Et vaccinepas vil kunne bruges til flere ting i idrættens verden, og det vil være en god ting at få indført, hvis der er sundhedsfagligt belæg for det. Passet vil være til gavn for både idrætsudøvere og fans.
Det mener Niels Nygaard, formand i Danmarks Idrætsforbund (DIF).
– Jeg mener helt klart, at et vaccinepas vil være en god ting til mange forskellige formål. Ikke mindst til internationale formål.
– Når man har sådan et i hånden, kan man med større tryghed rejse rundt i verden og deltage i forskellige aktiviteter.
– Idéen om at have et vaccinepas set i forhold til idrætten er meget velkommen, siger Niels Nygaard.
På nuværende tidspunkt er der ikke indført et vaccinepas i Danmark, men det er noget, der bliver diskuteret politisk.
Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, kan sagtens se en fordel i at kunne få vaccinerede personer på stadion.
Læs også:Trods nedslående melding: Superliga-boss opgiver ikke guldfest med fans
Lige nu er der lukket ned for tilskuere til professionelle sportsgrene såsom fodbold, men hvis det ændrer sig, så kan vaccinerne give nogle muligheder.
– Det er centralt for den professionelle fodbold, og for at vi ikke skal miste flere arbejdspladser og økonomi, end vi har gjort, at vi får så mange tilskuere på stadion som muligt.
– Alle bidrag er kærkomne. Også hvis der er mulighed for, at vaccinerede folk kan komme på stadion.
– Om der er fagligt belæg for det, ved jeg ikke. Der kan findes faglige belæg for både det ene og det andet, siger Claus Thomsen.
Niels Nygaard ser i lighed med Claus Thomsen vaccinationerne som en del af en samlet pakke, der kan få tilskuere tilbage i sporten.
– Et vaccinepas giver god mening som et element, når der skal lukkes op for tilskuere til idrætsarrangementer og festivaler og så videre.
– Jeg kan ikke vurdere, om vaccinepasset i sig selv kan og skal være adgangsgivende.
Læs også:Dansk pokalvinder kan få økonomisk fordel af at tabe i Superligaen
– Men som et af elementerne til hurtigere at få lukket op for tilskuere ser jeg klart vaccinepasset som et godt instrument, siger Niels Nygaard.
Det kan også blive relevant at se på muligheden for at få atleter vaccineret, men DIF ønsker fortsat ikke at springe over i køen.
– Sundhedspersonale og de udsatte grupper i samfundet er absolut førsteprioritet, og vi forsøger ikke på nogen måde at presse på for at få atleterne længere frem i køen.
– Når vi kommer nogle måneder længere frem, og de udsatte grupper og sundhedspersonalet er vaccineret, så kan der måske blive tale om nogle prioriteringer, hvor det kan være relevant at kigge på de idrætsudøvere, der skal til vigtige arrangementer.
– Men i de næste par måneder har vi helt klart respekt for, at det handler om sundhedspersonale og udsatte grupper, fastslår Niels Nygaard.
/ritzau/
Læs også:Nyt forslag netop godkendt: Nu er der mulighed for flere fans på stadion
Læs også:Vil have flere tilskuere i Superligaen: Overvejer udspekuleret “finte”
Læs også:Afsløring: Dette kan blive danske klubbers helt nye vej i CL
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
