Frederik Birk voldsomt imponeret: ‘Dyb respekt!’

Både Mathias Kvistgaarden og Frederik Birk storroser Brøndby-spilleren.



BRØNDBY (Tipsbladet): Der var en uventet helt for Brøndby IF mandag aften.

Jacob Rasmussen og Frederik Alves var begge ude af Brøndby-truppen med skader, og derfor blev Rasmus Lauritsen kastet direkte i ilden. Han skulle starte inde mod Superligaens topscorer, Patrick Mortensen fra AGF, efter at han ellers har siddet ude i et stykke tid og knap nok nået at træne med.

Men hvis Rasmus Lauritsen var rusten, var det ikke til at se. Og i mixed zone efter kampen storroser cheftræner Frederik Birk stopperen.

– Det er fantastisk at se Rasmus Lauritsen efter at have været så lang tid ude. Jeg tæller kun to hele træninger, uden specielt meget intensitet, og så går han ind og leverer sådan en præstation. Dyb respekt for Rasmus. Og det har jeg også sagt i omklædningsrummet: Jeg prædiker altid kollektivet før individet, men i dag havde jeg brug for at sige, at når en mand stepper op på den måde, skylder man ham respekt, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Også Mathias Kvistgaarden var imponeret. 

– Fantastisk. At have været ude af truppen i så lang tid og have døjet med skader, og så gå ind med to træninger og levere som han gør. Det skal man tage hatten af for, for det er kvalitet. Specielt mod en svær modstander med topscoreren i Superligaen, som hele tiden er inde omkring ham og irritere ham. 

– At han gør det, som han gør, kan man kun tage hatten af og rose ham for. Det var sindssygt flot, siger angriberen og tilføjer: 

– Det viser noget om hans mentalitet. Selvom tingene går imod ham, går han ind og giver sig 100 procent, når han får chancen. Vi skal være glade for, at det er den mentalitet, han kommer med. 

Frederik Birk fortæller desuden, at Brøndby var tæt på at have både Jacob Rasmussen og Frederik Alves klar til mandagens brag mod AGF, men at man i stedet håber at have dem klar til FC København-kampen i den kommende weekend. 

I første halvleg var vi meget på bagfoden
Om mandagens kamp mod AGF, gjorde Frederik Birk det klart, at han ikke var helt tilfreds med første halvleg.

– I første halvleg var der ikke meget ild. Der var vi meget på bagfoden og havde svært ved at komme op i presset. Jeg havde håbet på, at vi kunne komme mere aggressivt frem med 4-3-3, men det lykkedes ikke, og derfor fandt jeg anledning til at skifte formation i pausen. Jeg går over i en 3-4-3, og der kunne vi få wingbacks på wingbacks, og det gjorde, at vi kom højere på banen for at møde dem, siger han og tilføjer:

– Jeg kunne godt se, at en kamp over 90 minutter med det billede, hvis ikke vi blev bedre om bolden, ville vi få problemer. Og ros til AGF for deres pres, der gjorde det svært for os.

Brøndby kunne dog gå til pause med en 1-0-føring og endte med at vinde 2-1.





Vil have stjernetræner til Tottenham


Liverpool-spiller i chokskifte?

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

De vil købe FC Midtjylland-profil

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Jagtet af FCK – nu skifter han

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

På vej til storklub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Lurer på dyr dansk stjerne

Storklub lurer på Mohamed Salah

Frederik Birk bryder tavsheden

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Philadelphia Union forhandler om dansker

Stopper alle forhandlinger

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Spøger i kæmpeklub

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Afsløring: FC København binder stortalent

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub