Vil have flere tilskuere i Superligaen: Overvejer udspekuleret “finte”

Divisionsforeningen vil have Superliga-ordningen tilbage fra første fløjt i 2021.



Superliga-klubberne havde i en periode grønt lys til at lukke flere tusinde tilskuere på stadion, men den såkaldte Superliga-ordning blev droppet, da myndighederne strammede restriktionerne i det tidlige efterår.

Siden har maks. 500 personer været velkommen til fodboldkampe.

Både DBU, Divisionsforeningen og Superliga-klubberne har udtrykt enorm stor utilfredshed med, at Superliga-ordningen blev droppet, da der ikke er et eneste smittetilfælde, der kan kædes sammen med en fodboldkamp.

Derfor er Divisionsforeningen også klar til at gå i kamp for flere tilskuere, og hvis myndighederne bliver ved med at modsætte sig, kan en lettere udspekuleret “finte” blive taget i brug, men lige nu handler det om at få myndighederne i tale. 

– Vi kommer til at søge en så intens dialog som muligt med myndighederne og regeringen, så vi som minimum kommer tilbage til at spille under Superliga-ordningen fra februar. Dernæst vil vi have en dialog om, hvordan vi får yderligere dialog om at få tilskuere på stadion, og det er vel at mærke en dialog, vi presser på for at få i gang før, at de nuværende restriktioner udløber 2. januar, siger direktør Claus Thomsen til tipsbladet.dk.

Han fortæller, at hverken han eller øvrige parter i sagen er blevet præsenteret for baggrunden for at skrotte Superliga-ordningen.

Læs også:– Det havde været frygteligt, hvis der ikke var pres på i Brøndby

– Vi vil have genstartet dialogen om konkrete tiltag, en dialog der vel at mærke ikke har eksisteret her i efteråret. Vi vil spørge ind til, hvad bekymringerne måtte være, og om der er noget, vi kan gøre anderledes. Om vi kan gøre yderligere for at registrere folk, yderligere i forhold til smitteopsporing, og om man overhovedet vil have os til at hjælpe med smitteopsporing, hvilket vi meget gerne vil bidrage til. Vi kommer også til at spørge ind til, hvad dokumentationen for at lukke for Superliga-ordningen var, for den lukning har vi faktisk aldrig fået en egentlig forklaring på, siger Thomsen.

Direktøren mener ikke, at det er nødvendigt at gøre det endnu mere sikkert at gå til fodbold, da det i forvejen er så sikkert, som det overhovedet kan blive. Dermed afviser han at opsætte eksempelvis plexiglas på de danske stadions.

– Jeg mener ikke, at der er behov for yderligere opdeling af stadions i Superligaen og 1. division. Der er minimum tre meter mellem sektionerne på stadion, der er separate toiletter, boder og andre faciliteter til hver sektion, og der har ikke været nogen, der ikke har overholdt eller forstået opdelingen i sektioner. Så jeg synes egentlig, det er unødvendigt, hvis vi skulle til at sætte plexiglas op, når folk allerede forstår og respekterer opdelingen af stadion, lyder det fra Claus Thomsen.

En udspekuleret “finte”
I kampen for flere tilskuere håber Claus Thomsen at indgå en mindelig løsning med myndighederne, men det er en tid, hvor der tænkes kreativt.

Det gør man også i Divisionsforeningen, og direktøren nævner selv en mulig “finte”, der kan få flere tilskuere på stadion i det nye år, selv hvis der ikke lempes på restriktionerne.

– Vi vil helst have gang i dialogen og findes fælles løsninger. Men hvis vi nu strammede den, så er der ikke noget i vejen for, at klubberne opretter 10-20 separate selskaber, som så afholder hvert deres separate arrangement med 500 mennesker i forskellige sektioner på stadion. Til januar er klubberne i ni måneder blevet forhindret i at udøve en væsentlig del af deres forretning, uden at der er præsenteret noget solidt juridisk grundlag for den beslutning fra myndighedernes side.

Læs også:Tidligere Superliga-spiller langer ud efter klub: Jeg fortjente mere

– Så jo, vi arbejder på at få flere tilskuere på stadion i Superligaen og divisionerne fra februar. Vi kan ikke se rimeligheden i de nuværende restriktioner, og vi efterlyser, at myndighederne indgår i en dialog, så vi bedst muligt kan afbøde de negative konsekvenser af Covid-19 på økonomien i fodboldbranchen, siger Claus Thomsen.

Lige nu er det vanskeligt at foretage sig ret meget, fordi udmeldingerne fra de relevante myndigheder er meget sparsomme. Det gør det svært at lægge en konkret plan.

– Vi vil have et klart juridisk grundlag at operere på, et grundlag hvor vi med sikkerhed ved, om vi rammer indenfor eller udenfor skiven. Lige nu begrænser vi os jo først og fremmest til 500 personer på stadion per kamp, fordi vi respekterer myndighedernes udmelding. Vi har ikke fået noget juridisk grundlag for den beslutning, slutter Claus Thomsen.

Divisionsforeningen har tidligere estimeret, at klubberne i Superligaen og den næstbedste fodboldrække tilsammen risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerbegrænsninger.

Læs også:Pokaltriumf til 100.000 kroner: Det overgår næsten min forstand
Læs også:Sjov David Nielsen-anekdote: Så ligger der et kæmpe grisehoved i min seng




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Højlund med helterolle for Napoli

FC Nordsjælland – Sønderjyske



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Silkeborg IF – Viborg FF

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Brøndby IF – Randers FC

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Brian Riemer giver råd til storklub

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Tæt på utrolig kamprekord

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

AGF og OB var enige om at spille søndag

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!