Fredag bliver Superliga-dag

Med den nye tv-aftale på plads, bliver Superligaen fra næste sæsons spillerunder spredt ud over fredag, lørdag søndag og mandag.



Fra næste sæson bliver fredag aften også gjort til kampdag for den dansk Superliga.

Det står klart efter, at Divisionsforeningen mandag indgik en aftale med Viasat Sport (3+) og TV 2 Sport om rettighederne til at vise livekampene fra den bedste danske fodboldrække i perioden fra sommeren 2012 og frem til 2015.

Viasat Sport har retten til at vise fire kampe fra hver spillerunde i Superligaen, mens TV 2 Sport må vise to kampe. Canal9, der i den nuværende tv-aftale også har haft rettigheder er ikke en del af den kommende tv-aftale

Som udgangspunkt er det Viasat Sport, der retten fredagskampen – det såkaldte sjettevalg – men TV 2 Sport har allerede meddelt, at man vil forhandle med Viasat om at købe minimum en kamp, og det kunne meget vel være fredagskampen.

– Selvom det er sjettevalget, så er det ikke nogen dårlig kamp. Specielt når det er en selvstændig kamp om fredagen, siger administrerende direktør på TV 2 Sport Claus Bretton-Meyer til spn.dk.

– Lad os antage, at kampen spilles klokken 19. Det er et godt slot for os, lige før prime time-serierne og underholdningsprogrammerne på de andre kanaler. I forhold til vores kerneseere er det ikke noget dårligt tidspunkt,” siger han.

Flere af Superliga-holdenes fanklubber har dannet fællesfront mod fredagskampe – i hvert fald hvis mandag vedbliver med at være en kampdag. Og det gør den.

– Vi vil ikke droppe fodbolden om mandagen, da vi har rigtigt gode seertal. Både Divisionsforeningen og vi er glade for mandagskampene, og jeg tror, at det er et spørgsmål om tilvænning, siger Claus Bretton-Meyer.

Så fra sæsonen 2012/13 må de danske fodboldfans indstille sig på, at en Superliga-runde kommer til at strække sig ud over fire dage med en kamp fredag, en kamp lørdag, tre kampe søndag og en kamp mandag.



Egypten i kvartfinalen

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Rygter om AC Horsens-legende

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

‘En stor fejltagelse’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Her er Ajax-danskers millionløn

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Derfor blev Ruben Amorim fyret

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Hård udmelding fra Thomas Frank

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Nu kan han spille for FC København

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic

– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Falske Brøndby-rygter i omløb

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Medier fælder dom over Dorgu

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Victor Froholdt på “urørlig” liste

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Målkongen Biereth på vild liste

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Manchester City ramt af stort problem

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

De vil købe FC Midtjylland-profil

Vil købe tidligere Superliga-profil

Den værste nogensinde?

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Glasgow kysser The Dons

Nordfransk point i Sydfrankrig

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Stor hæder til Suzuki

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse