PARKEN (Tipsbladet):
FC København – Vejle Boldklub 3-1 (1-0)
1-0 Mohamed Elyounoussi (24.)
2-0 Viktor Claesson (59.)
2-1 Kristian Kirkegaard (77.)
3-1 Viktor Claesson (90.)
Kampens bedste:
FC København:
Robert, hvis navn ikke udtales som ham, der spiller hovedrollen i 'Kærlighed ved først hik', men nærmere noget i stil med "Hobich", er en spiller, mange FCK-tilhængere længe har skreget på at se mere til, efter at han i glimt har vist, at han er noget af en gøgler på en fodboldbane.
Her til aften dumpede brasilianeren så ned lige midt i fredagsbaren i Parken.
Man må sige, der var swung over offensivspilleren, og havde det ikke været for et par VAR-tjek, havde Robert skilt det hele ad i Parken. Nu måtte brasilianeren "nøjes" med to assists til statistikkerne og derudover en masse klapsalver fra FCK-fansene, hvis begejstring steg i takt med promillen. Et gennemført herligt bekendtskab var han. Fejlfri? Næh. Men godt nok en entertainer – og med noget at have det i.
"Hold da kæft, han er fed at se på" som en tilskuer nær Tipsbladets udsendte opsmummerede det, mens han skålede med sin makker.
Vejle Boldklub:
Gæsterne havde det ikke let i Parken – det kunne man have sagt på forhånd. Et lyspunkt var Musa Juwara, der i hvert fald forsøgte at gøre livet surt for hjemmeholdets defensiv med sit hurtige antrit og evige gåpåmod. Juwara havde et flot drøn på overliggeren, som havde fortjent en bedre skæbne. Målscorer Kristian Kirkegaard havde også gode momenter i sit spil og var især en trussel i anden halvleg.
Kampens værste:
Thomas Gundelund, for pokker! Vejle-spilleren snorksov ved 1-0-målet, hvor Robert pillede bolden fra ham i Vejles eget felt og serverede den for Mohamed Elyounoussi. Det er sådanne fejl, der gør, at Vejle ligger, hvor de ligger, og at det dufter mere og mere af 1. Division i Nørreskoven. Gundelund var ikke ene ansvarlig for Vejles nederlag, men en fejl på det niveau må man simpelthen ikke begå.
Kampens detalje:
Parken blev forvandlet til Crazy Daisy i pausen af fodboldkampen, hvor der var DJ og kæmpe lysshow i nationalarenaen. Lider man af fotosensitiv epilepsi, var det ikke lige stedet at befinde sig. Er man til jazz eller dansktop, blev man også noget skuffet.
Størstedelen af de mange tilskuere virkede rent ud sagt fløjtende ligeglade med det show, de pludselig blev tvangsindlagt til at tage del i. Selv fredagsstemning har sin grænse.
Forhåbentlig blev DJ'en godt betalt.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Forhandler med storklub
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Harry Maguire i chok
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
NYHEDER