SL-profil bekræfter: De forsøgte at hente mig

Der var bud efter en af Superligaens mest profilerede backs i sommer, men det er langt fra givet, han skal videre efter sæsonen.



Han har spillet Superliga-fodbold i over fire år, og med en kontrakt i FC Midtjylland frem til sommeren 2026 er der på papiret gode muligheder for, at brasilianske Paulinho er at finde i Danmark i flere år endnu.

Det går godt på banen for backen, der er fast mand og har lagt perioder med drilske skader bag sig, og forsvarsspilleren satser på, at foråret byder på en medaljekamp efter sidste sæsons store skuffelse.

Men hvis Paulinho og FC Midtjylland ellers havde haft lyst, kunne deres samarbejde være sluttet i den forgangne sommers transfervindue.

Her var både hjemstavnens Corinthians og provinsklubben Athletico Paranaense fra det sydlige Brasilien ude efter Paulinho, først og fremmest med blik på en lejeaftale.

FC Midtjylland var ikke frisk på at afgive den erfarne back i et transfervindue med store udskiftninger i truppen.

Det har efter Tipsbladets oplysninger ligget i kortene, at brasilianeren kan komme videre til næste sommer, men der intet givet eller sikkert, hvis man spørger den brasilianske back, der er begyndt at få danskundervisning.

– Jeg bliver 29 næste år, og selvfølgelig har jeg ambitioner. Men jeg har kontrakt med FC Midtjylland, og jeg arbejder hårdt hver eneste dag i klubben. Selvfølgelig er der spekulationer og rygter, det følger med som fodboldspiller, men jeg overlader det mere eller mindre bare til min agent og klubben, når der er noget, der skal vendes.

– Min rolle er at præstere så godt som overhovedet muligt i kamp og til træning, og gør jeg ikke det, jamen så er der intet af alt det andet, der kommer til at finde sted, siger Paulinho til Tipsbladet.

215205

– Det er rigtigt, at der var rygter om Athletico Paranaense og Corinthians. De forsøgte sig, men jeg overlod alt til min agent og til klubben. Jeg kan kun gøre en forskel ved at fokusere på at spille fodbold, og det er derfor det, jeg bruger min energi på, siger Paulinho.

Backen glæder sig over den faste spilletid og at have fået et godt mål i form af Cho Gue-sung i angrebet.

– Der er altid ting, man vil forbedre som spiller. Men jeg synes, det går ret godt for mig på banen for tiden. Det er rart at mærke tilliden fra træneren og staben. Jeg trives med ham [Thomasberg], fordi han er med på, at jeg er offensiv back. Selvfølgelig skal jeg forsvare og passe mine pligter, men han giver mig også stor frihed til at komme med frem og til at få slået nogle indlæg.

– Det er et klart plus for mig, at vi har Cho i angrebet. Det handler ikke så meget om, at jeg skal slå det fuldstændig perfekte indlæg til ham. Jeg skal bare lede efter et godt rum og sende den godt ind over, så gør han alt hver evig eneste gang for at få en afslutning på. Det er fedt for mig og mine kolleger, der spiller back, at vi har sådan en spiller. Det er fedt at se, når angriberen bare giver sig maksimalt hver eneste gang for at få noget ud af indlægget, han er en fornøjelse at spille sammen med, siger Paulinho.

Paulinho har spillet i FC Midtjylland siden juli 2019.

Backen stammer fra São Paulo og skiftede til FC Midtjylland fra Bahia oppe i det nordlige Brasilien.







LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De jagter Henrik Meister

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal-dansker vender hjem

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Afslører: Dolberg sat til salg

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Medier sender ham hjem til AGF

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Afslører dansk toptræners millionløn

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’