Han har spillet Superliga-fodbold i over fire år, og med en kontrakt i FC Midtjylland frem til sommeren 2026 er der på papiret gode muligheder for, at brasilianske Paulinho er at finde i Danmark i flere år endnu.
Det går godt på banen for backen, der er fast mand og har lagt perioder med drilske skader bag sig, og forsvarsspilleren satser på, at foråret byder på en medaljekamp efter sidste sæsons store skuffelse.
Men hvis Paulinho og FC Midtjylland ellers havde haft lyst, kunne deres samarbejde være sluttet i den forgangne sommers transfervindue.
Her var både hjemstavnens Corinthians og provinsklubben Athletico Paranaense fra det sydlige Brasilien ude efter Paulinho, først og fremmest med blik på en lejeaftale.
FC Midtjylland var ikke frisk på at afgive den erfarne back i et transfervindue med store udskiftninger i truppen.
Det har efter Tipsbladets oplysninger ligget i kortene, at brasilianeren kan komme videre til næste sommer, men der intet givet eller sikkert, hvis man spørger den brasilianske back, der er begyndt at få danskundervisning.
– Jeg bliver 29 næste år, og selvfølgelig har jeg ambitioner. Men jeg har kontrakt med FC Midtjylland, og jeg arbejder hårdt hver eneste dag i klubben. Selvfølgelig er der spekulationer og rygter, det følger med som fodboldspiller, men jeg overlader det mere eller mindre bare til min agent og klubben, når der er noget, der skal vendes.
– Min rolle er at præstere så godt som overhovedet muligt i kamp og til træning, og gør jeg ikke det, jamen så er der intet af alt det andet, der kommer til at finde sted, siger Paulinho til Tipsbladet.

– Det er rigtigt, at der var rygter om Athletico Paranaense og Corinthians. De forsøgte sig, men jeg overlod alt til min agent og til klubben. Jeg kan kun gøre en forskel ved at fokusere på at spille fodbold, og det er derfor det, jeg bruger min energi på, siger Paulinho.
Backen glæder sig over den faste spilletid og at have fået et godt mål i form af Cho Gue-sung i angrebet.
– Der er altid ting, man vil forbedre som spiller. Men jeg synes, det går ret godt for mig på banen for tiden. Det er rart at mærke tilliden fra træneren og staben. Jeg trives med ham [Thomasberg], fordi han er med på, at jeg er offensiv back. Selvfølgelig skal jeg forsvare og passe mine pligter, men han giver mig også stor frihed til at komme med frem og til at få slået nogle indlæg.
– Det er et klart plus for mig, at vi har Cho i angrebet. Det handler ikke så meget om, at jeg skal slå det fuldstændig perfekte indlæg til ham. Jeg skal bare lede efter et godt rum og sende den godt ind over, så gør han alt hver evig eneste gang for at få en afslutning på. Det er fedt for mig og mine kolleger, der spiller back, at vi har sådan en spiller. Det er fedt at se, når angriberen bare giver sig maksimalt hver eneste gang for at få noget ud af indlægget, han er en fornøjelse at spille sammen med, siger Paulinho.
Paulinho har spillet i FC Midtjylland siden juli 2019.
Backen stammer fra São Paulo og skiftede til FC Midtjylland fra Bahia oppe i det nordlige Brasilien.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
FCK-bænken var rasende!
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip