Dommer Benjamin Willaume-Jantzen stoppede spillet i et par minutter, da FC Midtjylland torsdag røg ud af pokalturneringen med et nederlag ude mod Fremad Amager. Det gjorde dommeren, fordi han hørte tilråb af stødende karakter, og derfor startede han ikke spillet igen, før der via højtaleranlægget var gjort opmærksom på, at racisme ikke tolereres.
Efter kampen kunne blandt andre FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, rapportere, at han kunne se, hvordan Awer Mabil havde hørt racistiske tilråb og var blevet ked af det.
Men ifølge Fremad Amager er der ikke noget, der tyder på, at der har været tale om racisme. Det skriver klubben på sin Facebook-side.
Læs også:Avis: Brian Priske trodsede Claus Steinlein i Evander-sag
– Efter at have undersøgt sagen, kan vi ikke bekræfte at der har været racistiske tilråb under FC Midtjylland-kampen, siger Fremad Amagers direktør, Michael Jahn.
– Vores sikkerhedschef har talt med fangrupperinger, tilskuere i det pågældende tilskuerafsnit, civilt politi, gadeplans-medarbejdere samt presse, som var til stede på stadion, og ingen mener at have hørt racistiske tilråb, lyder det videre.
I stedet tror direktøren, at det kan have været noget andet, der blev råbt og opfanget af blandt andet kampens dommer.
– Vores fans håner jo, som alle andre klubbers fans, udeholdet. Og giver “gode råd” til dommeren. Så jeg tror, at det er råb som “ud, ud, ud” eller “ha, ha, ha”, der er blevet misforstået, Michael Jahn.
Klubben fra NordicBet Ligaen slog altså de forsvarende mestre fra FC Midtjylland ud af pokalturneringen.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
AVIS
‘Det er slut’
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
