Fredagsbar i Parken: ‘Hold kæft hvor er han fed’

Tipsbladet zoomer ind på fredagskampen i Superligaen mellem FC København og Vejle Boldklub.



PARKEN (Tipsbladet):

FC København – Vejle Boldklub 3-1 (1-0)

1-0 Mohamed Elyounoussi (24.)

2-0 Viktor Claesson (59.)

2-1 Kristian Kirkegaard (77.)

3-1 Viktor Claesson (90.)

Kampens bedste:

FC København:
Robert, hvis navn ikke udtales som ham, der spiller hovedrollen i 'Kærlighed ved først hik', men nærmere noget i stil med "Hobich", er en spiller, mange FCK-tilhængere længe har skreget på at se mere til, efter at han i glimt har vist, at han er noget af en gøgler på en fodboldbane.

Her til aften dumpede brasilianeren så ned lige midt i fredagsbaren i Parken.

Man må sige, der var swung over offensivspilleren, og havde det ikke været for et par VAR-tjek, havde Robert skilt det hele ad i Parken. Nu måtte brasilianeren "nøjes" med to assists til statistikkerne og derudover en masse klapsalver fra FCK-fansene, hvis begejstring steg i takt med promillen. Et gennemført herligt bekendtskab var han. Fejlfri? Næh. Men godt nok en entertainer – og med noget at have det i.

"Hold da kæft, han er fed at se på" som en tilskuer nær Tipsbladets udsendte opsmummerede det, mens han skålede med sin makker.

Vejle Boldklub:
Gæsterne havde det ikke let i Parken – det kunne man have sagt på forhånd. Et lyspunkt var Musa Juwara, der i hvert fald forsøgte at gøre livet surt for hjemmeholdets defensiv med sit hurtige antrit og evige gåpåmod. Juwara havde et flot drøn på overliggeren, som havde fortjent en bedre skæbne. Målscorer Kristian Kirkegaard havde også gode momenter i sit spil og var især en trussel i anden halvleg. 

Kampens værste:
Thomas Gundelund, for pokker! Vejle-spilleren snorksov ved 1-0-målet, hvor Robert pillede bolden fra ham i Vejles eget felt og serverede den for Mohamed Elyounoussi. Det er sådanne fejl, der gør, at Vejle ligger, hvor de ligger, og at det dufter mere og mere af 1. Division i Nørreskoven. Gundelund var ikke ene ansvarlig for Vejles nederlag, men en fejl på det niveau må man simpelthen ikke begå.

Kampens detalje:
Parken blev forvandlet til Crazy Daisy i pausen af fodboldkampen, hvor der var DJ og kæmpe lysshow i nationalarenaen. Lider man af fotosensitiv epilepsi, var det ikke lige stedet at befinde sig. Er man til jazz eller dansktop, blev man også noget skuffet. 

Størstedelen af de mange tilskuere virkede rent ud sagt fløjtende ligeglade med det show, de pludselig blev tvangsindlagt til at tage del i. Selv fredagsstemning har sin grænse. 

Forhåbentlig blev DJ'en godt betalt. 







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM moser De Grønne i Herning

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

FC Midtjylland – Viborg FF

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Kæmpe succes for Albert Grønbæk