Frederik Birk voldsomt imponeret: ‘Dyb respekt!’

Både Mathias Kvistgaarden og Frederik Birk storroser Brøndby-spilleren.



BRØNDBY (Tipsbladet): Der var en uventet helt for Brøndby IF mandag aften.

Jacob Rasmussen og Frederik Alves var begge ude af Brøndby-truppen med skader, og derfor blev Rasmus Lauritsen kastet direkte i ilden. Han skulle starte inde mod Superligaens topscorer, Patrick Mortensen fra AGF, efter at han ellers har siddet ude i et stykke tid og knap nok nået at træne med.

Men hvis Rasmus Lauritsen var rusten, var det ikke til at se. Og i mixed zone efter kampen storroser cheftræner Frederik Birk stopperen.

– Det er fantastisk at se Rasmus Lauritsen efter at have været så lang tid ude. Jeg tæller kun to hele træninger, uden specielt meget intensitet, og så går han ind og leverer sådan en præstation. Dyb respekt for Rasmus. Og det har jeg også sagt i omklædningsrummet: Jeg prædiker altid kollektivet før individet, men i dag havde jeg brug for at sige, at når en mand stepper op på den måde, skylder man ham respekt, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Også Mathias Kvistgaarden var imponeret. 

– Fantastisk. At have været ude af truppen i så lang tid og have døjet med skader, og så gå ind med to træninger og levere som han gør. Det skal man tage hatten af for, for det er kvalitet. Specielt mod en svær modstander med topscoreren i Superligaen, som hele tiden er inde omkring ham og irritere ham. 

– At han gør det, som han gør, kan man kun tage hatten af og rose ham for. Det var sindssygt flot, siger angriberen og tilføjer: 

– Det viser noget om hans mentalitet. Selvom tingene går imod ham, går han ind og giver sig 100 procent, når han får chancen. Vi skal være glade for, at det er den mentalitet, han kommer med. 

Frederik Birk fortæller desuden, at Brøndby var tæt på at have både Jacob Rasmussen og Frederik Alves klar til mandagens brag mod AGF, men at man i stedet håber at have dem klar til FC København-kampen i den kommende weekend. 

I første halvleg var vi meget på bagfoden
Om mandagens kamp mod AGF, gjorde Frederik Birk det klart, at han ikke var helt tilfreds med første halvleg.

– I første halvleg var der ikke meget ild. Der var vi meget på bagfoden og havde svært ved at komme op i presset. Jeg havde håbet på, at vi kunne komme mere aggressivt frem med 4-3-3, men det lykkedes ikke, og derfor fandt jeg anledning til at skifte formation i pausen. Jeg går over i en 3-4-3, og der kunne vi få wingbacks på wingbacks, og det gjorde, at vi kom højere på banen for at møde dem, siger han og tilføjer:

– Jeg kunne godt se, at en kamp over 90 minutter med det billede, hvis ikke vi blev bedre om bolden, ville vi få problemer. Og ros til AGF for deres pres, der gjorde det svært for os.

Brøndby kunne dog gå til pause med en 1-0-føring og endte med at vinde 2-1.





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Hugo Ekitike misser VM

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Nu reagerer Morten Krogh

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Langer ud efter Peter Sørensen

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Heldige danske damer slår Sverige

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Arsenal – Sporting CP

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa

I transfermøde med Superliga-klub

22 millioner kroner!