubløs, efter han i sidste sæson var med til at vinde det amerikanske mesterskab med New York City.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
