Han har spillet Superliga-fodbold i over fire år, og med en kontrakt i FC Midtjylland frem til sommeren 2026 er der på papiret gode muligheder for, at brasilianske Paulinho er at finde i Danmark i flere år endnu.
Det går godt på banen for backen, der er fast mand og har lagt perioder med drilske skader bag sig, og forsvarsspilleren satser på, at foråret byder på en medaljekamp efter sidste sæsons store skuffelse.
Men hvis Paulinho og FC Midtjylland ellers havde haft lyst, kunne deres samarbejde være sluttet i den forgangne sommers transfervindue.
Her var både hjemstavnens Corinthians og provinsklubben Athletico Paranaense fra det sydlige Brasilien ude efter Paulinho, først og fremmest med blik på en lejeaftale.
FC Midtjylland var ikke frisk på at afgive den erfarne back i et transfervindue med store udskiftninger i truppen.
Det har efter Tipsbladets oplysninger ligget i kortene, at brasilianeren kan komme videre til næste sommer, men der intet givet eller sikkert, hvis man spørger den brasilianske back, der er begyndt at få danskundervisning.
– Jeg bliver 29 næste år, og selvfølgelig har jeg ambitioner. Men jeg har kontrakt med FC Midtjylland, og jeg arbejder hårdt hver eneste dag i klubben. Selvfølgelig er der spekulationer og rygter, det følger med som fodboldspiller, men jeg overlader det mere eller mindre bare til min agent og klubben, når der er noget, der skal vendes.
– Min rolle er at præstere så godt som overhovedet muligt i kamp og til træning, og gør jeg ikke det, jamen så er der intet af alt det andet, der kommer til at finde sted, siger Paulinho til Tipsbladet.

– Det er rigtigt, at der var rygter om Athletico Paranaense og Corinthians. De forsøgte sig, men jeg overlod alt til min agent og til klubben. Jeg kan kun gøre en forskel ved at fokusere på at spille fodbold, og det er derfor det, jeg bruger min energi på, siger Paulinho.
Backen glæder sig over den faste spilletid og at have fået et godt mål i form af Cho Gue-sung i angrebet.
– Der er altid ting, man vil forbedre som spiller. Men jeg synes, det går ret godt for mig på banen for tiden. Det er rart at mærke tilliden fra træneren og staben. Jeg trives med ham [Thomasberg], fordi han er med på, at jeg er offensiv back. Selvfølgelig skal jeg forsvare og passe mine pligter, men han giver mig også stor frihed til at komme med frem og til at få slået nogle indlæg.
– Det er et klart plus for mig, at vi har Cho i angrebet. Det handler ikke så meget om, at jeg skal slå det fuldstændig perfekte indlæg til ham. Jeg skal bare lede efter et godt rum og sende den godt ind over, så gør han alt hver evig eneste gang for at få en afslutning på. Det er fedt for mig og mine kolleger, der spiller back, at vi har sådan en spiller. Det er fedt at se, når angriberen bare giver sig maksimalt hver eneste gang for at få noget ud af indlægget, han er en fornøjelse at spille sammen med, siger Paulinho.
Paulinho har spillet i FC Midtjylland siden juli 2019.
Backen stammer fra São Paulo og skiftede til FC Midtjylland fra Bahia oppe i det nordlige Brasilien.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
Interessen er eksploderet på grund af FC København
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge