Oven på et skuffende 2022 og en kæmpe skuffelse i foråret sidste år, hvor holdet missede medaljeslutspillet, er der kommet fart på FC Midtjyllands Superliga-hold.
FC Midtjylland og FC København ligger med et points forspring i 2023-pointhøsten i Superligaen, og med tre point ned til københavnerne og to point flere end Brøndby IF kan FC Midtjylland naturligvis ikke tillade sig andet end at strække sig så langt som muligt for at vinde guld i foråret.
Transferbetalinger for over 200 millioner kroner og mange flere millioner oveni i agentsalærer og signon-fees lægger også et pres på fodboldklubben.
Og med Anders Holch Povlsen som ny hovedaktionær siden august har midtjyderne også det økonomiske bagland og ballast til at tage tilbud på profilerne mere køligt end på noget andet tidspunkt i klubbens 25-årige historie.
Det har konkret udmundet sig i et nej til et tilbud på venstre backen Paulinho denne januar.
Tilbuddet kom fra en klub i Frankrigs Ligue 1, og det følger efter flere tilbud og følere fra klubber i bedste række i hjemlandet Brasilien i 2023, hvor blandt andre storklubben Corinthians forsøgte at lokke FC Midtjylland til at slippe den erfarne back, der er i færd med at lære dansk.

Men nogle millioner kroner er ikke tillokkende for FC Midtjylland på en guldjagt, der har potentiale til at kaste et mesterskab, en tur i de nye europæiske ligaspil og dermed sportslige og økonomiske gevinst til en værdi af et trecifret millionbeløb af sig.
Læs Paulinhos egne overvejelser om henvendelserne i sommeren 2023 her
Paulinho har efter nogle udsving i 2021 og 2022 været en af FC Midtjyllands bedst og mest stabilt spillende folk i 2023, og med mindre midtjyderne har en perfekt afløser, der på sigt også ville være en opgradering, klar, er der intet rationale i at sælge Paulinho for 10-15 millioner kroner denne januar trods tro tjeneste og en meget høj stjerne i klubben.
Det virker til gengæld sandsynligt, at midtjyderne kunne lade backen gå til sommer, hvis lysten til et klubskifte stadigvæk er der til den tid, og Paulinho ikke lokkes af en tur eksempelvis i Europa Leagues nye ligaspil, hvor spillerunde syv og otte afvikles i tredje og fjerde uge af januar i 2025.
Ud over et konkret tilbud fra en klub i Ligue 1 har der også været følere fra andre klubber i Europa i denne måned, uden disse klubber på nogen måde lader til at have større chancer end franskmændene for at lokke FC Midtjylland til at risikere guldchancerne mod nogle millioner kroner i klubkassen her og nu.
FC Midtjylland er åben for at sige farvel til Iver Fossum og Charles i dette transfervindue, samtidig med at man under de rette omstændigheder gerne vil have en ny central midtbanespiller, som både kan være en defensiv oprydder eller forskellige former for ottere med offensive kompetencer i værktøjskassen.
Her er det værd at bemærke, at det tidligere nævnte transfermarked i Brasilien og ligaerne i Sverige og Norge har meget længere åbent i transfervinduerne nu end Superligaen.
I Brasilien kan klubberne købe og hente spillere indtil 7. marts, mens Sverige har åbent til 27. marts og Norge hele vejen til 3. april.
Læs mere om FC Midtjyllands transfer-position omkring midtbanepladserne her.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Færdig: Nu er han rejst til København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE