Han har spillet Superliga-fodbold i over fire år, og med en kontrakt i FC Midtjylland frem til sommeren 2026 er der på papiret gode muligheder for, at brasilianske Paulinho er at finde i Danmark i flere år endnu.
Det går godt på banen for backen, der er fast mand og har lagt perioder med drilske skader bag sig, og forsvarsspilleren satser på, at foråret byder på en medaljekamp efter sidste sæsons store skuffelse.
Men hvis Paulinho og FC Midtjylland ellers havde haft lyst, kunne deres samarbejde være sluttet i den forgangne sommers transfervindue.
Her var både hjemstavnens Corinthians og provinsklubben Athletico Paranaense fra det sydlige Brasilien ude efter Paulinho, først og fremmest med blik på en lejeaftale.
FC Midtjylland var ikke frisk på at afgive den erfarne back i et transfervindue med store udskiftninger i truppen.
Det har efter Tipsbladets oplysninger ligget i kortene, at brasilianeren kan komme videre til næste sommer, men der intet givet eller sikkert, hvis man spørger den brasilianske back, der er begyndt at få danskundervisning.
– Jeg bliver 29 næste år, og selvfølgelig har jeg ambitioner. Men jeg har kontrakt med FC Midtjylland, og jeg arbejder hårdt hver eneste dag i klubben. Selvfølgelig er der spekulationer og rygter, det følger med som fodboldspiller, men jeg overlader det mere eller mindre bare til min agent og klubben, når der er noget, der skal vendes.
– Min rolle er at præstere så godt som overhovedet muligt i kamp og til træning, og gør jeg ikke det, jamen så er der intet af alt det andet, der kommer til at finde sted, siger Paulinho til Tipsbladet.

– Det er rigtigt, at der var rygter om Athletico Paranaense og Corinthians. De forsøgte sig, men jeg overlod alt til min agent og til klubben. Jeg kan kun gøre en forskel ved at fokusere på at spille fodbold, og det er derfor det, jeg bruger min energi på, siger Paulinho.
Backen glæder sig over den faste spilletid og at have fået et godt mål i form af Cho Gue-sung i angrebet.
– Der er altid ting, man vil forbedre som spiller. Men jeg synes, det går ret godt for mig på banen for tiden. Det er rart at mærke tilliden fra træneren og staben. Jeg trives med ham [Thomasberg], fordi han er med på, at jeg er offensiv back. Selvfølgelig skal jeg forsvare og passe mine pligter, men han giver mig også stor frihed til at komme med frem og til at få slået nogle indlæg.
– Det er et klart plus for mig, at vi har Cho i angrebet. Det handler ikke så meget om, at jeg skal slå det fuldstændig perfekte indlæg til ham. Jeg skal bare lede efter et godt rum og sende den godt ind over, så gør han alt hver evig eneste gang for at få en afslutning på. Det er fedt for mig og mine kolleger, der spiller back, at vi har sådan en spiller. Det er fedt at se, når angriberen bare giver sig maksimalt hver eneste gang for at få noget ud af indlægget, han er en fornøjelse at spille sammen med, siger Paulinho.
Paulinho har spillet i FC Midtjylland siden juli 2019.
Backen stammer fra São Paulo og skiftede til FC Midtjylland fra Bahia oppe i det nordlige Brasilien.
LIVE
VM-LIVE: Lynmål
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Portugal – DR Congo
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Brøndby henter keeper – her er planen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
EKSKLUSIVT