Ingen fans: Fransk klub straffes efter ballade

Fransk fodbold har i denne sæson været plaget af tilskueruroligheder, og nu får Lens en straf for mere uro.



Den franske fodboldklub Lens skal spille de to næste hjemmekampe mod Strasbourg og Reims uden tilskuere.

Det har Den Franske Ligaforening (LFP) mandag besluttet, efter at der opstod tilskuerballade i forbindelse med Lens’ hjemmekamp mod Lille lørdag aften.

Heller ikke Lilles fans må tage med til klubbens næste udekamp. Det er kun den foreløbige straf. Den endelige straf er ikke besluttet endnu.

LFP oplyser, at den endelige beslutning om straffen vil komme 6. oktober.

Det så da også voldsomt ud, da Lens mødte Lille i lørdagens ligakamp, der blev afbrudt i en halv times tid.

Adskillige fans af Lens, som var på hjemmebane, løb ind på banen for at komme hen til de medrejsende Lille-fans. Fangrupperingerne kastede stole mod hinanden, indtil politiet fik adskilt dem.

Det var tredje gang i denne sæson, at tilskueruroligheder skæmmede en kamp i Frankrigs bedste fodboldrække.

I starten af august blev et møde mellem Montpellier og Marseille afbrudt i cirka ti minutter, efter at fans havde kastet flasker på banen.

Senere i august blev en kamp mellem Nice og Marseille helt afbrudt, da Dimitri Payet fra Marseille blev ramt af en flaske i forbindelse med et hjørnespark. Han kastede flasken retur, og så eskalerede det hele.

Flere fans kom ind på banen, og der opstod håndgemæng både mellem fans og spillere og spillerne fra de to hold.

Som straf fik Nice fratrukket et point, ligesom Nice blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.

/ritzau/





Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Det var vanvittigt brutalt

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Smider Salah-bombe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej