SL-profil bekræfter: De forsøgte at hente mig

Der var bud efter en af Superligaens mest profilerede backs i sommer, men det er langt fra givet, han skal videre efter sæsonen.



Han har spillet Superliga-fodbold i over fire år, og med en kontrakt i FC Midtjylland frem til sommeren 2026 er der på papiret gode muligheder for, at brasilianske Paulinho er at finde i Danmark i flere år endnu.

Det går godt på banen for backen, der er fast mand og har lagt perioder med drilske skader bag sig, og forsvarsspilleren satser på, at foråret byder på en medaljekamp efter sidste sæsons store skuffelse.

Men hvis Paulinho og FC Midtjylland ellers havde haft lyst, kunne deres samarbejde være sluttet i den forgangne sommers transfervindue.

Her var både hjemstavnens Corinthians og provinsklubben Athletico Paranaense fra det sydlige Brasilien ude efter Paulinho, først og fremmest med blik på en lejeaftale.

FC Midtjylland var ikke frisk på at afgive den erfarne back i et transfervindue med store udskiftninger i truppen.

Det har efter Tipsbladets oplysninger ligget i kortene, at brasilianeren kan komme videre til næste sommer, men der intet givet eller sikkert, hvis man spørger den brasilianske back, der er begyndt at få danskundervisning.

– Jeg bliver 29 næste år, og selvfølgelig har jeg ambitioner. Men jeg har kontrakt med FC Midtjylland, og jeg arbejder hårdt hver eneste dag i klubben. Selvfølgelig er der spekulationer og rygter, det følger med som fodboldspiller, men jeg overlader det mere eller mindre bare til min agent og klubben, når der er noget, der skal vendes.

– Min rolle er at præstere så godt som overhovedet muligt i kamp og til træning, og gør jeg ikke det, jamen så er der intet af alt det andet, der kommer til at finde sted, siger Paulinho til Tipsbladet.

215205

– Det er rigtigt, at der var rygter om Athletico Paranaense og Corinthians. De forsøgte sig, men jeg overlod alt til min agent og til klubben. Jeg kan kun gøre en forskel ved at fokusere på at spille fodbold, og det er derfor det, jeg bruger min energi på, siger Paulinho.

Backen glæder sig over den faste spilletid og at have fået et godt mål i form af Cho Gue-sung i angrebet.

– Der er altid ting, man vil forbedre som spiller. Men jeg synes, det går ret godt for mig på banen for tiden. Det er rart at mærke tilliden fra træneren og staben. Jeg trives med ham [Thomasberg], fordi han er med på, at jeg er offensiv back. Selvfølgelig skal jeg forsvare og passe mine pligter, men han giver mig også stor frihed til at komme med frem og til at få slået nogle indlæg.

– Det er et klart plus for mig, at vi har Cho i angrebet. Det handler ikke så meget om, at jeg skal slå det fuldstændig perfekte indlæg til ham. Jeg skal bare lede efter et godt rum og sende den godt ind over, så gør han alt hver evig eneste gang for at få en afslutning på. Det er fedt for mig og mine kolleger, der spiller back, at vi har sådan en spiller. Det er fedt at se, når angriberen bare giver sig maksimalt hver eneste gang for at få noget ud af indlægget, han er en fornøjelse at spille sammen med, siger Paulinho.

Paulinho har spillet i FC Midtjylland siden juli 2019.

Backen stammer fra São Paulo og skiftede til FC Midtjylland fra Bahia oppe i det nordlige Brasilien.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Så brænder hele København ned’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Nedtur for Højlund og Napoli

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Det er aldrig sket før

Fik blackout på Brøndby Stadion

OB – Randers FC

Vejle Boldklub – FC København

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Helt vild med Brøndby-profil

Steve Cooper storroser stjerne

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Det drømmer alle om’

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud