Ingen fans: Fransk klub straffes efter ballade

Fransk fodbold har i denne sæson været plaget af tilskueruroligheder, og nu får Lens en straf for mere uro.



Den franske fodboldklub Lens skal spille de to næste hjemmekampe mod Strasbourg og Reims uden tilskuere.

Det har Den Franske Ligaforening (LFP) mandag besluttet, efter at der opstod tilskuerballade i forbindelse med Lens’ hjemmekamp mod Lille lørdag aften.

Heller ikke Lilles fans må tage med til klubbens næste udekamp. Det er kun den foreløbige straf. Den endelige straf er ikke besluttet endnu.

LFP oplyser, at den endelige beslutning om straffen vil komme 6. oktober.

Det så da også voldsomt ud, da Lens mødte Lille i lørdagens ligakamp, der blev afbrudt i en halv times tid.

Adskillige fans af Lens, som var på hjemmebane, løb ind på banen for at komme hen til de medrejsende Lille-fans. Fangrupperingerne kastede stole mod hinanden, indtil politiet fik adskilt dem.

Det var tredje gang i denne sæson, at tilskueruroligheder skæmmede en kamp i Frankrigs bedste fodboldrække.

I starten af august blev et møde mellem Montpellier og Marseille afbrudt i cirka ti minutter, efter at fans havde kastet flasker på banen.

Senere i august blev en kamp mellem Nice og Marseille helt afbrudt, da Dimitri Payet fra Marseille blev ramt af en flaske i forbindelse med et hjørnespark. Han kastede flasken retur, og så eskalerede det hele.

Flere fans kom ind på banen, og der opstod håndgemæng både mellem fans og spillere og spillerne fra de to hold.

Som straf fik Nice fratrukket et point, ligesom Nice blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.

/ritzau/





“Undskyld mig, hvad kan I ikke blive enige om?”




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Neestrup og co. henter stjerne

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FC København jagter Romane Amane

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Norge – Frankrig

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Colombia – Portugal

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Uruguay – Spanien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen