Fredag bliver Superliga-dag

Med den nye tv-aftale på plads, bliver Superligaen fra næste sæsons spillerunder spredt ud over fredag, lørdag søndag og mandag.



Fra næste sæson bliver fredag aften også gjort til kampdag for den dansk Superliga.

Det står klart efter, at Divisionsforeningen mandag indgik en aftale med Viasat Sport (3+) og TV 2 Sport om rettighederne til at vise livekampene fra den bedste danske fodboldrække i perioden fra sommeren 2012 og frem til 2015.

Viasat Sport har retten til at vise fire kampe fra hver spillerunde i Superligaen, mens TV 2 Sport må vise to kampe. Canal9, der i den nuværende tv-aftale også har haft rettigheder er ikke en del af den kommende tv-aftale

Som udgangspunkt er det Viasat Sport, der retten fredagskampen – det såkaldte sjettevalg – men TV 2 Sport har allerede meddelt, at man vil forhandle med Viasat om at købe minimum en kamp, og det kunne meget vel være fredagskampen.

– Selvom det er sjettevalget, så er det ikke nogen dårlig kamp. Specielt når det er en selvstændig kamp om fredagen, siger administrerende direktør på TV 2 Sport Claus Bretton-Meyer til spn.dk.

– Lad os antage, at kampen spilles klokken 19. Det er et godt slot for os, lige før prime time-serierne og underholdningsprogrammerne på de andre kanaler. I forhold til vores kerneseere er det ikke noget dårligt tidspunkt,” siger han.

Flere af Superliga-holdenes fanklubber har dannet fællesfront mod fredagskampe – i hvert fald hvis mandag vedbliver med at være en kampdag. Og det gør den.

– Vi vil ikke droppe fodbolden om mandagen, da vi har rigtigt gode seertal. Både Divisionsforeningen og vi er glade for mandagskampene, og jeg tror, at det er et spørgsmål om tilvænning, siger Claus Bretton-Meyer.

Så fra sæsonen 2012/13 må de danske fodboldfans indstille sig på, at en Superliga-runde kommer til at strække sig ud over fire dage med en kamp fredag, en kamp lørdag, tre kampe søndag og en kamp mandag.







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Det var en af de værste dage

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Peter Schmeichel lander stort job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Liverpool – Chelsea

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner vinder stor pris

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen