Frederik Birk: ‘Det irriterer mig!’

Frederik Birk er irriteret over, at Brøndby IF ikke får mere ud af deres boldbesiddelse mod Lyngby.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der var lysshow fra Sydsiden før kampen, men det blev ikke til noget festfyrværkeri for Brøndby IF mandag aften mod Lyngby Boldklub. 

Frederik Birks mandskab havde bolden i mere end 70 procent af tiden mod Lyngby Boldklub, men de blågule fik slet ikke udnyttet det enorm spilovertag. Det var først i overtiden, at Jordi Vanlerberghe sikrede Brøndby et point med sin udligning, efter at Frederik Gytkjær havde bragt De Kongeblå foran i starten af anden halvleg.

Og særligt én ting irriterer Frederik Birk efter kampen. 

– Det irriterer mig, at igen i en kamp, hvor vi har bolden 70 procent af tiden, får vi simpelthen ikke skabt nok. Vi er lidt udfordret med at få åbnet den lave defensiv – det var det samme, der var tilfældet i Vejle – samlet set får vi ikke kreeret det, vi skal. Det er irriterende, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse i mixed zone.

– Jeg synes egentlig ikke, at vi har problemerne med at komme opad banen og komme til de situationer, som skulle give anledning til, at vi kan få sat et stød ind. Men det sidste klik i indlægsspillet, dybdespillet og de kombinationer, der skal gøre, at vi kommer til større chancer… Der mangler vi lidt kvalitet nu. 

Særligt kvaliteten i Brøndbys mange indlæg var i kampen ofte af tvivlsom karakter, og det erkender anfører Jacob Rasmussen. 

– Det har du ret i. Jeg tror, at alle er bevidste omkring det et eller andet sted. Vi får lidt mere plads ude på siderne, og det er der, vi skal prøve at komme igennem, og så er det den sidste kvalitet, der mangler, når vi kommer i de situationer, vi gerne vil komme i, 

Også Frederik Birk satte ord på de mange indlæg. 

– Vi har en ambition om, at vi skal trykke flere rum i spillet, men når de gør sig så kompakte og centrerede, giver det mening, når vi netop havde Mileta som våben. Men det er klart, at hvis vi ikke får kvalitet i indlæggene og ramt ham, er det svært for ham at bidrage med det, han er god til,  siger han. 

Brøndby IF er nu nummer fire i Superligaen, men á point med Randers FC, Silkeborg IF og FC Nordsjælland på de efterfølgende pladser. Ét af de hold ser ud til at gå glip af top seks. 





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Skyder Brøndby-transfer ned

Meldes varm på ung Superliga-profil

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Køb, køb, køb!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’

Viborg FF – OB

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

LIVE: FCK smider sejren

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FC København – Lyngby BK

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

AGF – Brøndby IF

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner