BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der var lysshow fra Sydsiden før kampen, men det blev ikke til noget festfyrværkeri for Brøndby IF mandag aften mod Lyngby Boldklub.
Frederik Birks mandskab havde bolden i mere end 70 procent af tiden mod Lyngby Boldklub, men de blågule fik slet ikke udnyttet det enorm spilovertag. Det var først i overtiden, at Jordi Vanlerberghe sikrede Brøndby et point med sin udligning, efter at Frederik Gytkjær havde bragt De Kongeblå foran i starten af anden halvleg.
Og særligt én ting irriterer Frederik Birk efter kampen.
– Det irriterer mig, at igen i en kamp, hvor vi har bolden 70 procent af tiden, får vi simpelthen ikke skabt nok. Vi er lidt udfordret med at få åbnet den lave defensiv – det var det samme, der var tilfældet i Vejle – samlet set får vi ikke kreeret det, vi skal. Det er irriterende, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse i mixed zone.
– Jeg synes egentlig ikke, at vi har problemerne med at komme opad banen og komme til de situationer, som skulle give anledning til, at vi kan få sat et stød ind. Men det sidste klik i indlægsspillet, dybdespillet og de kombinationer, der skal gøre, at vi kommer til større chancer… Der mangler vi lidt kvalitet nu.
Særligt kvaliteten i Brøndbys mange indlæg var i kampen ofte af tvivlsom karakter, og det erkender anfører Jacob Rasmussen.
– Det har du ret i. Jeg tror, at alle er bevidste omkring det et eller andet sted. Vi får lidt mere plads ude på siderne, og det er der, vi skal prøve at komme igennem, og så er det den sidste kvalitet, der mangler, når vi kommer i de situationer, vi gerne vil komme i,
Også Frederik Birk satte ord på de mange indlæg.
– Vi har en ambition om, at vi skal trykke flere rum i spillet, men når de gør sig så kompakte og centrerede, giver det mening, når vi netop havde Mileta som våben. Men det er klart, at hvis vi ikke får kvalitet i indlæggene og ramt ham, er det svært for ham at bidrage med det, han er god til, siger han.
Brøndby IF er nu nummer fire i Superligaen, men á point med Randers FC, Silkeborg IF og FC Nordsjælland på de efterfølgende pladser. Ét af de hold ser ud til at gå glip af top seks.
LIVE
TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE