Han har spillet Superliga-fodbold i over fire år, og med en kontrakt i FC Midtjylland frem til sommeren 2026 er der på papiret gode muligheder for, at brasilianske Paulinho er at finde i Danmark i flere år endnu.
Det går godt på banen for backen, der er fast mand og har lagt perioder med drilske skader bag sig, og forsvarsspilleren satser på, at foråret byder på en medaljekamp efter sidste sæsons store skuffelse.
Men hvis Paulinho og FC Midtjylland ellers havde haft lyst, kunne deres samarbejde være sluttet i den forgangne sommers transfervindue.
Her var både hjemstavnens Corinthians og provinsklubben Athletico Paranaense fra det sydlige Brasilien ude efter Paulinho, først og fremmest med blik på en lejeaftale.
FC Midtjylland var ikke frisk på at afgive den erfarne back i et transfervindue med store udskiftninger i truppen.
Det har efter Tipsbladets oplysninger ligget i kortene, at brasilianeren kan komme videre til næste sommer, men der intet givet eller sikkert, hvis man spørger den brasilianske back, der er begyndt at få danskundervisning.
– Jeg bliver 29 næste år, og selvfølgelig har jeg ambitioner. Men jeg har kontrakt med FC Midtjylland, og jeg arbejder hårdt hver eneste dag i klubben. Selvfølgelig er der spekulationer og rygter, det følger med som fodboldspiller, men jeg overlader det mere eller mindre bare til min agent og klubben, når der er noget, der skal vendes.
– Min rolle er at præstere så godt som overhovedet muligt i kamp og til træning, og gør jeg ikke det, jamen så er der intet af alt det andet, der kommer til at finde sted, siger Paulinho til Tipsbladet.

– Det er rigtigt, at der var rygter om Athletico Paranaense og Corinthians. De forsøgte sig, men jeg overlod alt til min agent og til klubben. Jeg kan kun gøre en forskel ved at fokusere på at spille fodbold, og det er derfor det, jeg bruger min energi på, siger Paulinho.
Backen glæder sig over den faste spilletid og at have fået et godt mål i form af Cho Gue-sung i angrebet.
– Der er altid ting, man vil forbedre som spiller. Men jeg synes, det går ret godt for mig på banen for tiden. Det er rart at mærke tilliden fra træneren og staben. Jeg trives med ham [Thomasberg], fordi han er med på, at jeg er offensiv back. Selvfølgelig skal jeg forsvare og passe mine pligter, men han giver mig også stor frihed til at komme med frem og til at få slået nogle indlæg.
– Det er et klart plus for mig, at vi har Cho i angrebet. Det handler ikke så meget om, at jeg skal slå det fuldstændig perfekte indlæg til ham. Jeg skal bare lede efter et godt rum og sende den godt ind over, så gør han alt hver evig eneste gang for at få en afslutning på. Det er fedt for mig og mine kolleger, der spiller back, at vi har sådan en spiller. Det er fedt at se, når angriberen bare giver sig maksimalt hver eneste gang for at få noget ud af indlægget, han er en fornøjelse at spille sammen med, siger Paulinho.
Paulinho har spillet i FC Midtjylland siden juli 2019.
Backen stammer fra São Paulo og skiftede til FC Midtjylland fra Bahia oppe i det nordlige Brasilien.
LIVE
TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
AVIS
Kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
MEDIE