Fra advokat til sportsdirektør: Jeg er beæret

SønderjyskE’s nye sportsdirektør skifter jobbet som advokat ud, og han siger, at det har været nemt at takke ja til klubben.



Om en lille måned bytter Esben Hansen sit job som advokat ud med stillingen som sportsdirektør i SønderjyskE. Han vender dermed tilbage til Superligaen, hvor han spillede over 200 kampe som aktiv.

Hansen har allerede før sin tiltrædelse en klar førsteprioritet: Han skal være med til at udpege klubbens kommende cheftræner.

Han siger i forbindelse med jobskiftet, at han glæder sig til at komme i gang.

– Jeg er stolt og beæret over, at SønderjyskE har ønsket mig som sportsdirektør, og valget har for mig ikke været svært. Klubben har gang i et meget spændende projekt, som jeg sagtens kan se mig selv i, og jeg er sikker på, at vi sammen kan rykke SønderjyskE i den rigtige retning, siger Esben Hansen i en pressemeddelelse.

– Jeg kender klubben, og jeg ved, hvad den står for, og vi skal være tro mod klubben og dens stærke værdier, men vi skal også være parate til at omstille os, hvis vi skal være med, hvor det er sjovt. Klubben har været i en brydningstid, men nu skal vi se fremad, og jeg glæder mig til at komme med ombord og blive en del af hverdagen i Sønderjylland.

– Som sportsdirektør kommer jeg til at være tæt på spillere, trænere og ledere i klubben, og jeg forventer, at jeg med min erfaring fra sportens verden kan være en brugbar sparringspartner og beslutningstager i hverdagen.

Esben Hansen tiltræder på et vanskeligt tidspunkt. SønderjyskE ligger aktuelt til nedrykning, og klubben fyrede cheftræner Michael Boris efter weekendens 6-0-ydmygelse mod Silkeborg IF.

Derudover har SønderjyskE været uden sportschef, siden Hans Jørgen Haysen stoppede i foråret. Det var egentlig planen, at den ville køre videre uden, men indså i løbet af sommeren, at det var nødvendigt med en af slagsen.





Casper Højer er færdig i tyrkisk klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Dansk klub henter Jonathan Hutters



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

FC København jagter Romane Amane

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger