Dommer Benjamin Willaume-Jantzen stoppede spillet i et par minutter, da FC Midtjylland torsdag røg ud af pokalturneringen med et nederlag ude mod Fremad Amager. Det gjorde dommeren, fordi han hørte tilråb af stødende karakter, og derfor startede han ikke spillet igen, før der via højtaleranlægget var gjort opmærksom på, at racisme ikke tolereres.
Efter kampen kunne blandt andre FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, rapportere, at han kunne se, hvordan Awer Mabil havde hørt racistiske tilråb og var blevet ked af det.
Men ifølge Fremad Amager er der ikke noget, der tyder på, at der har været tale om racisme. Det skriver klubben på sin Facebook-side.
Læs også:Avis: Brian Priske trodsede Claus Steinlein i Evander-sag
– Efter at have undersøgt sagen, kan vi ikke bekræfte at der har været racistiske tilråb under FC Midtjylland-kampen, siger Fremad Amagers direktør, Michael Jahn.
– Vores sikkerhedschef har talt med fangrupperinger, tilskuere i det pågældende tilskuerafsnit, civilt politi, gadeplans-medarbejdere samt presse, som var til stede på stadion, og ingen mener at have hørt racistiske tilråb, lyder det videre.
I stedet tror direktøren, at det kan have været noget andet, der blev råbt og opfanget af blandt andet kampens dommer.
– Vores fans håner jo, som alle andre klubbers fans, udeholdet. Og giver “gode råd” til dommeren. Så jeg tror, at det er råb som “ud, ud, ud” eller “ha, ha, ha”, der er blevet misforstået, Michael Jahn.
Klubben fra NordicBet Ligaen slog altså de forsvarende mestre fra FC Midtjylland ud af pokalturneringen.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
OB henter finsk landsholdsspiller
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
OPTAKT
Spanien – Belgien
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL
