Dommer Benjamin Willaume-Jantzen stoppede spillet i et par minutter, da FC Midtjylland torsdag røg ud af pokalturneringen med et nederlag ude mod Fremad Amager. Det gjorde dommeren, fordi han hørte tilråb af stødende karakter, og derfor startede han ikke spillet igen, før der via højtaleranlægget var gjort opmærksom på, at racisme ikke tolereres.
Efter kampen kunne blandt andre FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, rapportere, at han kunne se, hvordan Awer Mabil havde hørt racistiske tilråb og var blevet ked af det.
Men ifølge Fremad Amager er der ikke noget, der tyder på, at der har været tale om racisme. Det skriver klubben på sin Facebook-side.
Læs også:Avis: Brian Priske trodsede Claus Steinlein i Evander-sag
– Efter at have undersøgt sagen, kan vi ikke bekræfte at der har været racistiske tilråb under FC Midtjylland-kampen, siger Fremad Amagers direktør, Michael Jahn.
– Vores sikkerhedschef har talt med fangrupperinger, tilskuere i det pågældende tilskuerafsnit, civilt politi, gadeplans-medarbejdere samt presse, som var til stede på stadion, og ingen mener at have hørt racistiske tilråb, lyder det videre.
I stedet tror direktøren, at det kan have været noget andet, der blev råbt og opfanget af blandt andet kampens dommer.
– Vores fans håner jo, som alle andre klubbers fans, udeholdet. Og giver “gode råd” til dommeren. Så jeg tror, at det er råb som “ud, ud, ud” eller “ha, ha, ha”, der er blevet misforstået, Michael Jahn.
Klubben fra NordicBet Ligaen slog altså de forsvarende mestre fra FC Midtjylland ud af pokalturneringen.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
EKSKLUSIVT
