SL-profil bekræfter: De forsøgte at hente mig

Der var bud efter en af Superligaens mest profilerede backs i sommer, men det er langt fra givet, han skal videre efter sæsonen.



Han har spillet Superliga-fodbold i over fire år, og med en kontrakt i FC Midtjylland frem til sommeren 2026 er der på papiret gode muligheder for, at brasilianske Paulinho er at finde i Danmark i flere år endnu.

Det går godt på banen for backen, der er fast mand og har lagt perioder med drilske skader bag sig, og forsvarsspilleren satser på, at foråret byder på en medaljekamp efter sidste sæsons store skuffelse.

Men hvis Paulinho og FC Midtjylland ellers havde haft lyst, kunne deres samarbejde være sluttet i den forgangne sommers transfervindue.

Her var både hjemstavnens Corinthians og provinsklubben Athletico Paranaense fra det sydlige Brasilien ude efter Paulinho, først og fremmest med blik på en lejeaftale.

FC Midtjylland var ikke frisk på at afgive den erfarne back i et transfervindue med store udskiftninger i truppen.

Det har efter Tipsbladets oplysninger ligget i kortene, at brasilianeren kan komme videre til næste sommer, men der intet givet eller sikkert, hvis man spørger den brasilianske back, der er begyndt at få danskundervisning.

– Jeg bliver 29 næste år, og selvfølgelig har jeg ambitioner. Men jeg har kontrakt med FC Midtjylland, og jeg arbejder hårdt hver eneste dag i klubben. Selvfølgelig er der spekulationer og rygter, det følger med som fodboldspiller, men jeg overlader det mere eller mindre bare til min agent og klubben, når der er noget, der skal vendes.

– Min rolle er at præstere så godt som overhovedet muligt i kamp og til træning, og gør jeg ikke det, jamen så er der intet af alt det andet, der kommer til at finde sted, siger Paulinho til Tipsbladet.

215205

– Det er rigtigt, at der var rygter om Athletico Paranaense og Corinthians. De forsøgte sig, men jeg overlod alt til min agent og til klubben. Jeg kan kun gøre en forskel ved at fokusere på at spille fodbold, og det er derfor det, jeg bruger min energi på, siger Paulinho.

Backen glæder sig over den faste spilletid og at have fået et godt mål i form af Cho Gue-sung i angrebet.

– Der er altid ting, man vil forbedre som spiller. Men jeg synes, det går ret godt for mig på banen for tiden. Det er rart at mærke tilliden fra træneren og staben. Jeg trives med ham [Thomasberg], fordi han er med på, at jeg er offensiv back. Selvfølgelig skal jeg forsvare og passe mine pligter, men han giver mig også stor frihed til at komme med frem og til at få slået nogle indlæg.

– Det er et klart plus for mig, at vi har Cho i angrebet. Det handler ikke så meget om, at jeg skal slå det fuldstændig perfekte indlæg til ham. Jeg skal bare lede efter et godt rum og sende den godt ind over, så gør han alt hver evig eneste gang for at få en afslutning på. Det er fedt for mig og mine kolleger, der spiller back, at vi har sådan en spiller. Det er fedt at se, når angriberen bare giver sig maksimalt hver eneste gang for at få noget ud af indlægget, han er en fornøjelse at spille sammen med, siger Paulinho.

Paulinho har spillet i FC Midtjylland siden juli 2019.

Backen stammer fra São Paulo og skiftede til FC Midtjylland fra Bahia oppe i det nordlige Brasilien.





LIVE

TransferLIVE: Legendes søn på plads i dansk klub

Afsløring: Aurelio Buta på plads i FC København

Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Brian Riemer med dansk skrækmelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

‘Han ligner en spiller for FC København’

Afsløring: Sønderjyske henter Berkant Bayrak



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Farzams fanzone: Det er slut – medmindre…

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet

Han kan erstatte Patrick Dorgu

HSV-træner vækker opsigt med Grønbæk-kommentar

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Tipsbladets transfershow: Fem fede timer!

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Ingen kontakt med AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Målmand på boligjagt i København

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede

United eller Liverpool? Køb billetter her

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Brugbar pointdeling i Herning