Iver Fossum og FC Midtjylland troede, de havde fundet det perfekte, gensidige match, da nordmanden sidste sommer fik en aftale med ulvene efter AaB's nedrykning.
Fossum forlod AaB på fri transfer efter kontraktudløb, men opholdet blev aldrig den succes, nordmanden og hans nye klub havde håbet.
Efter uger, hvor Fossum åbenlyst har været til salg, tyder meget på, at et skifte væk fra FC Midtjylland er oppe over.
Således skal indtil flere klubber i Sydeuropa samt klubber, der hører hjemme i den asiatiske konføderation AFC, ifølge Tipsbladets oplysninger have budt sig til over for FC Midtjylland og Iver Fossum samt dennes bagland.
Efter et skifte på fri transfer fra AaB er det ikke de voldsomme priskrav fra FC Midtjyllands side, der står i vejen for et exit, og nordmanden lader heller ikke til at være opsat på en retur til Norge eller et skifte til Allsvenskan, hvor transfervinduerne ellers har længe åbent med sæsonstart to måneder ude i fremtiden.
Der har også været bud fra mindst ét dansk hold undervejs i en proces, der allerede begyndte efter FC Midtjyllands sidste 2023-kamp mod Viborg, hvor sportschef Svend Graversen mere eller mindre direkte signalerede, at nordmanden var tilgængelig på markedet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har OB således budt sig til, men den mulighed har nordmanden ikke prioriteret med muligheder i Sydeuropa, herunder den tyrkiske Süper Lig, og uden for Europa.
Fossum var i de bedste perioder i AaB en af Superligaens stærkeste offensive midtbanespillere og lignede i 2020 og 2021 en spiller, nordjyderne ville tjene gode penge på via et salg til udlandet.
Fossum var senest med Norges A-landshold i VM-kvalifikationen i efteråret 2021 og spillede før AaB for tyske Hannover 96 og Strømsgodset hjemme i Eliteserien i Norge.
I sæsonen før skiftet til FC Midtjylland var Fossum sat i forbindelse med Rosenborg og Vålerenga i hjemlandet og med AGF foruden klubber i Tyrkiet og Belgien.
Mens FC Midtjylland altså gerne sælger Iver Fossum, lader der til at være no-go for holdkammeraten Paulinho, der en vigtig brik i forårets guldjagt og sommerens ditto på et europæisk ligaspil. Læs mere om det her.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER