Frederik Birk: ‘Det irriterer mig!’

Frederik Birk er irriteret over, at Brøndby IF ikke får mere ud af deres boldbesiddelse mod Lyngby.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der var lysshow fra Sydsiden før kampen, men det blev ikke til noget festfyrværkeri for Brøndby IF mandag aften mod Lyngby Boldklub. 

Frederik Birks mandskab havde bolden i mere end 70 procent af tiden mod Lyngby Boldklub, men de blågule fik slet ikke udnyttet det enorm spilovertag. Det var først i overtiden, at Jordi Vanlerberghe sikrede Brøndby et point med sin udligning, efter at Frederik Gytkjær havde bragt De Kongeblå foran i starten af anden halvleg.

Og særligt én ting irriterer Frederik Birk efter kampen. 

– Det irriterer mig, at igen i en kamp, hvor vi har bolden 70 procent af tiden, får vi simpelthen ikke skabt nok. Vi er lidt udfordret med at få åbnet den lave defensiv – det var det samme, der var tilfældet i Vejle – samlet set får vi ikke kreeret det, vi skal. Det er irriterende, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse i mixed zone.

– Jeg synes egentlig ikke, at vi har problemerne med at komme opad banen og komme til de situationer, som skulle give anledning til, at vi kan få sat et stød ind. Men det sidste klik i indlægsspillet, dybdespillet og de kombinationer, der skal gøre, at vi kommer til større chancer… Der mangler vi lidt kvalitet nu. 

Særligt kvaliteten i Brøndbys mange indlæg var i kampen ofte af tvivlsom karakter, og det erkender anfører Jacob Rasmussen. 

– Det har du ret i. Jeg tror, at alle er bevidste omkring det et eller andet sted. Vi får lidt mere plads ude på siderne, og det er der, vi skal prøve at komme igennem, og så er det den sidste kvalitet, der mangler, når vi kommer i de situationer, vi gerne vil komme i, 

Også Frederik Birk satte ord på de mange indlæg. 

– Vi har en ambition om, at vi skal trykke flere rum i spillet, men når de gør sig så kompakte og centrerede, giver det mening, når vi netop havde Mileta som våben. Men det er klart, at hvis vi ikke får kvalitet i indlæggene og ramt ham, er det svært for ham at bidrage med det, han er god til,  siger han. 

Brøndby IF er nu nummer fire i Superligaen, men á point med Randers FC, Silkeborg IF og FC Nordsjælland på de efterfølgende pladser. Ét af de hold ser ud til at gå glip af top seks. 






United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Derfor kommer han IKKE til FC København

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

I svime over Froholdt – får ny hæder