Afviser Superliga-klub: Tæt på FCM-exit

Det ser ud til, at Iver Fossum inden for få døgn forlader FC Midtjylland.



Iver Fossum og FC Midtjylland troede, de havde fundet det perfekte, gensidige match, da nordmanden sidste sommer fik en aftale med ulvene efter AaB's nedrykning.

Fossum forlod AaB på fri transfer efter kontraktudløb, men opholdet blev aldrig den succes, nordmanden og hans nye klub havde håbet.

Efter uger, hvor Fossum åbenlyst har været til salg, tyder meget på, at et skifte væk fra FC Midtjylland er oppe over.

Således skal indtil flere klubber i Sydeuropa samt klubber, der hører hjemme i den asiatiske konføderation AFC, ifølge Tipsbladets oplysninger have budt sig til over for FC Midtjylland og Iver Fossum samt dennes bagland.

Efter et skifte på fri transfer fra AaB er det ikke de voldsomme priskrav fra FC Midtjyllands side, der står i vejen for et exit, og nordmanden lader heller ikke til at være opsat på en retur til Norge eller et skifte til Allsvenskan, hvor transfervinduerne ellers har længe åbent med sæsonstart to måneder ude i fremtiden.

Der har også været bud fra mindst ét dansk hold undervejs i en proces, der allerede begyndte efter FC Midtjyllands sidste 2023-kamp mod Viborg, hvor sportschef Svend Graversen mere eller mindre direkte signalerede, at nordmanden var tilgængelig på markedet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har OB således budt sig til, men den mulighed har nordmanden ikke prioriteret med muligheder i Sydeuropa, herunder den tyrkiske Süper Lig, og uden for Europa.

Fossum var i de bedste perioder i AaB en af Superligaens stærkeste offensive midtbanespillere og lignede i 2020 og 2021 en spiller, nordjyderne ville tjene gode penge på via et salg til udlandet.

Fossum var senest med Norges A-landshold i VM-kvalifikationen i efteråret 2021 og spillede før AaB for tyske Hannover 96 og Strømsgodset hjemme i Eliteserien i Norge.

I sæsonen før skiftet til FC Midtjylland var Fossum sat i forbindelse med Rosenborg og Vålerenga i hjemlandet og med AGF foruden klubber i Tyrkiet og Belgien.

Mens FC Midtjylland altså gerne sælger Iver Fossum, lader der til at være no-go for holdkammeraten Paulinho, der en vigtig brik i forårets guldjagt og sommerens ditto på et europæisk ligaspil. Læs mere om det her.





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – Brøndby IF

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afslører samtale med Roony Bardghji

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’