Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Farzam Abolhosseini fortæller i Transferguru, at Mads Frøkjær-Jensen skal være meget begejstret for, at han i transfervinduet kunne skifte til Brøndby IF.



Transfervinduet er forbi.

Det er så småt tid til at gøre status, efter transfervinduet er smækket i, og man kan så småt se, hvad diverse handler munder ud i på banen.

Flere runder i Superligaen er afviklet, og i den forbindelse kaster Farzam Abolhosseini i Transferguru på Podimo blikket på, hvilke spillere der er de største vindere på bagkant.

Her fremhæver han Mads Frøkjær-Jensen som en af dem, der skal være meget tilfreds med sin beslutning om at tage tilbage til Superligaen.

– Han skal være glad for det. Det er et scoop for ham. Han stod i en situation, hvor han kun havde to startpladser i Preston og fik 18 procent af den tilgængelige spilletid, nærmest ingenting, i en klub hvor han skal spille.

– Han kommer til en af Danmarks tre største klubber og er totalt heldig i og med, at Brøndby ikke når til enighed om Felix Horn Myhre, de går i panik og er nødt til at hente noget andet. Det bliver Mads Frøkjær-Jensen, der får en lang kontrakt i en kæmpe klub. Det er så ikke gået så godt i de første kampe, hvor han er blevet pillet ud og startet ude, han har ikke rigtig fået gang i den. For ham isoleret set er det et rigtig godt skifte, måske det bedste, fortæller Farzam Abolhosseini.

Tipsbladet kunne tilbage i januar afsløre Brøndby-transferen. Klubben betalte i første omgang ni millioner kroner, mens bonusserne i handlen ligger i underkanten af to millioner kroner.

Du kan høre hele det nye afsnit af Transferguru på Podimo.





LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Lyngby BK – AGF

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Københavns vej i Europa

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Brøndby-boss teaser for transfer

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘En trøstepræmie af en turnering’

Nærmer sig vild FCK-præstation

AGF i Europa: De venter i næste runde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring