Fremad Amager: Ingen har hørt racistiske tilråb

Ifølge Fremad Amager er der ingen beviser for, at der var racistiske tilråb, da klubben spillede pokalkamp mod FC Midtjylland i torsdags.



Dommer Benjamin Willaume-Jantzen stoppede spillet i et par minutter, da FC Midtjylland torsdag røg ud af pokalturneringen med et nederlag ude mod Fremad Amager. Det gjorde dommeren, fordi han hørte tilråb af stødende karakter, og derfor startede han ikke spillet igen, før der via højtaleranlægget var gjort opmærksom på, at racisme ikke tolereres.

Efter kampen kunne blandt andre FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, rapportere, at han kunne se, hvordan Awer Mabil havde hørt racistiske tilråb og var blevet ked af det.

Men ifølge Fremad Amager er der ikke noget, der tyder på, at der har været tale om racisme. Det skriver klubben på sin Facebook-side.

Læs også:Avis: Brian Priske trodsede Claus Steinlein i Evander-sag

– Efter at have undersøgt sagen, kan vi ikke bekræfte at der har været racistiske tilråb under FC Midtjylland-kampen, siger Fremad Amagers direktør, Michael Jahn.

– Vores sikkerhedschef har talt med fangrupperinger, tilskuere i det pågældende tilskuerafsnit, civilt politi, gadeplans-medarbejdere samt presse, som var til stede på stadion, og ingen mener at have hørt racistiske tilråb, lyder det videre.

I stedet tror direktøren, at det kan have været noget andet, der blev råbt og opfanget af blandt andet kampens dommer.

– Vores fans håner jo, som alle andre klubbers fans, udeholdet. Og giver “gode råd” til dommeren. Så jeg tror, at det er råb som “ud, ud, ud” eller “ha, ha, ha”, der er blevet misforstået, Michael Jahn.

Klubben fra NordicBet Ligaen slog altså de forsvarende mestre fra FC Midtjylland ud af pokalturneringen.





Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris




LIVE

TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasiliansk VM-mavepuster

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Monsterbud på vej

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

De jagter Henrik Meister