BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der var lysshow fra Sydsiden før kampen, men det blev ikke til noget festfyrværkeri for Brøndby IF mandag aften mod Lyngby Boldklub.
Frederik Birks mandskab havde bolden i mere end 70 procent af tiden mod Lyngby Boldklub, men de blågule fik slet ikke udnyttet det enorm spilovertag. Det var først i overtiden, at Jordi Vanlerberghe sikrede Brøndby et point med sin udligning, efter at Frederik Gytkjær havde bragt De Kongeblå foran i starten af anden halvleg.
Og særligt én ting irriterer Frederik Birk efter kampen.
– Det irriterer mig, at igen i en kamp, hvor vi har bolden 70 procent af tiden, får vi simpelthen ikke skabt nok. Vi er lidt udfordret med at få åbnet den lave defensiv – det var det samme, der var tilfældet i Vejle – samlet set får vi ikke kreeret det, vi skal. Det er irriterende, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse i mixed zone.
– Jeg synes egentlig ikke, at vi har problemerne med at komme opad banen og komme til de situationer, som skulle give anledning til, at vi kan få sat et stød ind. Men det sidste klik i indlægsspillet, dybdespillet og de kombinationer, der skal gøre, at vi kommer til større chancer… Der mangler vi lidt kvalitet nu.
Særligt kvaliteten i Brøndbys mange indlæg var i kampen ofte af tvivlsom karakter, og det erkender anfører Jacob Rasmussen.
– Det har du ret i. Jeg tror, at alle er bevidste omkring det et eller andet sted. Vi får lidt mere plads ude på siderne, og det er der, vi skal prøve at komme igennem, og så er det den sidste kvalitet, der mangler, når vi kommer i de situationer, vi gerne vil komme i,
Også Frederik Birk satte ord på de mange indlæg.
– Vi har en ambition om, at vi skal trykke flere rum i spillet, men når de gør sig så kompakte og centrerede, giver det mening, når vi netop havde Mileta som våben. Men det er klart, at hvis vi ikke får kvalitet i indlæggene og ramt ham, er det svært for ham at bidrage med det, han er god til, siger han.
Brøndby IF er nu nummer fire i Superligaen, men á point med Randers FC, Silkeborg IF og FC Nordsjælland på de efterfølgende pladser. Ét af de hold ser ud til at gå glip af top seks.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Froholdt med vild hæder i Portugal
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Salah sender særlig besked
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE