Fredag bliver Superliga-dag

Med den nye tv-aftale på plads, bliver Superligaen fra næste sæsons spillerunder spredt ud over fredag, lørdag søndag og mandag.



Fra næste sæson bliver fredag aften også gjort til kampdag for den dansk Superliga.

Det står klart efter, at Divisionsforeningen mandag indgik en aftale med Viasat Sport (3+) og TV 2 Sport om rettighederne til at vise livekampene fra den bedste danske fodboldrække i perioden fra sommeren 2012 og frem til 2015.

Viasat Sport har retten til at vise fire kampe fra hver spillerunde i Superligaen, mens TV 2 Sport må vise to kampe. Canal9, der i den nuværende tv-aftale også har haft rettigheder er ikke en del af den kommende tv-aftale

Som udgangspunkt er det Viasat Sport, der retten fredagskampen – det såkaldte sjettevalg – men TV 2 Sport har allerede meddelt, at man vil forhandle med Viasat om at købe minimum en kamp, og det kunne meget vel være fredagskampen.

– Selvom det er sjettevalget, så er det ikke nogen dårlig kamp. Specielt når det er en selvstændig kamp om fredagen, siger administrerende direktør på TV 2 Sport Claus Bretton-Meyer til spn.dk.

– Lad os antage, at kampen spilles klokken 19. Det er et godt slot for os, lige før prime time-serierne og underholdningsprogrammerne på de andre kanaler. I forhold til vores kerneseere er det ikke noget dårligt tidspunkt,” siger han.

Flere af Superliga-holdenes fanklubber har dannet fællesfront mod fredagskampe – i hvert fald hvis mandag vedbliver med at være en kampdag. Og det gør den.

– Vi vil ikke droppe fodbolden om mandagen, da vi har rigtigt gode seertal. Både Divisionsforeningen og vi er glade for mandagskampene, og jeg tror, at det er et spørgsmål om tilvænning, siger Claus Bretton-Meyer.

Så fra sæsonen 2012/13 må de danske fodboldfans indstille sig på, at en Superliga-runde kommer til at strække sig ud over fire dage med en kamp fredag, en kamp lørdag, tre kampe søndag og en kamp mandag.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – OB

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF