Fredag bliver Superliga-dag

Med den nye tv-aftale på plads, bliver Superligaen fra næste sæsons spillerunder spredt ud over fredag, lørdag søndag og mandag.



Fra næste sæson bliver fredag aften også gjort til kampdag for den dansk Superliga.

Det står klart efter, at Divisionsforeningen mandag indgik en aftale med Viasat Sport (3+) og TV 2 Sport om rettighederne til at vise livekampene fra den bedste danske fodboldrække i perioden fra sommeren 2012 og frem til 2015.

Viasat Sport har retten til at vise fire kampe fra hver spillerunde i Superligaen, mens TV 2 Sport må vise to kampe. Canal9, der i den nuværende tv-aftale også har haft rettigheder er ikke en del af den kommende tv-aftale

Som udgangspunkt er det Viasat Sport, der retten fredagskampen – det såkaldte sjettevalg – men TV 2 Sport har allerede meddelt, at man vil forhandle med Viasat om at købe minimum en kamp, og det kunne meget vel være fredagskampen.

– Selvom det er sjettevalget, så er det ikke nogen dårlig kamp. Specielt når det er en selvstændig kamp om fredagen, siger administrerende direktør på TV 2 Sport Claus Bretton-Meyer til spn.dk.

– Lad os antage, at kampen spilles klokken 19. Det er et godt slot for os, lige før prime time-serierne og underholdningsprogrammerne på de andre kanaler. I forhold til vores kerneseere er det ikke noget dårligt tidspunkt,” siger han.

Flere af Superliga-holdenes fanklubber har dannet fællesfront mod fredagskampe – i hvert fald hvis mandag vedbliver med at være en kampdag. Og det gør den.

– Vi vil ikke droppe fodbolden om mandagen, da vi har rigtigt gode seertal. Både Divisionsforeningen og vi er glade for mandagskampene, og jeg tror, at det er et spørgsmål om tilvænning, siger Claus Bretton-Meyer.

Så fra sæsonen 2012/13 må de danske fodboldfans indstille sig på, at en Superliga-runde kommer til at strække sig ud over fire dage med en kamp fredag, en kamp lørdag, tre kampe søndag og en kamp mandag.







kenan_kodro LIVE

TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

Afslører: Dolberg sat til salg

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De jagter Henrik Meister

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

De lurer på Vejle-profil

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne