SL-profil bekræfter: De forsøgte at hente mig

Der var bud efter en af Superligaens mest profilerede backs i sommer, men det er langt fra givet, han skal videre efter sæsonen.



Han har spillet Superliga-fodbold i over fire år, og med en kontrakt i FC Midtjylland frem til sommeren 2026 er der på papiret gode muligheder for, at brasilianske Paulinho er at finde i Danmark i flere år endnu.

Det går godt på banen for backen, der er fast mand og har lagt perioder med drilske skader bag sig, og forsvarsspilleren satser på, at foråret byder på en medaljekamp efter sidste sæsons store skuffelse.

Men hvis Paulinho og FC Midtjylland ellers havde haft lyst, kunne deres samarbejde være sluttet i den forgangne sommers transfervindue.

Her var både hjemstavnens Corinthians og provinsklubben Athletico Paranaense fra det sydlige Brasilien ude efter Paulinho, først og fremmest med blik på en lejeaftale.

FC Midtjylland var ikke frisk på at afgive den erfarne back i et transfervindue med store udskiftninger i truppen.

Det har efter Tipsbladets oplysninger ligget i kortene, at brasilianeren kan komme videre til næste sommer, men der intet givet eller sikkert, hvis man spørger den brasilianske back, der er begyndt at få danskundervisning.

– Jeg bliver 29 næste år, og selvfølgelig har jeg ambitioner. Men jeg har kontrakt med FC Midtjylland, og jeg arbejder hårdt hver eneste dag i klubben. Selvfølgelig er der spekulationer og rygter, det følger med som fodboldspiller, men jeg overlader det mere eller mindre bare til min agent og klubben, når der er noget, der skal vendes.

– Min rolle er at præstere så godt som overhovedet muligt i kamp og til træning, og gør jeg ikke det, jamen så er der intet af alt det andet, der kommer til at finde sted, siger Paulinho til Tipsbladet.

215205

– Det er rigtigt, at der var rygter om Athletico Paranaense og Corinthians. De forsøgte sig, men jeg overlod alt til min agent og til klubben. Jeg kan kun gøre en forskel ved at fokusere på at spille fodbold, og det er derfor det, jeg bruger min energi på, siger Paulinho.

Backen glæder sig over den faste spilletid og at have fået et godt mål i form af Cho Gue-sung i angrebet.

– Der er altid ting, man vil forbedre som spiller. Men jeg synes, det går ret godt for mig på banen for tiden. Det er rart at mærke tilliden fra træneren og staben. Jeg trives med ham [Thomasberg], fordi han er med på, at jeg er offensiv back. Selvfølgelig skal jeg forsvare og passe mine pligter, men han giver mig også stor frihed til at komme med frem og til at få slået nogle indlæg.

– Det er et klart plus for mig, at vi har Cho i angrebet. Det handler ikke så meget om, at jeg skal slå det fuldstændig perfekte indlæg til ham. Jeg skal bare lede efter et godt rum og sende den godt ind over, så gør han alt hver evig eneste gang for at få en afslutning på. Det er fedt for mig og mine kolleger, der spiller back, at vi har sådan en spiller. Det er fedt at se, når angriberen bare giver sig maksimalt hver eneste gang for at få noget ud af indlægget, han er en fornøjelse at spille sammen med, siger Paulinho.

Paulinho har spillet i FC Midtjylland siden juli 2019.

Backen stammer fra São Paulo og skiftede til FC Midtjylland fra Bahia oppe i det nordlige Brasilien.







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Brian Riemer giver råd til storklub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Højlund med helterolle for Napoli

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Til tider virkede han modløs og opgivende

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske