BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der var lysshow fra Sydsiden før kampen, men det blev ikke til noget festfyrværkeri for Brøndby IF mandag aften mod Lyngby Boldklub.
Frederik Birks mandskab havde bolden i mere end 70 procent af tiden mod Lyngby Boldklub, men de blågule fik slet ikke udnyttet det enorm spilovertag. Det var først i overtiden, at Jordi Vanlerberghe sikrede Brøndby et point med sin udligning, efter at Frederik Gytkjær havde bragt De Kongeblå foran i starten af anden halvleg.
Og særligt én ting irriterer Frederik Birk efter kampen.
– Det irriterer mig, at igen i en kamp, hvor vi har bolden 70 procent af tiden, får vi simpelthen ikke skabt nok. Vi er lidt udfordret med at få åbnet den lave defensiv – det var det samme, der var tilfældet i Vejle – samlet set får vi ikke kreeret det, vi skal. Det er irriterende, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse i mixed zone.
– Jeg synes egentlig ikke, at vi har problemerne med at komme opad banen og komme til de situationer, som skulle give anledning til, at vi kan få sat et stød ind. Men det sidste klik i indlægsspillet, dybdespillet og de kombinationer, der skal gøre, at vi kommer til større chancer… Der mangler vi lidt kvalitet nu.
Særligt kvaliteten i Brøndbys mange indlæg var i kampen ofte af tvivlsom karakter, og det erkender anfører Jacob Rasmussen.
– Det har du ret i. Jeg tror, at alle er bevidste omkring det et eller andet sted. Vi får lidt mere plads ude på siderne, og det er der, vi skal prøve at komme igennem, og så er det den sidste kvalitet, der mangler, når vi kommer i de situationer, vi gerne vil komme i,
Også Frederik Birk satte ord på de mange indlæg.
– Vi har en ambition om, at vi skal trykke flere rum i spillet, men når de gør sig så kompakte og centrerede, giver det mening, når vi netop havde Mileta som våben. Men det er klart, at hvis vi ikke får kvalitet i indlæggene og ramt ham, er det svært for ham at bidrage med det, han er god til, siger han.
Brøndby IF er nu nummer fire i Superligaen, men á point med Randers FC, Silkeborg IF og FC Nordsjælland på de efterfølgende pladser. Ét af de hold ser ud til at gå glip af top seks.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
NYHEDER
Franco Baresi er død
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
TOPNYHED