Et vaccinepas vil kunne bruges til flere ting i idrættens verden, og det vil være en god ting at få indført, hvis der er sundhedsfagligt belæg for det. Passet vil være til gavn for både idrætsudøvere og fans.
Det mener Niels Nygaard, formand i Danmarks Idrætsforbund (DIF).
– Jeg mener helt klart, at et vaccinepas vil være en god ting til mange forskellige formål. Ikke mindst til internationale formål.
– Når man har sådan et i hånden, kan man med større tryghed rejse rundt i verden og deltage i forskellige aktiviteter.
– Idéen om at have et vaccinepas set i forhold til idrætten er meget velkommen, siger Niels Nygaard.
På nuværende tidspunkt er der ikke indført et vaccinepas i Danmark, men det er noget, der bliver diskuteret politisk.
Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, kan sagtens se en fordel i at kunne få vaccinerede personer på stadion.
Læs også:Trods nedslående melding: Superliga-boss opgiver ikke guldfest med fans
Lige nu er der lukket ned for tilskuere til professionelle sportsgrene såsom fodbold, men hvis det ændrer sig, så kan vaccinerne give nogle muligheder.
– Det er centralt for den professionelle fodbold, og for at vi ikke skal miste flere arbejdspladser og økonomi, end vi har gjort, at vi får så mange tilskuere på stadion som muligt.
– Alle bidrag er kærkomne. Også hvis der er mulighed for, at vaccinerede folk kan komme på stadion.
– Om der er fagligt belæg for det, ved jeg ikke. Der kan findes faglige belæg for både det ene og det andet, siger Claus Thomsen.
Niels Nygaard ser i lighed med Claus Thomsen vaccinationerne som en del af en samlet pakke, der kan få tilskuere tilbage i sporten.
– Et vaccinepas giver god mening som et element, når der skal lukkes op for tilskuere til idrætsarrangementer og festivaler og så videre.
– Jeg kan ikke vurdere, om vaccinepasset i sig selv kan og skal være adgangsgivende.
Læs også:Dansk pokalvinder kan få økonomisk fordel af at tabe i Superligaen
– Men som et af elementerne til hurtigere at få lukket op for tilskuere ser jeg klart vaccinepasset som et godt instrument, siger Niels Nygaard.
Det kan også blive relevant at se på muligheden for at få atleter vaccineret, men DIF ønsker fortsat ikke at springe over i køen.
– Sundhedspersonale og de udsatte grupper i samfundet er absolut førsteprioritet, og vi forsøger ikke på nogen måde at presse på for at få atleterne længere frem i køen.
– Når vi kommer nogle måneder længere frem, og de udsatte grupper og sundhedspersonalet er vaccineret, så kan der måske blive tale om nogle prioriteringer, hvor det kan være relevant at kigge på de idrætsudøvere, der skal til vigtige arrangementer.
– Men i de næste par måneder har vi helt klart respekt for, at det handler om sundhedspersonale og udsatte grupper, fastslår Niels Nygaard.
/ritzau/
Læs også:Nyt forslag netop godkendt: Nu er der mulighed for flere fans på stadion
Læs også:Vil have flere tilskuere i Superligaen: Overvejer udspekuleret “finte”
Læs også:Afsløring: Dette kan blive danske klubbers helt nye vej i CL
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
