Dommer Benjamin Willaume-Jantzen stoppede spillet i et par minutter, da FC Midtjylland torsdag røg ud af pokalturneringen med et nederlag ude mod Fremad Amager. Det gjorde dommeren, fordi han hørte tilråb af stødende karakter, og derfor startede han ikke spillet igen, før der via højtaleranlægget var gjort opmærksom på, at racisme ikke tolereres.
Efter kampen kunne blandt andre FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, rapportere, at han kunne se, hvordan Awer Mabil havde hørt racistiske tilråb og var blevet ked af det.
Men ifølge Fremad Amager er der ikke noget, der tyder på, at der har været tale om racisme. Det skriver klubben på sin Facebook-side.
Læs også:Avis: Brian Priske trodsede Claus Steinlein i Evander-sag
– Efter at have undersøgt sagen, kan vi ikke bekræfte at der har været racistiske tilråb under FC Midtjylland-kampen, siger Fremad Amagers direktør, Michael Jahn.
– Vores sikkerhedschef har talt med fangrupperinger, tilskuere i det pågældende tilskuerafsnit, civilt politi, gadeplans-medarbejdere samt presse, som var til stede på stadion, og ingen mener at have hørt racistiske tilråb, lyder det videre.
I stedet tror direktøren, at det kan have været noget andet, der blev råbt og opfanget af blandt andet kampens dommer.
– Vores fans håner jo, som alle andre klubbers fans, udeholdet. Og giver “gode råd” til dommeren. Så jeg tror, at det er råb som “ud, ud, ud” eller “ha, ha, ha”, der er blevet misforstået, Michael Jahn.
Klubben fra NordicBet Ligaen slog altså de forsvarende mestre fra FC Midtjylland ud af pokalturneringen.
LIVE
LIVE: FCM siger farvel til to profiler
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Så er det officielt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
