Afviser Superliga-klub: Tæt på FCM-exit

Det ser ud til, at Iver Fossum inden for få døgn forlader FC Midtjylland.



Iver Fossum og FC Midtjylland troede, de havde fundet det perfekte, gensidige match, da nordmanden sidste sommer fik en aftale med ulvene efter AaB's nedrykning.

Fossum forlod AaB på fri transfer efter kontraktudløb, men opholdet blev aldrig den succes, nordmanden og hans nye klub havde håbet.

Efter uger, hvor Fossum åbenlyst har været til salg, tyder meget på, at et skifte væk fra FC Midtjylland er oppe over.

Således skal indtil flere klubber i Sydeuropa samt klubber, der hører hjemme i den asiatiske konføderation AFC, ifølge Tipsbladets oplysninger have budt sig til over for FC Midtjylland og Iver Fossum samt dennes bagland.

Efter et skifte på fri transfer fra AaB er det ikke de voldsomme priskrav fra FC Midtjyllands side, der står i vejen for et exit, og nordmanden lader heller ikke til at være opsat på en retur til Norge eller et skifte til Allsvenskan, hvor transfervinduerne ellers har længe åbent med sæsonstart to måneder ude i fremtiden.

Der har også været bud fra mindst ét dansk hold undervejs i en proces, der allerede begyndte efter FC Midtjyllands sidste 2023-kamp mod Viborg, hvor sportschef Svend Graversen mere eller mindre direkte signalerede, at nordmanden var tilgængelig på markedet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har OB således budt sig til, men den mulighed har nordmanden ikke prioriteret med muligheder i Sydeuropa, herunder den tyrkiske Süper Lig, og uden for Europa.

Fossum var i de bedste perioder i AaB en af Superligaens stærkeste offensive midtbanespillere og lignede i 2020 og 2021 en spiller, nordjyderne ville tjene gode penge på via et salg til udlandet.

Fossum var senest med Norges A-landshold i VM-kvalifikationen i efteråret 2021 og spillede før AaB for tyske Hannover 96 og Strømsgodset hjemme i Eliteserien i Norge.

I sæsonen før skiftet til FC Midtjylland var Fossum sat i forbindelse med Rosenborg og Vålerenga i hjemlandet og med AGF foruden klubber i Tyrkiet og Belgien.

Mens FC Midtjylland altså gerne sælger Iver Fossum, lader der til at være no-go for holdkammeraten Paulinho, der en vigtig brik i forårets guldjagt og sommerens ditto på et europæisk ligaspil. Læs mere om det her.





Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Store navne kan forlade Brøndby IF

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

To danskere færdige i norsk klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Brøndby takker nej til to spillere

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

– Han er fuldstændig vanvittig

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Aldrig nogensinde FCK

I chok over Nicolai Poulsen

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Storklubber følger FCN-juvel

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

United vil gå all in på Premier League-stjerne

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Dansk stjerne pønser på klubskifte