Forudser meget lang periode uden fyldte stadions

Selv om sommeren og det lune vejr nærmer sig, og mange danskere til den tid vil være vaccineret, skal man ikke regne med at kunne gå til fodbold. Sådan lyder det fra ekspert.



Det er efterhånden et år siden, at klubberne har kunnet fylde deres stadion til fodboldkampe, og hvis man tror, at det ændrer sig til sommer, bare fordi en stor del af den danske befolkning til den tid vil være vaccineret mod coronavirus, tager man fejl.

Det vurderer Viggo Andreasen, der er lektor i matematik og fysik på Roskilde Universitet, i et interview med Børsen.

Selv om vaccinerne vil have en effekt, er der stadig frygten for, at nye mutationer kan komme til Danmark og starte pandemien forfra.

Derfor kan man ikke bare give tilskuere adgang til fodbold, lyder det fra lektoren. 

– Jeg tror stadig ikke, vi vil turde samle 10.000 mennesker til en fodboldkamp. Selvom risikoen for at smitte hinanden vil være meget lille, er det helt uoverskueligt, hvad der sker, hvis der lige pludselig er 1000 smittede fra en fodboldkamp, som man så det i Bergamo i starten af epidemien, siger Viggo Andreasen til Børsen.

Det er i dag 11 måneder siden, at statsminister Mette Frederiksen lukkede Danmark ned for første gang. Siden har fodboldkampe i Danmark været under skrappe restriktioner, og i øjeblikket er der helt lukket for adgang til kampene.

Danmarks Idrætsforbund har tidligere argumenteret for, at man bør give alle vaccinerede fans adgang til fodboldkampe – læs mere her. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København jagter Romane Amane

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Transferbombe på vej

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Stopper efter VM-nedtur

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Holland – Marokko

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Meldes tæt på storklub

Spændende melding

Her er Tysklands vej til VM-finalen