Afviser Superliga-klub: Tæt på FCM-exit

Det ser ud til, at Iver Fossum inden for få døgn forlader FC Midtjylland.



Iver Fossum og FC Midtjylland troede, de havde fundet det perfekte, gensidige match, da nordmanden sidste sommer fik en aftale med ulvene efter AaB's nedrykning.

Fossum forlod AaB på fri transfer efter kontraktudløb, men opholdet blev aldrig den succes, nordmanden og hans nye klub havde håbet.

Efter uger, hvor Fossum åbenlyst har været til salg, tyder meget på, at et skifte væk fra FC Midtjylland er oppe over.

Således skal indtil flere klubber i Sydeuropa samt klubber, der hører hjemme i den asiatiske konføderation AFC, ifølge Tipsbladets oplysninger have budt sig til over for FC Midtjylland og Iver Fossum samt dennes bagland.

Efter et skifte på fri transfer fra AaB er det ikke de voldsomme priskrav fra FC Midtjyllands side, der står i vejen for et exit, og nordmanden lader heller ikke til at være opsat på en retur til Norge eller et skifte til Allsvenskan, hvor transfervinduerne ellers har længe åbent med sæsonstart to måneder ude i fremtiden.

Der har også været bud fra mindst ét dansk hold undervejs i en proces, der allerede begyndte efter FC Midtjyllands sidste 2023-kamp mod Viborg, hvor sportschef Svend Graversen mere eller mindre direkte signalerede, at nordmanden var tilgængelig på markedet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har OB således budt sig til, men den mulighed har nordmanden ikke prioriteret med muligheder i Sydeuropa, herunder den tyrkiske Süper Lig, og uden for Europa.

Fossum var i de bedste perioder i AaB en af Superligaens stærkeste offensive midtbanespillere og lignede i 2020 og 2021 en spiller, nordjyderne ville tjene gode penge på via et salg til udlandet.

Fossum var senest med Norges A-landshold i VM-kvalifikationen i efteråret 2021 og spillede før AaB for tyske Hannover 96 og Strømsgodset hjemme i Eliteserien i Norge.

I sæsonen før skiftet til FC Midtjylland var Fossum sat i forbindelse med Rosenborg og Vålerenga i hjemlandet og med AGF foruden klubber i Tyrkiet og Belgien.

Mens FC Midtjylland altså gerne sælger Iver Fossum, lader der til at være no-go for holdkammeraten Paulinho, der en vigtig brik i forårets guldjagt og sommerens ditto på et europæisk ligaspil. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Hvad så, Riemer? Han bliver ikke klar

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC København-krisen fortsætter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Josip Radošević på samtlige forsider

Rasmus Højlund revser konkurrent

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Viborg FF – FC Midtjylland

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Forvirret over Superliga-forhandlinger

AGF – Brøndby IF

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Silkeborg klasker Randers

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Topchef får nyt job i FCK

I svime over Pelle Mattsson

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Protesterer efter dansk drømmekamp

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen