Den polske landsholdsmålmand Kamil Grabara kan være i gang med sine sidste minutter som FC København-spiller.
I hvert fald er der ikke overraskende interesse for målmanden, som i sidste sæson såvel som i starten af denne har leveret gode præstationer for de danske mestre. Og keeperen har blandt andet været på ønskelisten i FC Bayern München.
Men han er fortsat en del af FCK og skal forsøge at hjælpe klubben i Champíons League-gruppespillet.
Mikkel Bischoff, der er ekspert på Discovery, forudser, at det i næste uge meget vel kan ende med et salg af målmanden, når det er afgjort, om FC København kommer i Champions League-gruppespillet.
Det sker onsdag.
– Han ryger torsdag eller fredag i næste uge, og så kommer der en anden ind, spår Mikkel Bischoff i et klip, som du kan se i videoen herover.
Tidligere i transfersnakken med Zak Egholm fortæller den tidligere professionelle fodboldspiller, hvorfor han tror, at det kan ende med et salg af Grabara.
– I næste uge skal han spille FCK i Champions League, og det har han jo faktisk prøvet før. Så det vil være kæmpe stort (at spille i CL-gruppespillet, red.), men det vil ikke være kæmpe, kæmpe stort.
– Kan han tage et skridt torsdag til en stor liga og tjene kassen, komme ud og stå i de største ligaer og spille en masse fede kampe, har han fuldført sin mission. Og han vil stå tilbage som en af de største målmænd i dansk fodbold, siger Mikkel Bischoff.
Hvis FC København skal sælge Kamil Grabara, sker det næppe til spotpris. Så interesserede klubber skal hoste op med mange millioner. Samtidig skal FCK have en afløser for Grabara. Godt nok viste unge Theo Sander fine takter i fredagens kamp mod Hvidovre, hvor han fik chanen i målet. Men han er ikke klar til at være førstevalget i FCK endnu.
Hør Mikkel Bischoffs vurdering af Kamil Grabara i videoen øverst til denne artikel.
EKSKLUSIVT Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
NYHEDER
