Han har spillet Superliga-fodbold i over fire år, og med en kontrakt i FC Midtjylland frem til sommeren 2026 er der på papiret gode muligheder for, at brasilianske Paulinho er at finde i Danmark i flere år endnu.
Det går godt på banen for backen, der er fast mand og har lagt perioder med drilske skader bag sig, og forsvarsspilleren satser på, at foråret byder på en medaljekamp efter sidste sæsons store skuffelse.
Men hvis Paulinho og FC Midtjylland ellers havde haft lyst, kunne deres samarbejde være sluttet i den forgangne sommers transfervindue.
Her var både hjemstavnens Corinthians og provinsklubben Athletico Paranaense fra det sydlige Brasilien ude efter Paulinho, først og fremmest med blik på en lejeaftale.
FC Midtjylland var ikke frisk på at afgive den erfarne back i et transfervindue med store udskiftninger i truppen.
Det har efter Tipsbladets oplysninger ligget i kortene, at brasilianeren kan komme videre til næste sommer, men der intet givet eller sikkert, hvis man spørger den brasilianske back, der er begyndt at få danskundervisning.
– Jeg bliver 29 næste år, og selvfølgelig har jeg ambitioner. Men jeg har kontrakt med FC Midtjylland, og jeg arbejder hårdt hver eneste dag i klubben. Selvfølgelig er der spekulationer og rygter, det følger med som fodboldspiller, men jeg overlader det mere eller mindre bare til min agent og klubben, når der er noget, der skal vendes.
– Min rolle er at præstere så godt som overhovedet muligt i kamp og til træning, og gør jeg ikke det, jamen så er der intet af alt det andet, der kommer til at finde sted, siger Paulinho til Tipsbladet.

– Det er rigtigt, at der var rygter om Athletico Paranaense og Corinthians. De forsøgte sig, men jeg overlod alt til min agent og til klubben. Jeg kan kun gøre en forskel ved at fokusere på at spille fodbold, og det er derfor det, jeg bruger min energi på, siger Paulinho.
Backen glæder sig over den faste spilletid og at have fået et godt mål i form af Cho Gue-sung i angrebet.
– Der er altid ting, man vil forbedre som spiller. Men jeg synes, det går ret godt for mig på banen for tiden. Det er rart at mærke tilliden fra træneren og staben. Jeg trives med ham [Thomasberg], fordi han er med på, at jeg er offensiv back. Selvfølgelig skal jeg forsvare og passe mine pligter, men han giver mig også stor frihed til at komme med frem og til at få slået nogle indlæg.
– Det er et klart plus for mig, at vi har Cho i angrebet. Det handler ikke så meget om, at jeg skal slå det fuldstændig perfekte indlæg til ham. Jeg skal bare lede efter et godt rum og sende den godt ind over, så gør han alt hver evig eneste gang for at få en afslutning på. Det er fedt for mig og mine kolleger, der spiller back, at vi har sådan en spiller. Det er fedt at se, når angriberen bare giver sig maksimalt hver eneste gang for at få noget ud af indlægget, han er en fornøjelse at spille sammen med, siger Paulinho.
Paulinho har spillet i FC Midtjylland siden juli 2019.
Backen stammer fra São Paulo og skiftede til FC Midtjylland fra Bahia oppe i det nordlige Brasilien.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER