BRØNDBY (Tipsbladet): Der var en uventet helt for Brøndby IF mandag aften.
Jacob Rasmussen og Frederik Alves var begge ude af Brøndby-truppen med skader, og derfor blev Rasmus Lauritsen kastet direkte i ilden. Han skulle starte inde mod Superligaens topscorer, Patrick Mortensen fra AGF, efter at han ellers har siddet ude i et stykke tid og knap nok nået at træne med.
Men hvis Rasmus Lauritsen var rusten, var det ikke til at se. Og i mixed zone efter kampen storroser cheftræner Frederik Birk stopperen.
– Det er fantastisk at se Rasmus Lauritsen efter at have været så lang tid ude. Jeg tæller kun to hele træninger, uden specielt meget intensitet, og så går han ind og leverer sådan en præstation. Dyb respekt for Rasmus. Og det har jeg også sagt i omklædningsrummet: Jeg prædiker altid kollektivet før individet, men i dag havde jeg brug for at sige, at når en mand stepper op på den måde, skylder man ham respekt, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Også Mathias Kvistgaarden var imponeret.
– Fantastisk. At have været ude af truppen i så lang tid og have døjet med skader, og så gå ind med to træninger og levere som han gør. Det skal man tage hatten af for, for det er kvalitet. Specielt mod en svær modstander med topscoreren i Superligaen, som hele tiden er inde omkring ham og irritere ham.
– At han gør det, som han gør, kan man kun tage hatten af og rose ham for. Det var sindssygt flot, siger angriberen og tilføjer:
– Det viser noget om hans mentalitet. Selvom tingene går imod ham, går han ind og giver sig 100 procent, når han får chancen. Vi skal være glade for, at det er den mentalitet, han kommer med.
Frederik Birk fortæller desuden, at Brøndby var tæt på at have både Jacob Rasmussen og Frederik Alves klar til mandagens brag mod AGF, men at man i stedet håber at have dem klar til FC København-kampen i den kommende weekend.
I første halvleg var vi meget på bagfoden
Om mandagens kamp mod AGF, gjorde Frederik Birk det klart, at han ikke var helt tilfreds med første halvleg.
– I første halvleg var der ikke meget ild. Der var vi meget på bagfoden og havde svært ved at komme op i presset. Jeg havde håbet på, at vi kunne komme mere aggressivt frem med 4-3-3, men det lykkedes ikke, og derfor fandt jeg anledning til at skifte formation i pausen. Jeg går over i en 3-4-3, og der kunne vi få wingbacks på wingbacks, og det gjorde, at vi kom højere på banen for at møde dem, siger han og tilføjer:
– Jeg kunne godt se, at en kamp over 90 minutter med det billede, hvis ikke vi blev bedre om bolden, ville vi få problemer. Og ros til AGF for deres pres, der gjorde det svært for os.
Brøndby kunne dog gå til pause med en 1-0-føring og endte med at vinde 2-1.
LIVE
LIVE: Brøndby bekræfter transfer
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
Dansk træner storroses
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Langer ud efter trænerlegende
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Køber engelsk klub
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER