Euforisk Superliga-boss: Det var helt sindssygt!

Peter Lassen sad i pausen af søndagens udekamp mod Lyngby Boldklub og kiggede ud i luften i 15 minutter, men tre kvarter senere var Hvidovres sportschef i syvende himmel, da Superliga-bundproppen havde fuldendt et opsigtsvækkende comeback i anden halvleg.



HVIDOVRE (Tipsbladet): Der har i denne sæson været rigtig mange nedture i Hvidovre IF, men i denne uge har stemningen været helt anderledes hos Superligaens bundprop, efter at man søndag vendte 0-2 til 4-2 ude mod Lyngby Boldklub. 

– Det har jo været helt fantastisk. Nu ved jeg jo, hvordan FCK har det, når de ryger i Champions League. Vi var mindst lige så glade! Det har været en rigtig dejlig uge. Det kan vi godt vænne os til, lyder det fra Peter Lassen, da Tipsbladet får en snak med sportschefen på hans kontor på Hvidovre Stadion. 

Hvordan oplevede du selv den her kamp? På tv-billederne kunne man se på dig, at det må have været ret nervepirrende at sidde oppe på tribunen uden at kunne gøre fra eller til?

– Ja, jeg havde det også som en papegøje, der var faldet ned af pinden. Men som jeg også snakkede kort med Frandsen om, så var det jo ikke fordi, at vi var vanvittigt dårlige, men vi rammer Lyngby på en dag, hvor de ikke er på deres topniveau, mens vi vælger at virke ufatteligt ugidelige derinde. Det var det, der skuffede mig allermest, lyder det fra Peter Lassen. 

Hvidovre var også foran i forårets to første kampe mod henholdsvis Randers FC og Viborg FF, men de to kampe kastede kun sammenlagt ét point af sig. Derfor var det også en ekstra stor forløsning, da slutfløjtet lød i kampen mod Lyngby. 

– Jamen, det var helt sindssygt. Jeg kan huske, at i pausen sidder jeg jo bare og kigger ud i luften i 15 minutter og er vanvittigt ked af det. For mit eget vedkommende synes jeg ikke, at jeg har nogen særligt stor reaktion, da vi kommer på 1-2, siger Peter Lassen og fortsætter: 

– Da vi kommer på 2-2, tænker jeg ‘nå, nu får Lyngby nok alligevel et mål til 3-2’. Men jeg vågner op, da vi kommer foran 3-2. Og det var jo helt euforisk, da vi kommer på 4-2. Det var jo helt sindssygt godt af drengene. 

Sportschefen roser i samme ombæring cheftræner Per Frandsen, der under interviewet på Peter Lassens kontor sidder på den anden side af skrivebordet. 

– Jeg ved godt, at man skal have en heldig hånd en gang imellem, men de tre udskiftere kom ind og afgjorde det hele, og ‘Smeden’ (Andreas Smed, red.) også til sidst. Så det endte jo helt fantastisk, lyder det fra Peter Lassen. 

Med syv mål i tre kampe virker det til, at I har fået væsentligt bedre gang i offensiven?

– Ja, for helvede, de glimrer jo. Lirim (Qamili, red.) spiller jo ikke sin bedste kamp, men han laver to mål og er afgørende. Og Thomas Jørgensen er jo bare outstanding. ‘Greko’ kommer også ind og gør det godt.

– Og så man sige, at ‘Papa’ (Jeffrey Adjei-Broni, red.) ovre på venstrekanten også er begyndt at finde sit niveau. Og Simon Makienok er jo ved at ramme sit gamle jeg. Så det ser rigtigt positivt ud.

Hvad mener du, at Thomas Jørgensen har bidraget med på jeres hold?

– Han har gjort vores offensiv meget bedre, for han ser nogle ting, som andre ikke gør, og så har han et vanvittigt venstre ben. Og så løber han altså næsten 14 kilometer per kamp. Det er voldsomt. Så ham er vi rigtigt glade for, lyder det afslutningsvist fra Peter Lassen. 

Tipsbladet har også talt med Thomas Jørgensen om den gode start i Hvidovre, hvor lejesvenden fra FC København har spillet fra start i alle forårets tre kampe. Det interview kan læses HER

Foto: Imago






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Brøndby med transferscoop?

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afviste Premier League-klubber

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser 18-årig FCK-spiller

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Usikker på Chido Obi-transfer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner