Dommer Benjamin Willaume-Jantzen stoppede spillet i et par minutter, da FC Midtjylland torsdag røg ud af pokalturneringen med et nederlag ude mod Fremad Amager. Det gjorde dommeren, fordi han hørte tilråb af stødende karakter, og derfor startede han ikke spillet igen, før der via højtaleranlægget var gjort opmærksom på, at racisme ikke tolereres.
Efter kampen kunne blandt andre FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, rapportere, at han kunne se, hvordan Awer Mabil havde hørt racistiske tilråb og var blevet ked af det.
Men ifølge Fremad Amager er der ikke noget, der tyder på, at der har været tale om racisme. Det skriver klubben på sin Facebook-side.
Læs også:Avis: Brian Priske trodsede Claus Steinlein i Evander-sag
– Efter at have undersøgt sagen, kan vi ikke bekræfte at der har været racistiske tilråb under FC Midtjylland-kampen, siger Fremad Amagers direktør, Michael Jahn.
– Vores sikkerhedschef har talt med fangrupperinger, tilskuere i det pågældende tilskuerafsnit, civilt politi, gadeplans-medarbejdere samt presse, som var til stede på stadion, og ingen mener at have hørt racistiske tilråb, lyder det videre.
I stedet tror direktøren, at det kan have været noget andet, der blev råbt og opfanget af blandt andet kampens dommer.
– Vores fans håner jo, som alle andre klubbers fans, udeholdet. Og giver “gode råd” til dommeren. Så jeg tror, at det er råb som “ud, ud, ud” eller “ha, ha, ha”, der er blevet misforstået, Michael Jahn.
Klubben fra NordicBet Ligaen slog altså de forsvarende mestre fra FC Midtjylland ud af pokalturneringen.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Nu taler Messi
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
MEDIE
