Frederik Birk: ‘Det irriterer mig!’

Frederik Birk er irriteret over, at Brøndby IF ikke får mere ud af deres boldbesiddelse mod Lyngby.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der var lysshow fra Sydsiden før kampen, men det blev ikke til noget festfyrværkeri for Brøndby IF mandag aften mod Lyngby Boldklub. 

Frederik Birks mandskab havde bolden i mere end 70 procent af tiden mod Lyngby Boldklub, men de blågule fik slet ikke udnyttet det enorm spilovertag. Det var først i overtiden, at Jordi Vanlerberghe sikrede Brøndby et point med sin udligning, efter at Frederik Gytkjær havde bragt De Kongeblå foran i starten af anden halvleg.

Og særligt én ting irriterer Frederik Birk efter kampen. 

– Det irriterer mig, at igen i en kamp, hvor vi har bolden 70 procent af tiden, får vi simpelthen ikke skabt nok. Vi er lidt udfordret med at få åbnet den lave defensiv – det var det samme, der var tilfældet i Vejle – samlet set får vi ikke kreeret det, vi skal. Det er irriterende, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse i mixed zone.

– Jeg synes egentlig ikke, at vi har problemerne med at komme opad banen og komme til de situationer, som skulle give anledning til, at vi kan få sat et stød ind. Men det sidste klik i indlægsspillet, dybdespillet og de kombinationer, der skal gøre, at vi kommer til større chancer… Der mangler vi lidt kvalitet nu. 

Særligt kvaliteten i Brøndbys mange indlæg var i kampen ofte af tvivlsom karakter, og det erkender anfører Jacob Rasmussen. 

– Det har du ret i. Jeg tror, at alle er bevidste omkring det et eller andet sted. Vi får lidt mere plads ude på siderne, og det er der, vi skal prøve at komme igennem, og så er det den sidste kvalitet, der mangler, når vi kommer i de situationer, vi gerne vil komme i, 

Også Frederik Birk satte ord på de mange indlæg. 

– Vi har en ambition om, at vi skal trykke flere rum i spillet, men når de gør sig så kompakte og centrerede, giver det mening, når vi netop havde Mileta som våben. Men det er klart, at hvis vi ikke får kvalitet i indlæggene og ramt ham, er det svært for ham at bidrage med det, han er god til,  siger han. 

Brøndby IF er nu nummer fire i Superligaen, men á point med Randers FC, Silkeborg IF og FC Nordsjælland på de efterfølgende pladser. Ét af de hold ser ud til at gå glip af top seks. 



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Går langt ned i løn

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk bomber med vildt mål i England

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Mareridt for FC Augsburg

Mohamed Daramy vender tilbage

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Gigantisk nedslagtning

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’