Frederik Birk voldsomt imponeret: ‘Dyb respekt!’

Både Mathias Kvistgaarden og Frederik Birk storroser Brøndby-spilleren.



BRØNDBY (Tipsbladet): Der var en uventet helt for Brøndby IF mandag aften.

Jacob Rasmussen og Frederik Alves var begge ude af Brøndby-truppen med skader, og derfor blev Rasmus Lauritsen kastet direkte i ilden. Han skulle starte inde mod Superligaens topscorer, Patrick Mortensen fra AGF, efter at han ellers har siddet ude i et stykke tid og knap nok nået at træne med.

Men hvis Rasmus Lauritsen var rusten, var det ikke til at se. Og i mixed zone efter kampen storroser cheftræner Frederik Birk stopperen.

– Det er fantastisk at se Rasmus Lauritsen efter at have været så lang tid ude. Jeg tæller kun to hele træninger, uden specielt meget intensitet, og så går han ind og leverer sådan en præstation. Dyb respekt for Rasmus. Og det har jeg også sagt i omklædningsrummet: Jeg prædiker altid kollektivet før individet, men i dag havde jeg brug for at sige, at når en mand stepper op på den måde, skylder man ham respekt, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Også Mathias Kvistgaarden var imponeret. 

– Fantastisk. At have været ude af truppen i så lang tid og have døjet med skader, og så gå ind med to træninger og levere som han gør. Det skal man tage hatten af for, for det er kvalitet. Specielt mod en svær modstander med topscoreren i Superligaen, som hele tiden er inde omkring ham og irritere ham. 

– At han gør det, som han gør, kan man kun tage hatten af og rose ham for. Det var sindssygt flot, siger angriberen og tilføjer: 

– Det viser noget om hans mentalitet. Selvom tingene går imod ham, går han ind og giver sig 100 procent, når han får chancen. Vi skal være glade for, at det er den mentalitet, han kommer med. 

Frederik Birk fortæller desuden, at Brøndby var tæt på at have både Jacob Rasmussen og Frederik Alves klar til mandagens brag mod AGF, men at man i stedet håber at have dem klar til FC København-kampen i den kommende weekend. 

I første halvleg var vi meget på bagfoden
Om mandagens kamp mod AGF, gjorde Frederik Birk det klart, at han ikke var helt tilfreds med første halvleg.

– I første halvleg var der ikke meget ild. Der var vi meget på bagfoden og havde svært ved at komme op i presset. Jeg havde håbet på, at vi kunne komme mere aggressivt frem med 4-3-3, men det lykkedes ikke, og derfor fandt jeg anledning til at skifte formation i pausen. Jeg går over i en 3-4-3, og der kunne vi få wingbacks på wingbacks, og det gjorde, at vi kom højere på banen for at møde dem, siger han og tilføjer:

– Jeg kunne godt se, at en kamp over 90 minutter med det billede, hvis ikke vi blev bedre om bolden, ville vi få problemer. Og ros til AGF for deres pres, der gjorde det svært for os.

Brøndby kunne dog gå til pause med en 1-0-føring og endte med at vinde 2-1.





Stefan Gartenmann testes i ny klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Stefan Gartenmann testes i ny klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

DR Congo – Uzbekistan

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Algeriet – Østrig