Forventer at BIF må vente uger på ny angriber

Brøndby IF er på jagt efter en ny angriber, men det blev altså ikke Sebastian Andersson. Og BIF kan sagtens ende med at skulle vente længe.



De har godt nok fået et par vigtige mål fra Marko Divkovic de sidste par torsdage, men Brøndby IF står stadig med store problemer på angrebspositionen.

Med en skade til Carl Björk og et farvel til Andrija Pavlovic er der kun tre rigtige førsteholdsspillere at vælge imellem, og ingen af de tre er notoriske målscorere. 

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen peger på, at BIF’s jagt på Sebastian Andersson beviser, at man er ude efter en mand, der har bevist sig tidligere.

Men Troels Bager Thøgersen forudser, at man må vente i noget tid på en ny angriber:

– Jeg vil tro, at det sker her sidst i transferivnduet. At BIF var interesseret i Sebastian Andersson viser med al tydelighed, at man vil have en stærk og bevist angriber – en veteran på et højt niveau, der ikke skal lære spillet at kende, som man ellers kan sige om de angribere, BIF har købt de seneste år. De angribere var nogle, der skulle blive dygtigere.

– De er ude efter en profil nu, og det er surt, det ikke blev Sebastian Andersson, og så må vi se, hvem de ender med at få, siger Troels Bager Thøgersen i en videohistorie, som du kan se i sin fulde længde i afspilleren øverst.

BIF-fansene skriver efter forstærkninger, da man indtil videre blot har hentet højrebacken Sebulonsen som direkte erstatning for Andreas Bruus. 

Carsten V. Jensen har tidligere gerne villet agere sidst i markedet, fordi han har en forventning om, at det er her, man kan få mest værdi for pengene, som man også så for et par år siden, hvor BIF hentede Blas Riveros i FC Basel.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Heroisk målmand sikrer point til Curacao



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Marcondes afviser tilbud, men…

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tordner mod VM-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Dame N’Doye scorer nyt job

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Interessant melding om VM-profil

Flere Superliga-kamp rykkes



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage