Afviser Superliga-klub: Tæt på FCM-exit

Det ser ud til, at Iver Fossum inden for få døgn forlader FC Midtjylland.



Iver Fossum og FC Midtjylland troede, de havde fundet det perfekte, gensidige match, da nordmanden sidste sommer fik en aftale med ulvene efter AaB's nedrykning.

Fossum forlod AaB på fri transfer efter kontraktudløb, men opholdet blev aldrig den succes, nordmanden og hans nye klub havde håbet.

Efter uger, hvor Fossum åbenlyst har været til salg, tyder meget på, at et skifte væk fra FC Midtjylland er oppe over.

Således skal indtil flere klubber i Sydeuropa samt klubber, der hører hjemme i den asiatiske konføderation AFC, ifølge Tipsbladets oplysninger have budt sig til over for FC Midtjylland og Iver Fossum samt dennes bagland.

Efter et skifte på fri transfer fra AaB er det ikke de voldsomme priskrav fra FC Midtjyllands side, der står i vejen for et exit, og nordmanden lader heller ikke til at være opsat på en retur til Norge eller et skifte til Allsvenskan, hvor transfervinduerne ellers har længe åbent med sæsonstart to måneder ude i fremtiden.

Der har også været bud fra mindst ét dansk hold undervejs i en proces, der allerede begyndte efter FC Midtjyllands sidste 2023-kamp mod Viborg, hvor sportschef Svend Graversen mere eller mindre direkte signalerede, at nordmanden var tilgængelig på markedet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har OB således budt sig til, men den mulighed har nordmanden ikke prioriteret med muligheder i Sydeuropa, herunder den tyrkiske Süper Lig, og uden for Europa.

Fossum var i de bedste perioder i AaB en af Superligaens stærkeste offensive midtbanespillere og lignede i 2020 og 2021 en spiller, nordjyderne ville tjene gode penge på via et salg til udlandet.

Fossum var senest med Norges A-landshold i VM-kvalifikationen i efteråret 2021 og spillede før AaB for tyske Hannover 96 og Strømsgodset hjemme i Eliteserien i Norge.

I sæsonen før skiftet til FC Midtjylland var Fossum sat i forbindelse med Rosenborg og Vålerenga i hjemlandet og med AGF foruden klubber i Tyrkiet og Belgien.

Mens FC Midtjylland altså gerne sælger Iver Fossum, lader der til at være no-go for holdkammeraten Paulinho, der en vigtig brik i forårets guldjagt og sommerens ditto på et europæisk ligaspil. Læs mere om det her.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Legende med chokmelding

Stort medie fremhæver FCM-flop

‘Sur over Brøndby-transfer’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

– De lignede lort!

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Stor skuffelse

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’