Superliga-boss: Giv vaccinerede fans adgang til stadioner

I debatten om et vaccinepas støtter DIF og Divisionsforeningen idéen, som måske kan bruges til flere formål.



Et vaccinepas vil kunne bruges til flere ting i idrættens verden, og det vil være en god ting at få indført, hvis der er sundhedsfagligt belæg for det. Passet vil være til gavn for både idrætsudøvere og fans.

Det mener Niels Nygaard, formand i Danmarks Idrætsforbund (DIF).

– Jeg mener helt klart, at et vaccinepas vil være en god ting til mange forskellige formål. Ikke mindst til internationale formål.

– Når man har sådan et i hånden, kan man med større tryghed rejse rundt i verden og deltage i forskellige aktiviteter.

– Idéen om at have et vaccinepas set i forhold til idrætten er meget velkommen, siger Niels Nygaard.

På nuværende tidspunkt er der ikke indført et vaccinepas i Danmark, men det er noget, der bliver diskuteret politisk.

Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, kan sagtens se en fordel i at kunne få vaccinerede personer på stadion.

Læs også:Trods nedslående melding: Superliga-boss opgiver ikke guldfest med fans

Lige nu er der lukket ned for tilskuere til professionelle sportsgrene såsom fodbold, men hvis det ændrer sig, så kan vaccinerne give nogle muligheder.

– Det er centralt for den professionelle fodbold, og for at vi ikke skal miste flere arbejdspladser og økonomi, end vi har gjort, at vi får så mange tilskuere på stadion som muligt.

– Alle bidrag er kærkomne. Også hvis der er mulighed for, at vaccinerede folk kan komme på stadion.

– Om der er fagligt belæg for det, ved jeg ikke. Der kan findes faglige belæg for både det ene og det andet, siger Claus Thomsen.

Niels Nygaard ser i lighed med Claus Thomsen vaccinationerne som en del af en samlet pakke, der kan få tilskuere tilbage i sporten.

– Et vaccinepas giver god mening som et element, når der skal lukkes op for tilskuere til idrætsarrangementer og festivaler og så videre.

– Jeg kan ikke vurdere, om vaccinepasset i sig selv kan og skal være adgangsgivende.

Læs også:Dansk pokalvinder kan få økonomisk fordel af at tabe i Superligaen

– Men som et af elementerne til hurtigere at få lukket op for tilskuere ser jeg klart vaccinepasset som et godt instrument, siger Niels Nygaard.

Det kan også blive relevant at se på muligheden for at få atleter vaccineret, men DIF ønsker fortsat ikke at springe over i køen.

– Sundhedspersonale og de udsatte grupper i samfundet er absolut førsteprioritet, og vi forsøger ikke på nogen måde at presse på for at få atleterne længere frem i køen.

– Når vi kommer nogle måneder længere frem, og de udsatte grupper og sundhedspersonalet er vaccineret, så kan der måske blive tale om nogle prioriteringer, hvor det kan være relevant at kigge på de idrætsudøvere, der skal til vigtige arrangementer.

– Men i de næste par måneder har vi helt klart respekt for, at det handler om sundhedspersonale og udsatte grupper, fastslår Niels Nygaard.

/ritzau/

Læs også:Nyt forslag netop godkendt: Nu er der mulighed for flere fans på stadion
Læs også:Vil have flere tilskuere i Superligaen: Overvejer udspekuleret “finte”
Læs også:Afsløring: Dette kan blive danske klubbers helt nye vej i CL


Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Den her sidder dybt i sjælen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Millionregn over Ståle Solbakken

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

– En humørdræber

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK