BRØNDBY (Tipsbladet): Der var en uventet helt for Brøndby IF mandag aften.
Jacob Rasmussen og Frederik Alves var begge ude af Brøndby-truppen med skader, og derfor blev Rasmus Lauritsen kastet direkte i ilden. Han skulle starte inde mod Superligaens topscorer, Patrick Mortensen fra AGF, efter at han ellers har siddet ude i et stykke tid og knap nok nået at træne med.
Men hvis Rasmus Lauritsen var rusten, var det ikke til at se. Og i mixed zone efter kampen storroser cheftræner Frederik Birk stopperen.
– Det er fantastisk at se Rasmus Lauritsen efter at have været så lang tid ude. Jeg tæller kun to hele træninger, uden specielt meget intensitet, og så går han ind og leverer sådan en præstation. Dyb respekt for Rasmus. Og det har jeg også sagt i omklædningsrummet: Jeg prædiker altid kollektivet før individet, men i dag havde jeg brug for at sige, at når en mand stepper op på den måde, skylder man ham respekt, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Også Mathias Kvistgaarden var imponeret.
– Fantastisk. At have været ude af truppen i så lang tid og have døjet med skader, og så gå ind med to træninger og levere som han gør. Det skal man tage hatten af for, for det er kvalitet. Specielt mod en svær modstander med topscoreren i Superligaen, som hele tiden er inde omkring ham og irritere ham.
– At han gør det, som han gør, kan man kun tage hatten af og rose ham for. Det var sindssygt flot, siger angriberen og tilføjer:
– Det viser noget om hans mentalitet. Selvom tingene går imod ham, går han ind og giver sig 100 procent, når han får chancen. Vi skal være glade for, at det er den mentalitet, han kommer med.
Frederik Birk fortæller desuden, at Brøndby var tæt på at have både Jacob Rasmussen og Frederik Alves klar til mandagens brag mod AGF, men at man i stedet håber at have dem klar til FC København-kampen i den kommende weekend.
I første halvleg var vi meget på bagfoden
Om mandagens kamp mod AGF, gjorde Frederik Birk det klart, at han ikke var helt tilfreds med første halvleg.
– I første halvleg var der ikke meget ild. Der var vi meget på bagfoden og havde svært ved at komme op i presset. Jeg havde håbet på, at vi kunne komme mere aggressivt frem med 4-3-3, men det lykkedes ikke, og derfor fandt jeg anledning til at skifte formation i pausen. Jeg går over i en 3-4-3, og der kunne vi få wingbacks på wingbacks, og det gjorde, at vi kom højere på banen for at møde dem, siger han og tilføjer:
– Jeg kunne godt se, at en kamp over 90 minutter med det billede, hvis ikke vi blev bedre om bolden, ville vi få problemer. Og ros til AGF for deres pres, der gjorde det svært for os.
Brøndby kunne dog gå til pause med en 1-0-føring og endte med at vinde 2-1.

TransferLIVE: Tidl. PL-stjerne skifter til Mexico

FC København-handel er gået i hårdknude

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Hård AGF-afsked

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Kold krig i ni måneder

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

De viser Brøndby og FCM i Europa

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

– Det virker bare lidt mærkeligt

Afsløring: Horsens i millionhandel

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Hvalfangere indtager Bergen

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold