Superliga-klubberne havde i en periode grønt lys til at lukke flere tusinde tilskuere på stadion, men den såkaldte Superliga-ordning blev droppet, da myndighederne strammede restriktionerne i det tidlige efterår.
Siden har maks. 500 personer været velkommen til fodboldkampe.
Både DBU, Divisionsforeningen og Superliga-klubberne har udtrykt enorm stor utilfredshed med, at Superliga-ordningen blev droppet, da der ikke er et eneste smittetilfælde, der kan kædes sammen med en fodboldkamp.
Derfor er Divisionsforeningen også klar til at gå i kamp for flere tilskuere, og hvis myndighederne bliver ved med at modsætte sig, kan en lettere udspekuleret “finte” blive taget i brug, men lige nu handler det om at få myndighederne i tale.
– Vi kommer til at søge en så intens dialog som muligt med myndighederne og regeringen, så vi som minimum kommer tilbage til at spille under Superliga-ordningen fra februar. Dernæst vil vi have en dialog om, hvordan vi får yderligere dialog om at få tilskuere på stadion, og det er vel at mærke en dialog, vi presser på for at få i gang før, at de nuværende restriktioner udløber 2. januar, siger direktør Claus Thomsen til tipsbladet.dk.
Han fortæller, at hverken han eller øvrige parter i sagen er blevet præsenteret for baggrunden for at skrotte Superliga-ordningen.
Læs også:– Det havde været frygteligt, hvis der ikke var pres på i Brøndby
– Vi vil have genstartet dialogen om konkrete tiltag, en dialog der vel at mærke ikke har eksisteret her i efteråret. Vi vil spørge ind til, hvad bekymringerne måtte være, og om der er noget, vi kan gøre anderledes. Om vi kan gøre yderligere for at registrere folk, yderligere i forhold til smitteopsporing, og om man overhovedet vil have os til at hjælpe med smitteopsporing, hvilket vi meget gerne vil bidrage til. Vi kommer også til at spørge ind til, hvad dokumentationen for at lukke for Superliga-ordningen var, for den lukning har vi faktisk aldrig fået en egentlig forklaring på, siger Thomsen.
Direktøren mener ikke, at det er nødvendigt at gøre det endnu mere sikkert at gå til fodbold, da det i forvejen er så sikkert, som det overhovedet kan blive. Dermed afviser han at opsætte eksempelvis plexiglas på de danske stadions.
– Jeg mener ikke, at der er behov for yderligere opdeling af stadions i Superligaen og 1. division. Der er minimum tre meter mellem sektionerne på stadion, der er separate toiletter, boder og andre faciliteter til hver sektion, og der har ikke været nogen, der ikke har overholdt eller forstået opdelingen i sektioner. Så jeg synes egentlig, det er unødvendigt, hvis vi skulle til at sætte plexiglas op, når folk allerede forstår og respekterer opdelingen af stadion, lyder det fra Claus Thomsen.
En udspekuleret “finte”
I kampen for flere tilskuere håber Claus Thomsen at indgå en mindelig løsning med myndighederne, men det er en tid, hvor der tænkes kreativt.
Det gør man også i Divisionsforeningen, og direktøren nævner selv en mulig “finte”, der kan få flere tilskuere på stadion i det nye år, selv hvis der ikke lempes på restriktionerne.
– Vi vil helst have gang i dialogen og findes fælles løsninger. Men hvis vi nu strammede den, så er der ikke noget i vejen for, at klubberne opretter 10-20 separate selskaber, som så afholder hvert deres separate arrangement med 500 mennesker i forskellige sektioner på stadion. Til januar er klubberne i ni måneder blevet forhindret i at udøve en væsentlig del af deres forretning, uden at der er præsenteret noget solidt juridisk grundlag for den beslutning fra myndighedernes side.
Læs også:Tidligere Superliga-spiller langer ud efter klub: Jeg fortjente mere
– Så jo, vi arbejder på at få flere tilskuere på stadion i Superligaen og divisionerne fra februar. Vi kan ikke se rimeligheden i de nuværende restriktioner, og vi efterlyser, at myndighederne indgår i en dialog, så vi bedst muligt kan afbøde de negative konsekvenser af Covid-19 på økonomien i fodboldbranchen, siger Claus Thomsen.
Lige nu er det vanskeligt at foretage sig ret meget, fordi udmeldingerne fra de relevante myndigheder er meget sparsomme. Det gør det svært at lægge en konkret plan.
– Vi vil have et klart juridisk grundlag at operere på, et grundlag hvor vi med sikkerhed ved, om vi rammer indenfor eller udenfor skiven. Lige nu begrænser vi os jo først og fremmest til 500 personer på stadion per kamp, fordi vi respekterer myndighedernes udmelding. Vi har ikke fået noget juridisk grundlag for den beslutning, slutter Claus Thomsen.
Divisionsforeningen har tidligere estimeret, at klubberne i Superligaen og den næstbedste fodboldrække tilsammen risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerbegrænsninger.
Læs også:Pokaltriumf til 100.000 kroner: Det overgår næsten min forstand
Læs også:Sjov David Nielsen-anekdote: Så ligger der et kæmpe grisehoved i min seng
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
En kæmpe sejr
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
I dialog med Brøndby
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
Jubler over dansker: Dette er bare starten
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
